Mārtiņš Šics: Likumam vairāk jāaizstāv potenciālie cietušie, nevis «točku» turētāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Septiņiem noindētiem cilvēkiem, kas Jelgavā miruši dažu dienu laikā, vajadzētu būt pietiekamam stimulam, lai pārtrauktu vienaldzību pret nelegālā alkohola izplatību un sāktu reālu cīņu ar "točkām", uzskata ārsts, biedrības "Demokrātiskie patrioti" Veselības domnīcas vadītājs Mārtiņš Šics.

„Mēs ejam nevis pēc likuma gara, bet kaut kādā burta kalpu stilā – nevis kā atrisināt sasāpējušo problēmu, bet kā ievērot visus papīru noteiktos ierobežojumus... Kā cilvēks, kuram ir bērni un mazbērni, es jūtu, ka vairāk aizsargāts ir noziedznieks nevis mani apkārtējie. Varbūt prioritāte jāpiešķir likumdošanas lietas par labu potenciālajam cietušajam, nevis noziedzniekam, viņa cilvēktiesībām," satraukti pauž Šics.

"Pēc katra gadījuma, kad uzzinu, ka no nelegālā alkohola vai narkotikām Latvijā iet bojā kāds cilvēks un izglābto ārstēšanai ir iztērēti tūkstošiem un tūkstošiem latu, es uzdodu jautājumu: "Cik mirušo vēl ir vajadzīgs, lai sāktos rezultatīva cīņa ar šo nelegālo rūpalu?"" medijiem izplatītā paziņojumā vaicā Šics.

Šodien katram būtu jāzina un jāsaprot tas, ka, pat nejauši uzcienāti, varam tikt pacienāti ar šādu nāves dziru, kas sapildīta pa miskastēm salasītās, bet ļoti skaistās ekskluzīvu dzērienu pudelēs. Jāzina, ka cietuši ir daudzi pilnīgi nevainīgi cilvēki, un tas var atkārtoties. Starp cietušajiem var būt arī mūsu tuvākie, tostarp bērni," brīdina mediķis.

Varas struktūras pagaidām neizdara secinājumus no daudzajiem regulāri notiekošajiem gadījumiem, kad saindējušies ir "tikai daži", bet bojā iet "pa kādam" cilvēkam. Šie gadījumi jau kļūst par rutīnu un tikai papildina statistiku, kamēr pasīvo vairākumu tas neuztrauc. "Gribētos ticēt, ka septiņi mirušie dažās dienās Jelgavā no "točkā" iegādātā alkohola beidzot būs tā kritiskā masa un ierosinājums pārkāpt vienaldzības robežu starp sabiedrības, atbildīgo dienestu, kā arī daudzu mediju pasīvo, tikai faktus konstatējošo novērotāju pozīciju par notiekošo un ka tas beidzot būs iemesls visām varām un pusēm reāli sākt aktīvu "točku" iznīdēšanu," norāda Šics.

"Arī es kā ārsts un sabiedrības loceklis varētu pārmest policijai par agresivitātes un mērķtiecīguma trūkumu cīņā ar nelegālā alkohola tirgotājiem tā dēvētajās točkās un legālo un nelegālo zālīšu tirgotājiem," piebilda bijušais Rīgas domes deputāts.

Šics norāda, ka policijas darbu apgrūtina likumdošanā nesakārtotie jautājumi un birokrātiskās prasības, taču konkrētajā Jelgavas gadījumā viņš iesaistīto policistu un izmeklētāju darbu vērtē atzinīgi, jo likumsargiem diennakts laikā izdevies atklāt un identificēt teju visu nelegālās dziras aprites ķēdi, sākot ar vielas izcelsmi un iegādāto daudzumu un beidzot ar tirdzniecības vietu un tajā sagatavoto un pārdoto pudeļu skaitu. Metilspirts, kurš bija marķēts kā inde, ir paredzēts pievienošanai sacīkšu automašīnu degvielai jaudas palielināšanai un tika iegādāts uzņēmumā Rīgā.

Šics slavē arī Jelgavas slimnīcas mediķu darbu, norādot, ka Jelgavas neatliekamās palīdzības slimnīca ir viena no labāk sagatavotajām ārkārtas situāciju pārvaldīšanai Latvijā un spējusi veiksmīgi tikt galā ar smago situāciju par spīti tam, ka renimācijas nodaļā notiek rekonstrukcijas darbi un cietušos nācās izvietot pagaidu telpās.

Fakts, ka cilvēki dzeramo iegādājušies no nelegāliem avotiem un to apzinās, rada problēmas arī mediķiem - vairums nelegālā alkohola lietotāju noliedz vai melo par iegādātā un izdzertā daudzumu un izvairās atklāt citus lietotājus, kas liedz iespēju pārējiem sniegt laicīgu palīdzību.

"Situācija bija gandrīz bezcerīga gan ārstiem, gan izmeklētājiem, jo gandrīz visi saindētie noliedza kā pirkšanas, tā arī lietošanas faktu, pat tie, kuriem bija izteikti simptomi, tostarp jau iestājušies redzes traucējumi, kas draud ar aklumu.

Par attaisnojumu cīņas neuzsākšanai pret nelegālā alkohola tirgošanu nedrīkst kļūt fakts, ka konkrētajā gadījumā pārdodamā dzira - atšķaidītais metilspirts - „točkā" tika tirgots nelielam slēgtam un ierobežotam sociāli nelabvēlīgu personu lokam. Slimnieki to bija dzēruši un ar to pašu atkārtoti lāpījuši paģiras pat vairākas dienas. Viņi pēc palīdzības griezās ļoti vēlu, - tad, kad tā vairs nebija iespējama, un divi mira jau mājās. Vistiešākā nozīmē tika ievērots princips: kaut nomiršu, bet draugus nenodošu! Vairāki mirstošie, pat apzinoties savu stāvokli, pudeles brāļus neuzrādīja un noliedza pirkšanas faktu.

Vēlētos, lai cīņā pret šo iznīdējamo parādību mums būtu vēl spēcīgāka solidaritāte, sapratne un savstarpējais atbalsts," sabiedrību uzrunā Šics.

Kā ziņo aģentūra LETA, Jelgavas slimnīcā pēc saindēšanās ar metilspirtu līdz šim miruši seši cilvēki, taču saskaņā ar policijas informāciju pavisam no nelegālā alkohola lietošanas miruši septiņi cilvēki. Vismaz viens nāves gadījums nav attiecināms uz Jelgavas slimnīcu, taču esot neoficiālas ziņas par kopumā diviem nāves gadījumiem ārpus slimnīcas, līdz ar to kopējais mirušo skaits varētu būt pat astoņi. Četri dziras lietotāji joprojām atrodas slimnīcā, divi no tiem - reanimācijā.

Jelgavas tiesa piemērojusi drošības līdzekli apcietinājumu četrām personām, kas tika aizturētas saistībā ar nelegālā alkohola apriti. Piektajai aizturētajai personai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti