Sadaļas Sadaļas

Mārtiņdienā jāmaskojas un jāziedo melns gailis

Brīvdabas muzejā svētdien svin Mārtiņus. 10. novembris jau izsenis ir Mārtiņdiena, kad ir pabeigti lauku darbi, viss tiek sagatavots aukstam laikam, kā arī sākas maskošanās. Tāpēc arī Brīvdabas muzejā būs masku gājiens, kas mājās nesīs auglību, veselību, saticību un pārticību.

Kā stāsta Latvijas Radio raidījuma „Laika rata riti" vadītāja, laba folkloras pazinēja  Iveta Medene, tad šajā laikā jākauj melns gailis, bet saimniecēm jāziedo savām govīm raiba vistiņa, lai dzīvnieki būtu stipri un veseli. Gaili kauj arī saimes galdam.

„Šinī dienā Dieviņš sviež pēdējo aukstuma akmeni ūdenī, lai ūdeni pārvērstu ledū. Ar to iestājas auksts laiks. Šajā dienā būtiski sākt maskoties. Un svarīgas ir maksas, kas nes auglību, piemēram, dzērve: piesien pie lakata koka karoti, tā izveidojot knābi, un ar to knābj ciemiņiem un tuviniekiem, tā vēlot veselību, veiksmi, pārticību.

Būtiska lieta šajā dienā saimniekiem bija melna gaiļa kaušana. Asinis baroja kumeļiem, lai būtu brangi, stipri un kārtīgi darba zirgi. Tāpat saimniece gāja govju kūtī un ziedoja raibu vistiņu. Gaili kāva un ziedoja un reizē taisīja gaiļa cepeti. Tur nu ir visādas receptes," par maskām un priecāšanos stāsta Medene.

Mārtiņbērni iet rotaļās, dzied dziesmas, dejo, lai aizbiedētu garus, rēgus un citus mošķus.

Izstāžu zālē no plkst 12:00 līdz plkst. 15:00 visi apmeklētāji varēs izzināt masku tapšanas vēsturi un tradīcijas, kā arī līdzdarboties Mārtiņdienas masku gatavošanā kopā ar Rožu ģimeni no Amatas novada folkloras kopas "Ore".

Kurzemes sētā plkst. 12:00 Mārtiņbērni tiks aicināti dziedāt un dejot ar folkloras kopu „Kokle", un iepazīt svētku tradīcijas Kurzemē.

Vidzemes sētā plkst.14:00 folkloras kopa „Krulla" gaidīs Mārtiņbērnus, lai apdziedātu Vidzemes zemnieka sētas saimniekus.

Pie Priedes kroga plkst. 15.00 Mārtiņbērni tiks cienāti ar gaiļa zupu un „Mārtiņa beķerejas" sarūpētajiem pīrāgiem.

Nidas dūmistabā kopā ar Daugmales Jāni Mārtiņbērni varēs iemācīties liet vaska sveces, lai tumšās rudens dienas taptu gaišākas.

Vidzemes sētā visas dienas garumā apmeklētājiem būs iespēja satikt Brīvdabas muzeja amatniekus un iepazīt senās amatu prasmes. Bērnus priecēs izjādes zirga mugurā. Donu Ilze piedāvās svētku cienastu – raušus, ābolus glazūrā un karstos dzērienus.

Kurzemes setā bērni tiks gaidīti Mārtiņdienas radošajā darbnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt