Sadaļas Sadaļas

ManaBalss.lv krievu versija – labs signāls vai bīstamība valstij?

Sabiedrības iniciatīvu portāla ManaBalss.lv versija krievu valodā ir ļoti laba ideja un pozitīvs signāls Latvijas krievvalodīgajiem, uzskata žurnāliste Olga Dragiļeva. Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" viņai gan oponē žurnāliste un mediju eksperte Sandra Veinberga, sakot – šī ideja ir ļoti kaitīga un pat bīstama Latvijas nākotnei.

Olga Dragiļeva pārliecināta, ka ManaBalss.lv krievu versija ir gan vajadzīgs signāls, gan laba ideja Latvijas krievvalodīgo informatīvajai telpai, norādot uz vairākiem šīs idejas aspektiem. Pirmkārt, tā ir integrācija – pat ja lielākā daļa krievvalodīgo saprot valsts valodu, tomēr teksts dzimtajā valodā uzrunā daudz labāk, arī portālā paustās idejas kļūt tuvākas.

Žurnāliste arī norāda uz signālu, ko šāds portāla solis nes un pēdējā pusotra gada laikā ir bijis ļoti nepieciešams. Jo pašlaik ir daudz savstarpējās neuzticības un diskusiju par drošību un lojalitāti. „Varbūt daudziem atsvešinātības sajūta palielinās. Un šis ir solis uz priekš. Tas varbūt palielinās vienotības sajūtu,” lēš Dragiļeva.

Kā trešo argumentu viņa min interpretācijas, kas nereti izskanot krieviski rakstošajos medijos par ManaBalss.lv iniciatīvām. Tagad šie mediji vairs nevarēs manipulēt ar idejām un interpretēt tās.

Savukārt pret šī portāla krievu versiju iebilst Sandra Veinberga, sakot, ka tā bruģē tālāk ceļu divvalodībai Latvijā. Viņa norāda uz integrācijas procesiem citās valstīs, kur nākas mācīties vietējo valodu un  kur valsts institūcijas mēdz veidot portālus un skaidrojumus atvieglotā valodā, lai ārzemnieki varētu to saprastu. Turklāt tikai 3% Latvijas iedzīvotāju nesaprot valsts valodu, saka Veinberga, atsaucoties uz pētījumiem.

Viņas ieskatā šāda iniciatīva ir kaitīga Latvijas nākotnei un bīstama. „Mums jāaizsargā sava telpa un sava valoda,” saka mediju eksperte.

„Mums Latvijā nav nekāda īpaši sarežģītā situācija, mēs paši to sarežģām,” saka Veinberga. Viņa gan atzīst spēcīgo Krievijas propagandu, kas ietekmē mūsu realitāti, tomēr piebilst - „mums nav jāiet šajā pavadā”. 

Jau ziņots, ka  sabiedrības iniciatīvu portāls ManaBalss.lv publicējis krievu valodas versiju. Portāla vadītāja Madara Peipiņa stāsta, ka ManaBalss.lv lielākoties lieto latviski runājošie. “Es gribētu redzēt, ka vairāk cilvēku darbojas kopā. Nevis latvieši latviešu organizācijās un krievvalodīgie krievvalodīgo organizācijās, (..) un Latvijas valsts veidošana lai notiek kopā,” saka Peipiņa.

Tāpat pirmdien noslēdzās vairāku nevalstisko organizāciju rīkotā diskusija par mazākumtautību līdzdalību Latvijas sabiedriskajā dzīvē. Vairāku organizāciju vadītāji ir novērojuši, ka krievvalodīgie daudz kūtrāk iesaistās Latvijas pilsoniskajā sabiedrībā. Diskusijas dalībnieki tam par iemeslu minēja gan plaisu vēstures izpratnē, gan valodas nezināšanu.

Tikmēr Latvijas Krievu kultūras biedrības priekšsēdētāja Jeļena Matjakubova uzsvēra, ka situāciju labot var skolas: "Varbūt viņi vājāk zina latviešu valodu un kautrējas runāt. Manuprāt, svarīgāka ir tā neuzticība, ka mēs neko nevaram sasniegt, jo mūs nepieņem. Tā pieredze, kura veidojas skolās, aktīvās skolās, kur tieši mēģina iestāties projektos, kaut kādos pasākumos, tiem tā pieredze veidojas un atklājas, un tad turpinās. Un tie ir tie aktīvie cilvēki, bērni un jaunieši, kas pēc tam piedalās arī Eiropas līmeņa pasākumos. Bet tie, kas neizmēģināja šo ceļu, viņi nav gatavi."

Latvijas Krievu kultūras biedrības priekšsēdētāja Jeļena Matjakubova
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt