Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Konstatē trūkumus negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizliegumā

Dienas ziņas

Pieaug interese par bioloģisko saimniekošanu

Bažas par valsts atteikšanos no internātskolu un profesionālo vidusskolu finansēšanas

Mālpīlī uztraucas par internātskolu un profesionālo skolu nākotni

Vieniem naudu dos, citiem atņems. Iekšējās rezerves – tā drūmi sevi sauc Mālpils internātpamatskola un Mālpils profesionālā vidusskola.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) tikšanās laikā novada pārstāvjiem paziņojusi, ka skolu uzturēšanai ikgadējo valsts finansējumu plāno vairs nepiešķirt. Tā būs viena no reformām, kas jāveic, lai atrastu naudu jaunā pedagogu atalgojuma modeļa ieviešanai. Tas gan vēl valdībā nav apstiprināts, bet pašvaldībā noprot, ka nauda būs jāmeklē savā makā.

Ja vispārējās izglītības iestādes ir katrā novadā un bērni vairumā gadījumu mācas sev tuvākajā skolā, tad internātskolās situācija ir citāda. Mālpilī ir audzēkņi ne tikai no Mālpils novada, bet arī no vēl aptuveni 20 citiem novadiem. “Dzīvoju Latgalē – uz Rīgu un pēc tam uz šejieni ceļā es pavadu kādas trīs stundas,” norādīja Mālpils internātpamatskolas audzēknis no Balvu novada Mikus Zeltiņš.

Savukārt internātpamatskolas audzēknis no Rīgas Edgars Matutis saka, ka mācības ir labā kvalitātē. “Šeit labi māca bērnus. Piemēram, man draugs atnāca, es viņam pateicu, viņš, piemēram, latviešu valodu nezināja, tagad zina ideāli, var teikt,” pauž Matutis.

Mālpils internātpamatskolas un Mālpils profesionālās vidusskolas direktore Frančeska Ģēvele norāda, ka skolas uzdevums ir ievirzīt jauniešus tālāk dzīvē un dot tiem iespēju. “Katrs skolēns ir tiesīgs iegūt izglītību. Iegūt tik lielā mērā, lai viņš pēc tam varētu turpināt vai nu izglītību tālāk citā mācību iestādē vai arī vienkārši iet strādāt,” norāda Ģēvele.

Mālpils internātpamatskolas finansēšana jau kopš tās izveides brīža bijusi valsts pienākums un, lai šo un profesionālo vidusskolu uzturētu, Mālpils novada budžetā jāatrod vairāk nekā 700 000 eiro, kas Mālpilij kā mazpilsētai ar nelielu budžetu būtu nepanesami. “Vienkārši pateikt – lai turpina tālāk finansēt pašvaldība, lai ņem līdzekļus kur grib, tas ir vairāk nekā politiski bezatbildīgi,” norāda Mālpils novada domes priekšsēdētājs Aleksandrs Lielmežs.

Mālpils novada dome pieņēmusi jau trīs lēmumus, kuros teic kategoriski iebilst pret pedagogu atalgojuma reformas īstenošanu un pašvaldības budžeta rēķina un izsūtīta arī vēstule Finanšu un Izglītības un zinātnes ministrijām, kā arī Pašvaldību savienībai, bet atbildes nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt