Dienas ziņas

Mājražotāji apvienojas biedrībās

Dienas ziņas

Talseniekiem - labākais zinātniskais pētījums

Jaunieši meklē savu vietu dzīvē

Malnavas koledžas audzēkņi cer, ka dārzkopja diploms dos jaunas darba iespējas

Ja nespēj atrast darbu, ir jāturpina mācīties – pie šādas atziņas nonākuši tie jaunieši, kuri Eiropas Sociālā fonda projekta ietvaros Malnavas koledžā viena gada laikā apgūst dārzkopja profesiju. Jauniešiem tā ir iespēja iegūt papildu iemaņas, būt sabiedrībā un par labām sekmēm saņemt līdz pat 100 eiro lielu stipendiju. Mācības pirms mēneša uzsākuši 40 tuvāko novadu jaunieši.

Dārzkopja iemaņas Malnavas koledžā apgūst tie jaunieši, kuri ir vecumā līdz 25 gadiem, nemācās un ir bezdarbnieki. Katram jaunietim ir savs stāsts, kāpēc viņš nav varējis atrast darbu. Viktors pabeidzis vien astoņas klases. Vairākus gadus dzīvojis mājās.

„Es kaut kur „halturēju”, bieži cilvēkiem palīdzu malku skaldīt - ko māku, to palīdzu (..) Padomāju -  jāmācās, gadi iet, dzīvē arī noderēs, ka pamācīsies,” saka viens no jauniešiem – Viktors Kondratjevs.

Darbu un savu vietu dzīvē nespēj atrast jaunieši gan ar nepabeigtu pamata, gan ar augstāko izglītību. Marikai kabatā ir dizaineres diploms.

„Es pabeidzu augstskolu un tad trīs mēnešus meklēju darbu. Bet tad izredzes nebija nekādas. Tad es devos uz ārzemēm, tur pastrādāju pāris mēnešus un atgriezos Latvijā. Meklēju darbu, nekas nesanāca un tad atkal domāju turpināt mācīties,” saka Marika Barkāne.

Apgūstot dārznieka profesiju, kādam jaunietim tā ir iespēja saņemt savu pirmo diplomu par izglītības iegūšanu, savukārt citam mēģinājums apgūt ko jaunu, lai vieglāk varētu iekārtoties darba tirgū. „Rīgā es strādāju, bet darbu atrast ir grūti. Ja atrodi, strādā ļoti ilgi garas stundas un saņem niecīgu algu, un lielākoties darbi ir par neoficiālu algu. Nekā laba. Pārsvarā ņem ar izglītību un vēl darba pieredze ir vajadzīga. Un ja nav, tad jāstrādā apkalpošanas sfērā. Garas, mokošas darba stundas un ir ļoti grūti,” uzsver Zanda Jonikāne.

„Daļai ir savas intereses: viņi izdomājuši, ka grib apgūt dārzkopja profesiju, jo noderēs puķu audzēšana, augļkopība. Ir arī tāds jaunietis, kurš vēlas pārņemt vecāku iesākto,” uzsver Malnavas koledžas direktora vietniece praktiskajās apmācībās Vēsma Šumska.

Motivācija mācīties ir arī stipendija. Jaunietim, kuram ir vairāk nekā 20 gadu, tomēr gribas kļūt patstāvīgākam. Un šī ir viena no iespējām. Tāpat, apgūstot jaunas zināšanas, ir cerība, ka tas palīdzēs nākotnē pašam pelnīt sev iztikas līdzekļus tepat savās mājās. „Man liekas, ja es izmācīšos, varbūt būšu noderīga pat visai Latvijai. Kas to lai zina, kas turpmāk būs!” pauž Barkāne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt