Sadaļas Sadaļas

Malnavas koledžā jauniešu garantijas projektā pieprasījums pārsniedz piedāvājumu

Gada vai pusotra gada laikā bez maksas, saņemot papildus stipendiju, var iegūt profesionālo izglītību – šāda iespēja jauniešiem Latvijā tiek piedāvāta kopš 2014.gada. Valsts izglītības attīstības aģentūra projektu vērtē kā veiksmīgu, jo šādi profesiju ieguvuši vairāk nekā četri tūkstoši jauniešu, no kuriem teju pusei izdevies atrast savu vietu dzīvē. Arī Latgalē par jauniešu interesi iesaistīties projektā nesūdzas.

Jauniešu garantijas projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Kopumā līdz 2018.gadam apmācībām atvēlēti vairāk nekā 36 miljoni eiro.

Malnavas koledža ir viena no 15 izglītības iestādēm Latvijā, kura piedāvā gada vai pusotra gada laikā jauniešiem vecumā no 17 līdz 29 gadiem iegūt profesionālo izglītību. Mācībām var pieteikties tie, kuri līdz šim nav ieguvuši profesiju, vai tie, kuri izmācoties nespēj atrast darbu un kuriem iegūtā specialitāte nešķiet interesanta.

Modris un Sanita pašlaik mācās par finanšu iestāžu darbiniekiem. Abi jau ir Malnavas koledžas absolventi. “Iepriekš arī pabeidzu Malnavu, šobrīd esmu darba meklējumos. Domāju, ja ir šāda iespēja kā Jauniešu garantija, tad jāpamēģina,” saka Modris.

“Biju dekrēta atvaļinājumā. Domāju, jaunajai māmiņai pēc dekrēta atvaļinājuma vajadzētu mazliet pamācīties. Es Malnavu pabeidzu pirms sešiem gadiem, tikai tā bija cita programma, grāmatvedība. Toreiz nesanāca atrast atbilstošu darbu,” stāsta Sanita.

Pašlaik Malnavā un Višķos, kas ir koledžas filiāle, jauniešu garantiju projekta ietvaros mācās 250 jaunieši. Te var apgūt dažādas specialitātes: finanšu darbinieks, lauku īpašuma apsaimniekotājs, autoatslēdznieks, lauksaimniecības tehnikas mehānikas speciālists. Februārī jaunieši tiks uzņemti vēl arī dārzkopja specialitātē.

Kā pārliecinājies Malnavas koledžas direktors Juris Bozovičs, mācīties gribētāju interese ir liela: “Pieteikumi uz grupu, ko pieņemsim 17.februārī, pārsniedz 40, bet uzņemsim 25.”

Jauniešiem par mācīšanos tiek maksāta stipendija no 70 līdz 115 eiro mēnesī.

Tāpat ir arī citas finansiālas privilēģijas, un tā arī ir laba motivācija –  izdevumus par dienesta viesnīcu sedz valsts un Eiropas Savienība.

Juris Bozovičs nenoliedz - šādā programmā mācīties ir izdevīgāk nekā ierastajā Malnavas koledžas piedāvātajā programmā: “Un ja viņi brauc kvalifikācijas praksēs, pa prakses laiku viņiem tiek nodrošināta transporta izmaksu atmaksāšana un arī dzīvošanas izdevumi. Un vēl tiek maksāts prakses vadītājam uzņēmumā.”

Daļa no projektā iesaistītajiem, devīto klasi pabeidzot, nekur citur nav mācījušies. Pārtraukums dažiem ieilga pat līdz 29 gadu vecumam, kas vecuma ierobežojums, lai iesaistītos projektā. Otrai daļai jauniešu projekts ir iespēja izmēģināt citu profesiju.

Liene no Baltinavas pašlaik apgūst finanšu iestāžu darbinieka specialitāti, pirms tam pabeidza mūzikas vidusskolu. Arī Intaram, kurš mācās par autoatslēdznieku, pirms tam izvēlētā profesija nebija īstā. Intaram ir datortehnikas programmētāja diploms.

Jauniešu garantijas programma pašam apmācāmajam bez maksas labo viņa pieļauto kļūdu, izvēloties profesiju, un mudina viņu mācīties vēlreiz. Valsts izglītības attīstības aģentūras Profesionālo izglītības projektu departamenta direktore Elīna Purmale norāda, ka projekts ir veiksmīgs, jo tas motivē jauniešus neizdošanās gadījumā meklēt citas iespējas:

“Mēs droši varam teikt, ka

 puse no beigušajiem strādā savā profesijā.

Citi jaunieši turpina savu profesionālo karjeru, daudzi iestājas augstākajā izglītības iestādē vai ir nolēmuši kaut ko dzīvē pamainīt, un pēc gada jaunieši var iestāties uz kādu citu profesijas apguvi.”

Jauniešu garantijas projekts noslēdzas 2018.gada 31.augustā. Līdz šim projekta laikā profesiju ieguvuši jau vairāk nekā četri tūkstoši jauniešu. Kā apliecina Valsts izglītības attīstības aģentūrā, Labklājības ministrija kā atbildīgā ministrija ir uzsākusi sarunas ar Eiropas Komisiju par iespējām projektu pagarināt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt