Projekts par Kurzemes inovāciju grantiem studentiem aizsākās 2019. gadā, skaidro Kurzemes Biznesa inkubatora valdes priekšsēdētājs Salvis Roga. Šādu projektu, kas veicinātu studējošajos uzņēmīgumu, iniciēja Izglītības un zinātnes ministrija.
„Programmas pamatmērķis un būtība ir aicināt studentus un jauniešus, kuri studē augstskolās vai tehnikumos, darīt lietas, uzņemties iniciatīvu un iesaistīties reālā darba vidē. Ir divi virzieni, kur studenti var pieteikties un piedalīties. Viens virziens – iesaistīties esošos uzņēmumos. Uzņēmums definē tēmu, izaicinājumu, ko vajadzētu risināt, tad veidojas grupiņa, kas to risina kopā ar komersantu pusgada garumā,” stāsta Salvis Roga.
Otrs virziens ir „Start-up skola”, kur studējošie jau izdomājuši savu biznesa ieceri.
„Tad arī sešu mēnešu laikā viņi mēģina pārbaudīt savu biznesa ideju reālā vidē, uztaisīt produktu, pārbaudīt ir vai nav klients, kurš maksā,” skaidro Salvis Roga.
Kādas ir iespējas studentiem un kādā apmērā var iegūt stipendijas?
„Šobrīd ir trešais cikls, bet būs jau ceturtais. Martā šiem studentiem ir jāpiesakās, lai turpmākos sešus mēnešus būtu dalībnieki, vai nu strādājot kādā uzņēmumā vai veidojot savu biznesu. Arī skolēni var, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu. Ir piedalījušies vidusskolēni. Līdz šim, skaitot kopā Liepāju un Ventspili, ir piedalījušies 300 jaunieši, ceram, ka būs vēl 100,” turpina Kurzemes Biznesa inkubatora pārstāvis Salvis Roga.
Tieši šādā veidā radies beziepakojuma veikals Liepājā „Zero Pauna”. Viens no tā izveidotājiem ir 22 gadus jaunais Mārcis Veits, kurš redzējis potenciālu šādam biznesam pilsētā. Tagad jau nosvinēta pusgada jubileja, bet sākums bijis tieši Kurzemes inovāciju granta projekts jeb "KInGS".
„Tas ir ļoti labs solis, ar ko sākt, ļoti spēcīgs atbalsts brīžos, kad nolaižas rokas, nav skaidra vīzija un skats uz kurieni iet, tevi iedrošina, dod virzienu, padomus. Tad pats savas vērtību sistēmas izvērtē, ko izmantot, ko ne, un dodies tālāk,” stāsta Veits.
Projektā iesaistās arī komersanti, šo iespēju izmantojis arī uzņēmums SIA ”ReRe Power”. Eduards Griezītis stāsta par savu pieredzi darbā ar studentiem. Bija gan jāizstrādā ražošanas plāns, gan jāveic praktiskais darbs.
„Mēs pieteicāmies, jo vēlējāmies īstenot – ieviest ražošanā jaunus procesus un uzsākt ražošanu ventilācijas lūkām. Mums pašiem nav sava produkta, tāpēc gribējām uzsākt ko jaunu. Studenti bija ļoti aktīvi, tos, kuri bija 1. kārtā, izvēlējāmies arī otrajā kārtā. Studentiem ir iespēja izdzīvot ikdienu uzņēmumā, bet uzņēmuma ir papildu darbarokas, kas palīdz šos plānus īstenot,” skaidro Griezītis.
Students pusgadu saņem 200 eiro stipendiju vai līdz 218 eiro doktorantiem. Mazā granta ietvaros projekts, biznesa un tirgus izpētei saņem ap 2500 eiro, Lielajā grantā jau līdz 11 000 eiro.