Dienas notikumu apskats

"Vienotība" neatbalstīs Koļegovu VID vadītājas amatā

Dienas notikumu apskats

"Vienotība" nobremzē Koļegovas iecelšanu VID vadītājas amatā

Maksātnespējas administratoru sertificēšanu grasās pārņemt valsts

Maksātnespējas administratoru sertificēšanu grasās pārņemt valsts

Maksātnespējas administratorus sertificēšanu un atkārtotu eksaminēšanu no nozares asociācijas varētu pārņemt Tieslietu ministrijas pārraudzībā esošā Maksātnespējas administrācija - tā konceptuāli vienojās Ministru kabineta komiteja. Iecerētās izmaiņas gan neatbalsta pati nozare. 

Balstoties uz konkrētām problēmām, tieslietu ministra pakļautībā esošā darba grupa izstrādāja priekšlikumus maksātnespējas procesa uzlabošanai, par ko pirmdien, 8.augustā, sprieda Ministru kabineta komitejā. Daudzu iesaistīto pušu  viedokļi par veicamajiem darbiem gan būtiski atšķiras.

Neraugoties uz ierobežoto laiku pirmdienas sēdē, iesaistītajām pusēm izdevās vienoties par vairākiem kompromisiem. Diskusijas par iespējamiem uzlabojumiem gan tiks turpinātas nākamnedēļ.

Eksaminēs valsts

No Tieslietu ministrijas izskanēja iecere, ka no nākamā gada maksātnespējas administratorus sertificēs un atkārtoti eksaminēs valsts pārvalde jeb Maksātnespējas administrācija, kas atrodas tieslietu ministra pārraudzībā. Ieceri atbalstīja premjers un ministri.

Ar administratoru sertificēšanu valsts gan nodarbojās jau agrāk – līdz 2009.gada beigām administratorus sertificējusi valsts, bet vēlāk sešus gadus ar to nodarbojusies atbildīgā nozare. Šāds modelis izrādījies neveiksmīgs, un nu jaunās izmaiņas varētu stāties spēkā nākamā gada janvārī.

Plānots gada laikā atkārtoti eksaminēt aptuveni 300 maksātnespējas administratorus.

"Sertifikācija, ko turpmāk sauks par eksamināciju, būtu jānodod valsts pārvaldes ziņā. Pirms astoņiem deviņiem gadiem tas tika nodots pašpārvaldē, un tas sevi nav attaisnojis. Sertifikācija, kas turpmāk būs eksaminācija, uz 2017.gada 1.janvāri ir nododama valsts pārvaldes ziņā, tātad administrācija to veiks.

Pirmais un galvenais ir visas eksaminācijas sistēmas maiņa, disciplinārās atbildības sistēmas maiņa, un, protams, visāda virkne jauninājumu, piemēram, administratoru darba novērtēšanas pilnīgi jauna sistēma," sacīja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība).

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

 

Asociācija: Pašreizējā sistēma ir veiksmīga

Savukārt Sertificēto maksātnespējas administratoru asociācijā norāda, šādas izmaiņas būtiskākās problēmas ar termiņiem un grūtībām piedzīt naudu, nerisināšot. Turklāt pašreizējā sistēma, asociācijas ieskatā, ir veiksmīga.

“Ja līdz 2009.gadam sertifikāciju veica Maksātnespējas administrācija, pēc 2009.gada sertifikāciju veica administratoru asociācija kā profesionāla organizācija. Tad daudz vairāk pārkāpumu un izbeigto sertifikātu ir tieši to administratoru vidū, kas ir sertificēti līdz 2009.gadam. Tā ir sausa statistika. Tātad valsts veiktā sertifikācija ir izrādījusies mazāk kvalitatīva, nekā mūsu veiktā sertifikācija,” pauda asociācijas valdes priekšsēdētājs Olavs Cers.

Tāpat plānota jauna maksātnespējas administratoru darba novērtēšanas sistēma, kas veicināšot uzticamību un garantēšot ētikas normu ievērošanu. Jo pašlaik sistēma pašu novērtēšanai nesasniedzot mērķi.

Piedāvā paplašināt iesaistīto loku

Valdības komitejā tāpat izskanēja priekšlikums paplašināt to personu loku, kas nodarbojas ar šiem jautājumiem, papildus maksātnespējas administratoriem piesaistot arī citas augsta līmeņa kompānijas. Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis skaidro, ka maksātnespējas administratoriem nereti trūkst zināšanu par uzņēmējdarbību un tas ietekmē arī maksātnespējas procesa kvalitāti.

“Vienā gadījumā tur var būt pilnīgi cita zināšana nepieciešamība, kur ir tīri juridiskas zināšanas, citā gadījumā ir vajadzīgi daudz uzņēmējdarbības pieredze un saprašana.

Tāpēc arī no uzņēmēju puses ir nācis šis priekšlikums izvērtēt iespēju, ka kreditori par administratoriem var izvēlēties tādas augsta līmeņa civiltiesiski apstiprinātas kompānijas, kuras spēj piegādāt plašākas zināšanas," skaidroja Bičevskis.

Šādu ideju atbalsta arī Tieslietu ministrija, norādot, ka kreditoru lomu maksātnespējas procesā iespējams palielināt pēc tam, kad jau apzināts uzņēmēja parāds un biznesa stāvoklis. Diskusijas turpināsies nākamnedēļ. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt