Panorāma

Autoceļiem atvēlēs 7 miljonus

Panorāma

Ārsti aicina pārbaudīt plaušas

Vecāki gaida lielāku atbalstu

Māmiņas: Saeima nodarbojas ar matu skaldīšanu; Vecākiem vajag citādi palīdzēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Saeimā trešdien turpinājās karstas debates par izmaiņām vecāku pabalstu sistēmā un bērna kopšanas pabalstā. Vēl nav zināms, kāds varētu būt likumprojekta galīgais variants, jo priekšlikumi mainās ik brīdi. Taču pašlaik Saeimas atbildīgā komisija lēmusi virzīt tālāk likumprojektu, ko pati kritizējusi. Vecāki, kuri jau audzina vismaz vienu bērnu, saka – mati tiek skaldīti par dažiem pabalstiem, taču vecāki gaida pavisam cita veida palīdzību.

Četras mammas – Baiba, kura gaida pirmo bērniņu, viņas priekšniece  Kristīne, kura domā par trešo. Arī Inga, kura nav pieņēmusi gala lēmumu vai ģimenē būs trīs bērni, un Vineta, kuras trešajam mazulim pavisam drīz jānāk pasaulē. Baiba saka – viņas lēmumā par pirmā bērna laišanu pasaulē, pabalstu sistēmai nebija nozīmes. „Tas man būs pirmais bērniņš. Ne es zinu, kā man tas bērns uzvedīsies, ne es zinu, kur es viņu atstāšu, vai es gribēšu vai varēšu strādāt," stāsta Baiba Vilnīte, kura gaida pirmo bērnu.

Pavisam cita pieredze ir Kristīnei – Baibas priekšniecei. Viņa vada savu uzņēmumu un audzina divus bērnus. Piecus un septiņus gadus vecus. Kristīne ar vīru abi secinājuši, ka lēmumā par trešo atvasi viņi paļausies tikai uz pašu finanšu iespējām. Par vietām bērnudārzā viņi burtiski cīnījušies. Vecākais pie vietas pašvaldības iestādē ticis vien četru gadu vecumā. „Es esmu sēdējusi vairākas dienas sēdējusi un rēķinājusi, kā izdevīgāk (..) gala beigās tās summas, ko vecāki pārmaksā par privātajiem bērnudārziem, tas ir vairāk nekā es savulaik maksāju par augstskolas izglītību, un tas ir tikai bērnudārzs," saka divu bērnu Kristīne Tīlika.

Tāpat Kristīne rēķina vai varēs atļauties bērniem nodrošināt ārpusskolas nodarbības, tostarp svešvalodu apguvi, ko valsts pirmajās klasēs neapmaksā. „Man vienam bērnam ārpusklases nodarbības izmaksā 70 latus. Un viņš man nedara neko „mega" „ekstra" šausmīgi dārgu," atstāsta Kristīne.

Par piedzīvoto cīņu, lai tiktu pašvaldības bērnudārzā stāsta visas mūsu sastaptās  mammas. Tāpat uzsver arī ārpusskolas nodarbību nozīmi. „„Māmiņalga", tā saucamā, nav vienīgais, kas mūs atbalsta, uz ko gribētos paļauties, ir jau visas tās pārējās prioritātes, kas vajadzīgas – labvēlīgie darba apstākļi, lai ir kur to bērnu palaist pēc tam bērnudārzā, kā arī skolas, pagarinātās klases pirmajās klasēs, tas viss ir kopumā," norāda Vineta Hibšmane, kura gaida trešo bērnu.

Vineta uzskata – iespējams par lielāku bērnu skaitu ģimenē vecākus varētu motivēt, ja uzņēmēji piekristu nodarbināt māmiņas uz nepilnu slodzi. „Es domāju, ka šeit būtu kaut kādā veidā jāmotivē uzņēmējdarbībā uzņēmēji, lai viņi būtu ieinteresēti ņemt šīs māmiņas, jo viņi arī ne vienmēr grib," norāda Vineta.

„Nepilnas slodzes darbs ir ļoti nozīmīgs tieši sievietēm, kas ir mājās ar bērniem. Es neesmu redzējusi, ka tam būtu kāda popularitāte, ka lielie uzņēmumi piedāvātu to. Iespējams, tas nav izdevīgi. Iespējams, valstij būtu šie uzņēmumi jāatbalsta, kas piedāvātu šādas darba vietas," saka portāla „mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa – Smildziņa.

Viņa, vadot portālu „mammamuntetiemlv" ik dienu seko līdzi aktualitātēm, kas satrauc vecākus. "loti būtiska ir finansiālā stabilitāte, - vai būs darbs.  Tāpat jautājumi par bērnu pieskatīšanu ir aktuāli arī pirmo klašu skolēnu vecākiem. „Jautājums ļoti aktuāls – kur atstāt bērnu pēc skolas, tas, ka piemēram, mums nenodrošina pagarināto grupu līdz pieciem sešiem, kāds ir parasti ir darba laiks. Septiņgadnieks nav parasti tas, kuru vajadzētu atstāt uz 5-6 stundām vienu pašu," saka Akmentiņa – Smildziņa.

Aptaujātās mammas atzīst – valsts vai pašvaldību atbalstu pēc bērna pusotra gada vecuma sasniegšanas nejūt. Par bērnu laišanu pasaulē viņas atbildību uzņēmušās pašas. Tomēr būtu priecīgas, ja vecākiem, kuru bērni pārkāpuši pusotra gada slieksnim būtu lielāks atbalsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti