Maksātnespējas administratori pēc pielīdzināšanas amatpersonām nesteidz nolikt sertifikātu

Pretēji iepriekš izskanējušiem apgalvojumiem, ka līdz ar maksātnespējas administratoru pielīdzināšanu valsts amatpersonām daļa maksātnespējas administratoru atteiksies no saviem sertifikātiem, pagaidām šāda tendence nav vērojama.  

Pērnruden, reaģējot uz informāciju par daudziem pārkāpumiem, ko pieļāvuši maksātnespējas administratori, Saeima Maksātnespējas likumā iestrādāja normu, kas noteic, ka administratori savā amata darbībā pielīdzināmi valsts amatpersonām. Nedaudz vēlāk līdzīga norma tika iekļauta arī Interešu konflikta novēršanas likumā.

Vairākus gadus ilgajās diskusijās par administratoru pielīdzināšanu amatpersonām nereti izskanēja apgalvojumi, ka, reaģējot uz prasību deklarēt savus ienākumus, daļa maksātnespējas procesa administratoru atteiksies no turpmākas darbības šajā jomā.

Maksātnespējas administrācijas direktors Ervīns Ābele stāsta, ka publiskā telpā šādi viedokļi izskanējuši – “viena galējība ir, ka pēkšņi visi zvērinātie advokāti, kuri šobrīd ir arī maksātnespējas procesa administratori, varētu izbeigt savu praksi”.  

“Bet ir arī cita veida informācija, proti, ka atsevišķi zvērinātie advokāti domā par to, lai izbeigtu šo zvērinātā advokāta darbības praksi,”  norāda Ābele.

Tomēr, saskaņā ar Maksātnespējas administrācijas rīcībā esošo informāciju, līdz šim izšķiršanos izdarījusi tikai viena maksātnespējas administratore. Līdz 1. jūlijam lēmumi par to, vai turpināt darbu maksātnespējas administratora statusā, būtu jāpieņem arī visiem pārējiem administratoriem.

”Pēc šā brīža situācijas - 1. jūlijā Maksātnespējas administrācija Valsts ieņēmumu dienestam sniegs informāciju par visiem maksātnespējas procesa administratoriem, kuri uz to brīdi būs šādā statusā. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka tad, kad Valsts ieņēmumu dienests saņems šo informāciju, attiecīgi tām personām, kuras kļūs par valsts amatpersonām, ir šis sākotnējās deklarēšanas pienākums, kas jāizpilda viena mēneša laikā,” skaidro Ābele.

Viņš pieļauj, ka lielākā daļa administratoru vēl gaida, kad Saeima pieņems Tieslietu ministrijas izstrādātos grozījumus Interešu konflikta novēršanas likumā, kurā plānots precīzāk noteikt tā attiecināšanu uz maksātnespējas administratoriem.

Savukārt Latvijas Sertificēto maksātnespējas administratoru asociācijas valdes loceklis Kaspars Novicāns administratoru vilcināšanos skaidro ar to, ka norma par pielīdzināšanu valsts amatpersonām ir pārāk neskaidra.

”Nolikt sertifikātu nozīmē faktiski šo arodu pazaudēt, jo, lai dabūtu atpakaļ sertifikātu, cilvēkam nepietiks pateikt, ka es vēlos atpakaļ sertifikātu. Cilvēkam būs jāiziet ļoti sarežģīta apmācība, eksaminācijas un sertifikācijas procedūra. Tas ir pamats, kādēļ cilvēki ir ļoti nogaidoši. Un valstij būtu jāņem vērā, ka pie tik sarežģītas izvēles izdarīšanas, sevišķi cilvēkiem, kas ir ar šo arodu nodarbojušies desmit vai piecpadsmit gadus, būtu jābūt ļoti skaidram regulējumam,” norāda Novicāns.

Novicāns ir viens no maksātnespējas administratoriem, kas vērsušies Satversmes tiesā, apstrīdot Maksātnespējas un Interešu konflikta novēršanas likuma grozījumu atbilstību Satversmei. Novicāns ir pārliecināts, ka prasība administratoriem deklarēt savus īpašumus neatrisinās problēmas maksātnespējas nozarē.

”Deklarācijas neatrisinās problēmas, jo deklarācijas nodrošina tikai deklarēšanos par ienākumiem. Administratori jau tagad ļoti detalizēti visā procesa gaitā deklarē katru eirocentu, ko viņi iegūst. Mums ir triju veidu pārskati, ko mēs iesniedzam – cik mēs saņemsim sākumā, vēl pa vidu atskaitāmies un pašās beigās – cik tad mēs saņēmām. Faktiski jau deklarēšanās jautājums no administratoru puses sen ir atrisināts,” pauž Novicāns.

Kopumā Satversmes tiesā iesniegtas trīs sūdzības par pērnruden pieņemtajiem Maksātnespējas un Interešu konflikta novēršanas likumu grozījumiem. Vairāki iesniedzēji patlaban vienlaikus ir gan zvērināti advokāti, gan maksātnespējas administratori.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt