Marihuānas dekriminalizācijas iniciatīvas autors jautājumā vairs neiesaistās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lielākajā pasaules daļā marihuānas glabāšana ir aizliegta ar likumu, tomēr ir vairākas valstis, kuras mainījušas savu nostāju. Šī gada pavasarī tām pievienojās arī Kanāda, kas līdzīgi kā Čehija, Izraēla un vairāki ASV štati, atļāvuši izmantot medicīnisko marihuānu. Latvijā pilsoņu iniciatīva par marihuānas dekriminalizāciju parlamenta atbalstu neguva un kādreizējais iniciatīvas autors jautājumā vairs neiesaistās.

2012. gadā Latvijā tika uzsākta parakstu vākšana manabalss.lv iniciatīvai par „Marihuānas dekriminalizāciju”. Tas bija ierosinājums grozīt likumu, lai pilngadīgām personām par marihuānas lietošanu, audzēšanu, glabāšanu un pārnēsāšanu personiskām vajadzībām nelielos apjomos nedraudētu kriminālsods. Lai gan tika savākti nepieciešamie 10 000 parakstu un iniciatīva nonāca Saeimā, piedāvājums tālāk par komisiju netika.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

“Principā bija divas galvenās lietas, kāpēc mums likās, ka tam visam būs jāiziet. Pirmkārt, bija 10 000 cilvēku paraksti, kas par to iestājās. Otrkārt, mums bija sarakstīti 100 argumenti, kāpēc būtu jādekriminalizē kaņepe,” stāstīja Vladislavs Lukaperovs, kurš bija viens no aktīvistiem, kas aizstāvēja marihuānas dekriminalizācijas ideju.

2015. gada jūlijā, vairāk nekā 3 gadus pēc iniciatīvas iesniegšanas “manabalss.lv”, tā  nonāca Saeimas komisijā. Piedalījās vairāki Veselības ministrijas pārstāvji un ārsti, kā arī priekšlikuma atbalstītāji. Visu pieaicināto ekspertu un deputātu viedoklis bija vienbalsīgs - marihuānas dekriminalizācija nav pieļaujama.

“Gana daudz resursu tiek ieguldīts, jau cīnoties ar sekām, kuras mums rada alkohola lietošana un smēķēšana. Līdz ar to vairāk uzmanības būtu jāvelta tieši atkarību profilaksei, veselības veicināšanas pasākumiem, nevis ļaujot vēl ienākt vēl vienai papildus atkarību raisošai vielai bez tām, kas jau ir šobrīd,” komisijā teica Inga Birzniece no Veselības ministrijas.

Līdzīgs viedoklis bija arī Astrīdai Stirnai no Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra. Viņa arī piebilda, ka marihuāna raisa dažādus psihes traucējumus, kā arī var noslēpt citas slimības. Par atkarībām runāja arī Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis.

“Marihuāna visā pasaulē ir viens no tiem ceļiem, kādā veidā ķīmiskas atkarības ienāk bērna dvēselē. Tātad pēc tam viņi vairāk dzers šņabi, vairāk smēķēs un vairāk lietos ķīmiski atkarīgas vielas,” sacīja Apinis.

Arī deputātu viedoklis toreiz bija vienprātīgs. Un trīs jaunieši, kuri arī sēdē piedalījās, nespēja pārliecināt komisiju.

Iniciatīvas iesniedzējs Valdislavs labi atminas, kā toreiz notika komisijas sēde.

“Lielāku lomu šajā gadījumā nospēlēja nevis saturs un tas zinātniskais pamatojums, bet gan cilvēku autoritātes, kas sēdēja mums pretējā pusē, kas bija dažādi pieaicināti eksperti. Daudzi tieši no veselības nozares. Un tas bija tas, kam tika pievērsta tieši lielākā uzmanība,” uzskata Vladislavs.

Vladislavs sevi par aktīvistu vairs neuzskata un jautājumā neiesaistās, tomēr norāda, ka arī šobrīd Latvijā ir cilvēki, kuri ideju par dekriminalizāciju atbalsta, bet skaļi nepopularizē.

Lai gan ierosinājums toreiz tika noraidīts, jau nākamajā dienā pēc Saeimas komisijas balsojuma tika izveidota jauna iniciatīva. Šoreiz par to, lai tiktu legalizēta medicīniskā marihuāna. Šim projektam gan līdz šim savākti tikai nedaudz vairāk par 600 parakstu,  un tāpat kā dekriminalizācijas ierosinājumam, arī šim, visticamāk, Saeimā būtu grūti rast atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti