Panorāma

Medmāsa no Ukrainas iemācās latviešu valodu

Panorāma

Panorāma

Siguldas novadā ilgu laiku piesārņo upi

«Mālpils piensaimnieks» par spīti Vides dienesta brīdinājumiem turpina piesārņot Sudas upi; notekūdeņu akā atrod bebru

Siguldas novadā "Mālpils piensaimnieks" jau ilgstoši novada neatīrītus notekūdeņus Sudas upē, par ko Valsts vides dienests (VVD) uzņēmumu jau vairākkārt sodījis un tagad brīdinājis ar piespiedu darbības pārtraukšanu. Arī otrdien Latvijas Televīzijas filmēšanas grupa fiksēja, ka pārkāpumi turpinās un notekūdeņu nosēdakas ir bez vākiem. Vienā no tām bija iekritis bebrs. 

Atrast īsto vietu, kur notiek notekūdeņu novadīšana upē, Latvijas Televīzijai bija salīdzinoši sarežģīti. Teritorijā ir daudz brikšņu, tā nebija norobežota, un šeit ir daudz nosēdaku, kurām nav vāku pa virsu un kurās var iekrist. Vienā no nosēdakām Latvijas Televīzija atrada dzīvu bebru. 

Pie piebraucamā ceļa Latvijas Televīzija satika medniekus, kuri piekrita palīdzēt bebru izcelt. Nenosegti grodi un nosēdakas šajā teritorijā ir visapkārt. Daži pietiekami lieli, lai arī cilvēkam izkļūt būtu grūti. 

Mednieks Kaspars Poišs sacīja: "Šis ir tas mantojums, kas palicis no PSRS laikiem. Nu, kad tas  bija izbūvēts, varbūt bija kaut kādi filtri, varbūt bija funkcionējošas tās stacijas. Tādi glābšanas pasākumi nav gadījušies. Parasti bebrus medī. Bet, kā medību likums paredz, – katastrofu gadījumos un tādā dzīvības bīstamā situācijā, tas nebūtu humāni medīt dzīvnieku šādā situācijā. Tāpēc mēs, mednieki, palīdzam."

VVD uzņēmēju šogad sodījis jau vairākkārt. Tomēr nekas nav mainījies. Dienestā uzsvēra, ka piena ražotnes notekūdeņi ir ļoti kaitīgi videi. 

VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes direktors Kalvis Avotiņš skaidroja: "Šie ir piena apstrādes notekūdeņi, kuri savā ziņā, ja tā relatīvi ņemam, ar augstāku piesārņojošo vielu koncentrācijām. Šādu neattīrītu notekūdeņu novadīšana nav pieļaujama. Tas negatīvais efekts ir pietiekoši būtisks kā šajā gadījumā Sudas upē. Tas ir pavisam noteikti."

Tagad uzņēmējam izteikts brīdinājumus. Ja videi bīstamos notekūdeņus turpinās novadīt upē, notiks piespiedu darbības pārtraukšana. "Mālpils piensaimniekam" uzdots izveidot pieslēgumu centrālās kanalizācijas sistēmai. Tikmēr VVD iesaka izmantot asenizācijas pakalpojumus  notekūdeņu pārvešanai uz piemērotām attīrīšanas stacijām. 

Par to, ka notekūdeņi arī otrdien plūda upē, VVD nezināja. Patlaban uzņēmumam doti trīs  mēneši, lai atrastu ilgtermiņa risinājumu. VVD atzina – ja pārkāpums turpināsies, tad par piespiedu darbu pārtraukšanu var lemt arī ātrāk.

VVD pārstāvis Avotiņš norādīja: "Soda sankcijas tiek tādā veidā piemērotas. Bet, kā minēju, operators tās nav līdz šim pietiekoši ņēmis vērā. Dienests šobrīd neizslēdz iespējamību, ka tā darbība varētu tikt ierobežota jau pirms šī termiņa."

Naudas sodi uzņēmumam pārsniedz 2000 eiro. Uzņēmuma vadība interviju sniegt atteicās. 

KONTEKSTS:

Par ilgstošu vides piesārņošanu ar neattīrītiem ražošanas notekūdeņiem Valsts vides dienests (VVD) izdevis brīdinājumu SIA "Mālpils piensaimnieks" par piena pārstrādes iekārtas darbības apturēšanu. Konstatēts, ka ražošanas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas darbojas neatbilstoši vides prasībām, kā rezultātā tiek piesārņota Sudas upe, informēja dienestā.

SIA "Mālpils piensaimnieks" pēc VVD pārbaudēm jau iepriekš vairākkārtīgi ir administratīvi sodīts, kā arī izdoti izpildrīkojumi par piespiedu naudu dienesta uzdoto rīcību neizpildes gadījumos. Pārbaužu laikā secināts, ka netiek veikta ražošanas notekūdeņu attīrīšana, netiek uzturēta kārtībā kanalizācijas sistēma, kā arī uzņēmums nav radis iespēju pieslēgties Mālpils centralizētajai kanalizācijas sistēmai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti