Dienas notikumu apskats

Pirmajā dienā būvnieku ģenerālvienošanos paraksta 73% no vajadzīgā kvoruma

Dienas notikumu apskats

Moldovas premjers iebilst pret valsts apvienošanos ar Rumāniju

Maksu par nepamatotu «ātrās palīdzības» izsaukumu varētu palielināt par 40%

Maksu par nepamatotu «ātrās palīdzības» izsaukumu varētu palielināt par 40% 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) iecerējis par 40% palielināt maksu par nepamatotu ātrās palīdzības brigādes izsaukumu. Maksu par nepamatotiem izsaukumiem kritizē pacientus pārstāvošā organizācija “Sustento”. Gala lēmums par maksas paaugstināšanu vēl būs jāpieņem Veselības ministrijai un pēc tam valdībai.

Ātrās palīdzības brigādes ik dienu izbrauc vidēji uz 1200 izsaukumiem, un ik mēnesi dienests izraksta aptuveni 90 rēķinu par nepamatotiem izsaukumiem. Par šādu izsaukumu, kad nav nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība un nav apdraudējuma cilvēka veselībai vai dzīvībai, šobrīd jāmaksā 40 eiro 14 centi. Vairākums samaksājot.

Tagad dienestā ir iecere maksu celt līdz 56 eiro.

NMPD vadītāja Liene Cipule
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

“Ņemot vērā to, ka no 1.janvāra ir būtiski pieaudzis mediķu atalgojums, kas ir visā valstī visā veselības aprūpes sistēmā, tad arī maksas pakalpojumu sadaļā pieaugušas izmaksas par darbinieku atalgojumu,” tā priekšlikumu paaugstināt maksu nepamatotiem izsaukumiem skaidro Liene Cipule, kura vada Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.

„Šīs nebūs jauna kārtība attiecībā pret loku, kuram tiek izmaksāti rēķini,

mēs nepalielinām cilvēku loku, kuram būs jāmaksā par nepamatotu izsaukumu.

Ministru Kabineta noteikumos definēts, kas ir maksas pakalpojumi, tie ir gadījumi, kad nav bijusi nepieciešama brigādes izsaukšana vai arī tie, piemēram, ir primārās aprūpes ietvaros risināmi jautājumi,” norāda Cipule.

Pacientus pārstāvošās organizācijas “Sustento” veselības politikas koordinatore Iveta Neimane savukārt uz maksu par nepamatotiem izsaukumiem raugās kritiski. “Sustento” pārstāv cilvēkus ar hroniskām slimībām, kam bieži vien ir ļoti svarīgi saņemt konsultācijas un veselības novērtējumu dažādā laikā, ne tikai darbadienās ārstu darbalaikā.

„Nav pareizi. Faktiski maksu varētu iekasēt par apzināti maldinošiem izsaukumiem, ļaunprātīgi maldinošiem izsaukumiem.

Tajos gadījumos, kad cilvēks vienkārši ir apjucis un nespēj pats novērtēt, vai tajā brīdī viņa stāvoklis ir draudīgs vai nē, maksu iekasēt nekādā gadījumā nedrīkstētu,

un tas nedrīkstētu būt nepamatots izsaukums. Pat, ja cilvēkam ir hroniska slimība, un pat, ja nav pirmo reizi, piemēram, hipertonija vai vēl kādas sūdzības, viņš nevar novērtēt pats savu stāvokli, un reizēm arī ārsts nevar novērtēt,” skaidro “Sustento” pārstāve.

Neimane norāda: kamēr pacientiem Latvijā netiek nodrošināta iespēja saņemt tieši mājās konsultācijas ārpus ierastā darba laiku un brīvdienās, ātrā palīdzība ir kļuvusi par vietu, kur daudzi pacienti saņem palīdzību. Telefona konsultācijas neatsverot vizītes klātienē.

Taču, kā zināt, ka izsaukums nav nepamatots, bet gan pamatots? Skaidro Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule: „Mēs vienmēr ļoti uzsveram, kuras ir tās situācijas, kad jāsauc. Tie ir elpošanas traucējumi, smaga trauma, stipra asiņošana, pēkšņa dzīvību apdraudoša saslimšana, infarkts vai insults. Tās pazīmes mēs vienmēr sabiedrībai atkārtojam, tas ne vienmēr būs temperatūras jautājums vai sīku traumu jautājums, vai alkohola reibuma jautājums vai atrašanās uz vietas, teiksim bezpajumtniecība.”

Proti, ja cilvēks vienkārši guļ uz soliņa, nav uzreiz jāsauc ātrā palīdzība, bet gan jāpieiet klāt pārliecināties, vai cilvēks ir pie samaņas, vai nav veselību un dzīvību apdraudošas problēmas. Turklāt, ja saņemot izsaukumu, dienesta operatoram ir aizdomas, ka tas varētu būt nepamatots, tad telefoniski informē, ka var nākties maksāt. Tiesa, ir bijušas atsevišķas situācijas, kad zvanītājs apzināti maldinājis, un arī tad izrakstīts rēķins.

Veselības ministrija saņēmusi priekšlikumu pārskatīt maksas pakalpojumu cenrādi attiecībā uz nepamatotiem izsaukumiem.

Cenrādis gan vēl ir jāapstiprina valdībai. „Līdz ar to pēc Veselības ministrijas izvērtējuma grozījumi MK noteikumos ir jāapstiprina vispārējā kārtībā, līdz ar to tas ir noteikts process, kas vēl jāiziet,” norāda ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Savukārt no 14.maija rēķinus par nepamatotiem izsaukumiem izrakstīs nevis dienesta brigādes mediķi izsaukuma laikā, bet tos sagatavos centralizēti un nosūtīs pa pastu.

Izmaiņas paredzētas arī attiecībā uz nepamatotajiem izsaukumiem. “Tagad cena ir 40,14 eiro. Plānota, ka tie varētu būt 56 eiro. Lielāko daļu no pieaugumam sastāda tieši brigādes personāla atalgojuma izmaksas,” saka Cipule.

Viņa gan uzsver, ka ar šīm izmaiņām netiktu palielināts to cilvēku loks, kuriem tiek izrakstīti rēķini. “Ministru kabineta noteikumos definēts, kas ir maksas pakalpojumi. Tie gadījumi, kuros vai nu nav bijusi nepieciešama brigādes izsaukšanu, vai arī, piemēram, primārās aprūpes ietvaros risināmi jautājumi. Visos gadījumos, kad ir pamats izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, šāds rēķins nekad netika piestādīts,” skaidro NMPD vadītāja.

Ja, saņemot izsaukumu, ir aizdomas, ka tas varētu būt nepamatots, dienesta operatori telefoniski par to informē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti