Panorāma

Attālinātās mācības skolēniem rada pārslodzi

Panorāma

VID aizdomas par likumpārkāpumiem Futbola federācijā

Mans vīrs, kuru nonāvēja Covid-19

«Mans vīrs, kuru nonāvēja Covid-19». Rolanda Tjarves sieva brīdina – vīruss apdraud ikvienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Žurnāla “Ir” galvenā redaktore Nellija Ločmele ceturtdien, 16. aprīlī, publicētajā rakstā “26 dienas pirms pasaules gala” atklāja, ka viņas vīra Rolanda Tjarves nāves iemesls ir saslimšana ar jauno koronavīrusu. Emocionālajā vēstījumā viņa stāsta, kā 26 gadus ilgo kopdzīvi 26 dienās izbeidzis vīruss, par kuru viņi ar vīru sākotnēji pat jokojuši, jo sevi par riska grupu neuzskatīja. Taču arī spēcīgam un veselīgam vīrietim pusmūžā Covid-19 izrādījās liktenīga. Ārsti apstiprina – jebkurš var nomirt no jaunā koronavīrusa, tādēļ izturēties pret to vieglprātīgi nedrīkst.

“Statistikā viņš ir anonīms pacients ar smagu slimības gaitu. Rolands Tjarve – mans vīrs, kuru nonāvēja Covid-19,” tā sākas emocionālais raksts, kurā Nellija Ločmele atklāti izstāsta par pēdējo mēnesi kopā ar vīru.

“Paši par sevi nešaubījāmies, ka esam ārpus riska grupām, uz ārzemēm tagad neesam braukuši, esam spēka gados, nesmēķējam un neslimojam. Jā, Rolanda darbs Latvijas Universitātē nozīmēja stresu pārpārēm, un imunitāti jau tas nekādi neuzlabo. Taču šajā sezonā abi kļuvām par “roņiem” un iknedēļas aukstajā peldē – lietus vai sniegs – jutāmies norūdījušies un veseli,” atklāja Nellija Ločmele.

Rolands saslimis pēkšņi. Vēl 15. martā abi peldējuši Lielupē, bet jau nākamajā dienā gulējis mājās ar augstu temperatūru un galvassāpēm. Klepus nebija, tas pievienojies vēlāk. Ārsts izrakstījis zāles, jo domājis, ka tas ir plaši izplatīts vīruss.

Rolands vēl jokojis par dzimšanas un miršanas datu sakritību. Tikai sievas mudināts, veicis analīzes.

23. martā uzzinājuši, ka Rolands ir  Covid-19 pozitīvs. Kur viņš inficējies, tā arī nav skaidrs.

Šis ir viens no pirmajiem gadījumiem, kad inficēšanās avotu nevarēja noteikt. Ārsts nelika doties uz stacionāru, bet izrakstīja antibiotikas. Temperatūra atgriezās. Klepus, elpas trūkums. Vēl pēc trīs dienām Tjarvi nogādāja Infektoloģijas centrā.

“Rolands teica, ka pieslēgts sistēmai, jūtas labāk. Taču plaušu rentgens bija briesmīgs – abpusēja pneimonija. (...)

Sestdien stāvoklis strauji pasliktinājās, Rolandam sāka dot skābekli. Viņš vēl bija ticis pie telefona un atsūtīja īsziņu, ka guļ, ietīts vados, ar masku galvā, tomēr ir vieglāk. “Mīlu Tevi,” viņš uzrakstīja ar piecām izsaukuma zīmēm, bet beidzamais teikums bija bez punkta - “Viss būs labi”.

Bet nekas nebija labi. Vēl pēc dienas Tjarvi pieslēdza plaušu ventilācijas iekārtai, lai nodrošinātu skābekli. Nellija Ločmele stāsta, ka nākamās divas nedēļas bijušas elle viņas dzīvē. Pati mājas karantīnā kā tiešā kontaktpersona. Lai gan viņas testa analīzes bija negatīvas, licies, ka vīruss tomēr piezadzies. Katru rītu zvans uz slimnīcu, cerība, ka plaušas atgūsies un vīrs sāks elpot pats. Līdz 11. aprīļa rītā atskan reanimācijas ārsta zvans un teikums “Mēs izdarījām visu iespējamo”. Tālāk Nellija Ločmele atklāj, kāpēc vispār par šo runā publiski.

“Kāds vīra kursabiedrs – sakarīgs un tiešām sirsnīgs čalis – atrakstīja, ka viņa mājās tūlīt būs pulcēšanās Rolanda piemiņai un viņi gaida kādu vēsti arī no manis. Es uzsprāgu!

Cik cilvēkiem vēl ir jānonāk pie elpināšanas aparāta un morgā, lai visi beidzot saprastu situācijas nopietnību?”

Var nomirt no jebkuras infekcijas slimības!  Tjarves ārsti sievas atklātību sauc par drosmīgu un saka paldies. Vīruss tiešām nešķiro.

“Un var būt šo nāves gadījumu vidū arī citādi veseli cilvēki. Tas ir jāsaprot arī jauniem cilvēkiem,” uzsvēra Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Ziņa, ka koronavīrusa riska grupā ir tikai sirds un astmas pacienti, kā arī seniori, ir maldīgi iemidzinoša. Pasaulē no tā miruši arī jauni cilvēki. 

Un pat tad, ja plaušu ventilatoru pietiek visiem, kā tas ir Latvijā, vīruss vienalga uzvar.

“Un diemžēl arī te tā mijiedarbība starp vīrusu un cilvēka organismu var būt tāda, ka cilvēks ir zaudētājs. Neskatoties ne uz kādiem reanimācijas pasākumiem,” skaidroja Rozentāle.

“Tā cīņa tiešām ir tāda. Un redziet, statistikas dati no Ķīnas liecina, ka ventilācija dažkārt ir nepieciešama 10 -14 dienas, un lūzums var notikt jebkurā brīdī,” piebilda infektoloģe.

Vai Rolanda Tjarves slimības iznākums būtu citādāks, ja viņš slimnīcā nonāktu ātrāk, ārsti neņemas prognozēt.

Taču šobrīd, zinot, cik plaša ir vīrusa izplatība, jebkuras elpceļu saslimšanas gadījumā iesaka veikt koronavīrusa testu.

“Es gribētu teikt cilvēkiem – ka labāk ir ātrāk griezties pie ārsta, un es domāju, ka visiem, kam ir klepus, kakla sāpes, plus vēl temperatūra, vajag noteikti ņemt Covid-19 analīzes. Un tādējādi mēs varam ātrāk izturēties nopietnāk un nozīmēt terapiju,” uzsvēra Rozentāle.  

Situācijas nopietnību raksturo vēl kāds fakts. Šobrīd Latvijas Infektoloģijas centrā divi citi Covid-19 pacienti elpo skābekli paši un divi ir pie mākslīgās plaušas. No šiem četriem cilvēkiem, kuri atrodas intensīvās terapijas nodaļā, divi ir krietni gados, bet divi – pusmūžā. Tātad – tieši tādi paši, kā Rolands Tjarve. Koronavīruss apdraud ikvienu un jebkuru.  

 KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru 7. aprīlī nolemts pagarināt vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti