Dienas ziņas

Valtaiķos aizvadītas labdarības lieldienas

Dienas ziņas

Grants seguma ceļi – neapmierinošā stāvoklī

Profesionālās skolas piesaista audzēkņus

Malnavas koledža cenšas skolēnos raisīt interesi par lauksaimniecību

Malnavas koledža šonedēļ pie sevis gaida skolēnus, kuri savu nākotni vēlas saistīt ar lauksaimniecības nozari. Atvērto durvju nedēļa ļauj iegūt aktuālu informāciju par studiju programmām, uzņemšanas nosacījumiem, kā arī ieguvumiem, studējot koledžā.  

Izredzes saglābt Višķu profesionālo vidusskolu pirms gada likās niecīgas. Sarūkošā audzēkņu skaita un profesionālās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas dēļ valdība izskatīja jautājumu par Viduslatgales profesionālās vidusskolas likvidāciju, taču rezultātā skola tika pievienota Malnavas koledžai. 

Šobrīd Malnavas koledžā audzēkņu skaits ir teju tūkstotis. Lielākais audzēkņu skaits – 800 - izglītību iegūst Malnavā, bet Višķos mācās 200.

Pirmie iepazīt koledžu devās pierobežas Viduču pamatskolas skolēni, un kā galveno faktoru izvēlē min attālumu.

Viduču pamatskolas 9.klases audzinātāja Inita Raginska stāsta, ka “bērni izvēlējās arī, lai atbrauktu un paskatītos, kas tad te notiek un cik tas vispār ir iespējams, kā mums no Viļakas nokļūt līdz Malnavai - ļoti tuvu, un īstenībā  te ir visas iespējas darīt to, kas sirsniņai varbūt būs patīkami.”

Lai piesaistītu audzēkņus, arī koledža nāk klajā ar jaunām nozarēm. Jau mēnesi Jauniešu garantijas projekta ietvaros mācības uzsākuši topošie dārzkopji. Šo profesiju izvēlējušies apgūt  20 jaunieši. Programma ir jauna, un mācību spēki izsakās, ka nemitīgi ir jāmaina izglītības programma, lai veicinātu interesi un noturētu jauniešus saimniekot savā novadā.

Malnavas koledžas pasniedzēja Vēsma Šumska stāsta, ka koledžas audzēkņi pārsvarā ir zēni. “Viņiem nu ir dažādi tie mērķi, un ir arī tādi, kas jau darbojas - viens audzē zemenes un nodarbojas ar zemeņu tirdzniecību,” stāsta pasniedzēja.

Artūrs Kaupužs, kas mācās dārzkopības programmas 1.kursā, stāsta, ka viņam mantojumā no tēva palika augļu dārzs. “Es iepriekš nezināju, kā to kopt, kā ko potēt, ko apgriezt, kā veidot to koka vainagu. Iesaistoties šajā programmā, esmu guvis vajadzīgās zināšanas, lai visu mantoto varētu uzturēt un sakopt un savest kārtībā,” stāsta Artūrs.

 Pēc pamatskolas beigšanas aptuveni 40% skolēnu izvēlas turpināt mācības profesionālās koledžās un tehnikumos, bet 60% - vispārējās izglītības iestādēs. Izglītības un zinātnes ministrija pirms kāda laika nāca klajā ar paziņojumu, ka  proporcija ir jāizlīdzina, lai izglītības programmas izvēlētos aptuveni vienāds skaits skolēnu.

Viena no svirām profesionālās izglītības audzēkņu skaita celšanai ir stipendijas. Šobrīd Malnavas koledžas centīgākie audzēkņi saņem stipendiju līdz pat 150 eiro mēnesī. Tādējādi audzēkņi no lauku reģioniem ir motivēti mācīties. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti