Sadaļas Sadaļas

Stāsti

Brīvības laukumā satiktie tukumnieki un pilsētas viesi gaida Latvijas simtgadi

Stāsti

Dabas pētnieks Andris Grīnbergs par Dauģēnu Lielās alas iebrukumu

Bērnu tiesību pārkāpumi Ozolnieku bērnudārzā konstatēti jau iepriekš

Māte ceļ trauksmi par iespējamu bērnu pazemošanu Ozolnieku dārziņā

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI) vērsusies kāda bērna māte, kas lūdz izmeklēt iespējamu vardarbību un citus pārkāpumus kādā no Ozolnieku novada pirmsskolas izglītības iestādēm. Domē sākotnēji iespējamu pārkāpumu esamību noliedza, taču pēc Latvijas Radio un citu mediju intereses pašvaldība ir iesaistījusies situācijas risināšanā, un otrdien, 13.martā, plānota īpaša sapulce bērnu vecākiem.

Publiski plašāki komentāri gan netiek sniegti, jo esot jāsargā bērnu un fizisko personu dati. Nerunā arī konkrētais bērnudārzs un sociālie dienesti. Inspekcijā informē, ka šomēnes pirmsskolas izglītības iestādi apmeklēs klātienē, lai vērtētu, vai vecāku iesniegtā informācija ir apstiprināma vai nav. Pirms diviem gadiem veiktā pārbaudē konstatēti līdzīgi pārkāpumi.

Vai bērniem liek stāvēt pie staba un tualetē?

Pirms vairāk nekā nedēļas interneta portālā "sudzibas.lv" kāda mamma rakstīja tā – pievērst vai nepievērst uzmanību tam, ko bērns stāsta par audzinātājas izturēšanos bērnudārzā? Pēc mātes rakstītā, viņas bērns mācoties Ozolnieku novada pirmsskolā "Bitīte" un mātei esot stāstījis, ka audzinātāja liekot stāvēt pie staba grupas vidū, bet kādam citam bērnam audzinātāja esot likusi stāvēt tualetē. Māte pati esot novērojusi bērnu raustīšanu un purināšanu aiz rokas vai pleciem.

Mēģinot noskaidrot lietas apstākļus, Latvijas Radio pagājušajā nedēļā sazinājās ar pašvaldību, kas brīnījās par žurnālistu interesi un norādīja uz sūdzības anonīmo saturu. Domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēde Rasma Skruļa, sazvanīta gan apliecināja, māte pašvaldībai esot labi zināma.

"Mums tas rīcības plāns tur ir. Tikties ar vecākiem un vēl kaut ko, un tur tā māte arī iet, tā māte… saprotiet, es nebiju klāt un neeju," teica Skruļa.

Lai diskutētu par iespējamiem pārkāpumiem un runātu ar bērnudārza vadību, atsevišķi domes deputāti lūguši sasaukt ārkārtas sēdi. Tas netika darīts. Pašlaik sūdzības saturs pārpublicēts arī citos ziņu portālos.

Ar konkrēto māti sazināties neizdevās, jo viņas vārds tiek rūpīgi sargāts. Aptaujātie iedzīvotāji Ozolnieku novada Brankās par šo gadījumu neko nezinot. Kāds norāda – bērnudārza bērni aizdomīgi bieži slimojot.

Citi iespējamiem pārkāpumiem netic. "Kaut kad pati strādāju par medmāsu tur, un man bērni izauga tur. Mazdēls tikko beidza tur. Un man māsa strādā tur par auklīti. Ko jūs? Smejaties? Muļķības!" teica kāda novada iedzīvotāja.

VBTAI vēršas gan privātpersona, gan bērnudārzs

Atbildīgie dienesti konkrēto sūdzību nekomentē. Sociālajā dienestā norāda, ka jārunā ar pašvaldības vadību. Līdzīgi bērnudārzā. Vadītājas pienākumu izpildītāja Liene Medne uz zvaniem neatbild.

Ozolnieku pašvaldības priekšsēdētājs Dainis Liepiņš skaidro, ka bērnu tiesības esot  īpaši sargājamas, tāpat arī fizisko personu dati. Tēma īpaši jūtīga. Par konkrēto gadījumu otrdien, 13.martā, sasaukta vecāku sapulce bērnudārzā.

"Tāpēc informācija nodota Bērnu [tiesību] aizsardzības inspekcijai, un viņi arī tiks galā. Viņi to pārbaudīs, un, ja tur būs pārkāpumi, tad noteiktajā gadījumā tam tālāk arī būs tālākas sekas, tā kā šobrīd es jums nevaru neko vairāk palīdzēt," saka  Liepiņš.

"Mēs esam saņēmuši privātpersonas iesniegumu par iespējamu vardarbību, par uzraudzības nenodrošināšanu, kā arī bērnu drošības nenodrošināšanu.

Un savstarpēju konflikta situāciju, faktiski, kas ir radusies, nu, ja tā varētu teikt, pirmsskolai ar kādu no bērna vecākiem," klāsta VBTAI pārstāve Inga Krastiņa.

Inspekcija esot saņēmusi arī pirmsskolas lūgumu iesaistīties apstākļu skaidrošanā. Šomēnes gaidāma bērnu tiesību ievērošanas pārbaude bērnudārzā. Intervēšot personālu un arī bērnus un tad arī vērtēšot iespējamo pārkāpumu esamību un saturu.

"Mēs nevaram apgalvot, kurai no pusēm ir taisnība, vai to, kas no šīs informācijas, kas ir norādīta iesniegumā, apstiprinās vai neapstiprinās," saka Krastiņa.

Pēdējā pārbaude konkrētajā bērnudārzā notikusi pirms diviem gadiem. Arī tā veikta uz privātpersonas iesnieguma pamata. Inspekcijā norāda, toreiz konstatēta kāda pedagoga bērna interesēm neatbilstoša rīcība saskarsmē ar bērnu. Vienlaikus kādā no grupām konstatēts, ka pedagogs pastiprinātu uzmanību veltījis vienam konkrētam bērnam, kurš bijis pedagoga dēls. Bērns pedagogu saucis par mammu. Papildu pārbaudes laikā saņemta informācija, ka arī grupas audzinātāja palīdze bijusi konkrētā bērna vecāmāte. Konstatētas arī citas nepedagoģiskas metodes. Toreiz bērnudārzu vadīja domes pašreizējā Izglītības daļas vadītāja Elīza Juste.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt