Maksātnespējas administratorus uzraudzīs stingrāk

No nākamā gada vidus Maksātnespējas administrācija pārņems maksātnespējas administratoru kvalifikācijas eksāmenu rīkošanu un sertifikāciju. Vienlaikus spēkā stāsies arī likuma normas, kas administrācijai piešķirs tiesības veikt pārbaudes maksātnespējas administratoru prakses vietās, paredz Saeimas atbalstu guvušie Maksātnespējas likuma grozījumi.

Pārliecinošs Saeimas vairākums šodien pauda atbalstu Maksātnespējas likuma grozījumu pieņemšanai galīgajā lasījumā. Pēc ilgām diskusijām tapušais likums paredz būtiskas izmaiņas maksātnespējas administratoru sertifikācijas, kā arī uzraudzības kārtībā. 

"Šīs reformas divi galvenie mērķi ir uzlabot tiesisko viri maksātnespējas procesā un otrs – kardināli pārveidot tiesiskās aizsardzības procesu, lai uzņēmumi, kas ir nonākuši grūtībās, nebūtu pakļauti bankrota nolemtībai, bet būtu iespējas atjaunot savu darbību," norāda tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība).

Tieslietu ministrs pieļauj, ka pēc jauno prasību stāšanās spēkā sašaurināsies arī administratoru rindas: “Līdz šim sodīto personu sarakstā mēs redzam, ka vairāk nekā 20 personas ir tādas, kas sodītas piecas un vairāk reizes. Un agrāk jau tā disciplināratbildība nebija reāli... Tā kā es domāju, ka tas skaits reāli varētu būt 20.”

Stingrākas prasības un atbildība

Administratoru kvalifikācijas pārbaudes funkcija tiek nodota valstij, vienlaikus paredzot

stingrākas prasības administratoru kvalifikācijai, reputācijai un profesionalitātei, kā arī ieviešot regulāru administratoru eksamināciju.

Kvalifikācijas prasību izpilde tiks kontrolēta reizi divos gados.

Plāno veidot jaunu maksātnespējas administratoru eksaminācijas komisiju sešu cilvēku sastāvā, kur būs dažādu iestāžu pārstāvji, iepriekš atklāja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība). 

Vienlaikus plānots būtiski paplašināt to personu loku, kas ir tiesīgas uzraudzīt tiesiskās aizsardzības procesu – tā varēs būt jebkura rīcībspējīga fiziska persona, uz kuru neattiecas likumā noteikti ierobežojumi. Tas, ministrijas ieskatā veicinās uzņēmumu atgriešanos pie darbības, nevis novešanu līdz bankrotam. 

Tiesības apmācīt administratora amata pretendentus paredzēts nodot Maksātnespējas administrācijai un citām juridiskām personām, neliedzot to turpināt arī administratoru profesionālajai organizācijai. 

Kā obligāta prasība administratoram tiks izvirzīta nevainojama reputācija. Iespējamu kandidāta neatbilstību šai prasībai izskatīs neatkarīga eksaminācijas komisija. 

Tāpat paredzēts ieviest maksātnespējas administratoru disciplināratbildību.

Par pamatu disciplinārlietas ierosināšanai būs normatīvo aktu būtisks vai sistemātisks pārkāpums vai profesionālo ētikas normu būtisks pārkāpums. Disciplinārlietu komisija varēs piemērot disciplinārsodu, kā arī ierosināt administratora atcelšanu no amata. 

Deputāte Inga Bite (Latvijas Reģionu apvienība) bija iesniegusi priekšlikumu, ka Disciplinārlietu komisija varētu izskatīt disciplinārlietas, ja administrators nodarījis zaudējumus vēl pirms tiesas sprieduma. Pretējā gadījumā disciplinārlietu var ierosināt vien pēc, iespējams, vairāku gadu tiesāšanās. Taču atbildīgā Saeimas komisija to nebija atbalstījusi, un priekšlikums atbalstu neguva arī Saeimas balsojumā.

Lielāka kreditoru loma

Likumā iekļautais regulējums palielina kreditoru lomu tiesiskās aizsardzības procesā, kā arī paredz iespēju brīvi izvēlēties personu tiesiskās aizsardzības procesa uzraudzības pasākumu veikšanai. Tiesiskās aizsardzības procesa norises atbilstību tiesas apstiprinātajam tiesiskās aizsardzības plānam nodrošinās kreditoru vairākuma izvēlētā un tiesas apstiprinātā persona.

Kreditoru vairākumam būs tiesības jebkurā brīdī mainīt tiesiskās aizsardzības procesa uzraugošo personu. 

Ar likuma grozījumiem plānots ieviest Elektronisko maksātnespējas uzraudzības sistēmu, kas sekmēs Maksātnespējas administrācijas uzdevumu veikšanu un informācijas apriti starp maksātnespējas procesā iesaistītajiem. 

Grozījumi Maksātnespējas likumā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Apstiprinātie grozījumi Maksātnespējas likumā nerisina būtiskākās procesu norises problēmas

Asociācija: Grozījumi problēmas nerisina

Tikmēr  Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijā uzskata, ka grozījumi pēc būtības neietekmē maksātnespējas procesu norisi un nerisina būtiskākās tā norises problēmas.

Asociācijas ieskatā administratoru uzraudzības stiprināšana, ieviešot disciplināratbildību, nav peļama, tomēr tā

nesniegs maksātnespējas procesā iesaistīto personu tiesību aizsardzību, uz kuru kā problēmu norādījušas ārvalstu un vietējās uzņēmēju organizācijas.

Organizācija norāda, ka jau kopš 2003.gada administratoru uzraudzība bijusi uzticēta Maksātnespējas administrācijai, kuras darbību kritizējušas uzņēmēju organizācijas. Nu jaunais regulējums paredz vēl vienas institūcijas izveidošanu, kas darbosies saskaņā ar valsts pārvaldes darbību regulējošajiem tiesību aktiem un kuras darbību nodrošinās kritizētā Maksātnespējas administrācija.

Administratoru asociācija uzsver, ka maksātnespējas procesā iesaistīto personu tiesību aizsardzību pēc būtības nevar nodrošināt valsts pārvaldes iestāde, bet šie jautājumi ir risināmi tiesā.

Tāpat Administratoru asociācija negatīvi vērtē tiesiskās aizsardzības procesa uzraugu institūta ieviešanu, neparedzot šīm personām nekādas kvalifikācijas vai pieredzes prasības.

Tā vietā, lai noteiktu nepieciešamās profesionālās prasības, likumdevējs ir izšķīries atļaut tiesiskās aizsardzības procesa uzrauga pienākumus veikt ikvienai personai, kurai ir tiesības uzturēties Latvijā. Lai arī Maksātnespējas likumā paredzēts, ka arī šīm personām tiks piemērota disciplinārā atbildība, tomēr pastāv risks, ka atbildības piemērošana citu valstu pārstāvjiem būs neefektīva, uzskata asociācijā.

Turklāt disciplinārā soda piemērošana nenovērsīs kreditoriem nodarīto kaitējumu. Tāpat pastāvot risks, ka tiesiskās aizsardzības procesu uzraugošās personas, kuras būs problemātiski uzraudzīt, var tikt izmantotas uzņēmumu ļaunprātīgai pārņemšanai.

Iepriekš, sākot grozījumus Maksātnespējas likumā, plašas diskusijas raisīja priekšlikums no likuma izslēgt normu, ka maksātnespējas administratoriem ir valsts amatpersonas statuss. Novembra vidū iecere tika atbalstīta, taču vēlāk tā noraidīta, saglabājot amatpersonas statusu.

Uz problēmām maksātnespējas administrēšanas jomā jau ilgstoši norāda ārvalstu investori. Izskanēja, ka uzņēmumi arī izmanto maksātnespējas procesu, lai izvairītos no nodokļu uzrēķiniem, runāts arī par gadījumiem, kad maksātnespēju administratoru un tiesu darbības dēļ īstie kreditori nespēj atgūt līdzekļus.

Zaudējumi no negodīgiem maksātnespējas procesiem - sešu gadu laikā no 2008.gada, rēķināmi vairāk nekā pusmiljarda eiro apmērā, lēš Ārvalstu investoru padome Latvijā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt