Malkas sagādei vairāk nekā parasti zog mežus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kārtīgs saimnieks malku ziemai gādā jau laikus, bet ir situācijas, kad šīs rūpes par mājokļa siltumu jau pielīdzināmas likumpārkāpumam. Šķiet, kas gan tur liels, iebraukt mežā un nocirst  sausu koku, bet mežs jau ir kāda īpašums un līdz ar to šāda patvaļīga darbība var pārvērsties krimināllietā. Vidzemes pusē policijā jau ierosināti vairāk kā 80 šādi kriminālprocesi.

Austrumvidzemes mežsaimniecības izpilddirektors Jānis Upens rāda mežā palikušās celmu vietas Sedas dabas liegumā, kur aizliegta ir jebkāda mežsaimnieciskā darbība: "Tepat, kur mēs stāvam, var redzēt, ka ir divi celmi, aiz pagrieziena atkal ir kāds celms, diemžēl, tā ir nelikumīga malkas sagāde."

Bet šī jau nav vienīgā vieta, kur konstatētas koku zādzības. "Skaitliskā ziņā ļoti daudz vēl joprojām saglabājas augošu koku vai stāvošu koku zādzības mežā. Katrs gadījums ir apmēram, sākot no kādiem diviem līdz astoņiem kubikmetriem, varam konstatēt, ka tas pamatā ir malkas ieguvei," vērtē Ērģemes meža iecirkņa vadītājs Voldemārs Goba.

Viņa vērojumi liecina, ka nelikumīgajā  malkas sagādē lielākā rosība ir ziemas nogalē un arī tagad vasarā, kad ir ogu laiks: "Ogotāji sāk intensīvāk braukt mežā un salasa ne tikai ogas, bet pa ceļam lasa arī kaut ko tādu, kas viņu uztverē mums nav vajadzīgs, bet viņiem ir vajadzīgs, tātad malku. Otrs gadalaiks ir pašas ziemas beigas, pavasara sākums, kad acīmredzot cilvēkiem sāk pietrūkt siltuma līdz tai siltai saulītei, tad brauc uz mežu un zog šo te malku. Līdz ar to tajos laikos mēs aktīvāk pievēršam uzmanību."

To, ka šāda patvaļīga malkas sagāde var vainagoties ar kriminālatbildību, apliecina arī Vidzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Raimonds Kronbergs.

Reģionā ierosināti vairāk kā 80 kriminālprocesi.

"Nosacīti viņus var sadalīt trijos veidos, tad kad paši nevis savā teritorijā, bet ieiet mežā un paņem malkai kaut kādus nogāzušos sausos kokus, aiz nezināšanas, ka tas ir valsts vai privātpersonas īpašums, otrs – apzināti, domājot, ka mežs aug pats par sevi un tad viņš pieder visiem un var ņemt…

un trešā kategorija, tie ir tādi noziedznieki, kas profesionāli nodarbojas ar meža zagšanu," klāsta Kronbergs.

Meža dienesta speciālisti arī stāsta, ka nav jau tā, ka vainīgos nevar atrast, lai arī nelikumīgajam darbonim tobrīd šķiet, ka mežs ir kluss un tukšs.

"Neviens celms, jau kā saka, netiek aizmirsts, visi tiek atrasti un ar laiku jau atrod arī vainīgos. Cilvēki redz, pastāsta."

Bet kā stāsta Jānis Upens, malku Latvijas valsts mežos jau var sagādāt arī gluži legālā ceļā. Tāpēc pirms doties uz mežu un mašīnā liekot zāģi vai cirvi, der atcerēties, ka var sekot kriminālatbildība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti