Panorāma

Eksprezidenti: nedrīkstam atslābt cīņā ar vīrusu

Panorāma

Sporta skolotājs, kurš iedvesmo

Covid laikā trīsreiz vairāk ģimeņu izvēlas mājmācību

Mājmācību pandēmijas laikā izvēlas trīsreiz vairāk ģimeņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 pandēmijas laikā trīskārt pieaudzis to bērnu skaits, kas izglītību iegūst ģimenē jeb skolas vietā izvēlējušies mājmācību. Daudzās ģimenēs ir bailes no inficēšanās skolās, bet citas ģimenes par šādu soli izšķīrušās attālināto mācību dēļ, jo vecākiem tāpat jāiesaistās mācību procesā.

Rūta Sproģe ir daudzbērnu mamma. Janvārī viņa izvēlējās mājmācību meitām Paulai un Rebekai, kas mācās Rīgas Katoļu ģimnāzijas 2. un 3. klasē, bet februārī uzrakstīja iesniegumu arī par vecākās meitas Justīnes, kas mācās 5. klasē, izglītošanu ģimenē. Attālinātās mācības sagādājušas lielas galvassāpes.

“Tāpēc, ka situācija ar mācībām bija nestabila. Jaunajā gadā nebija skaidrs, kad un kādā veidā mācības atsāksies. Tāda sāpīga lieta kā mājasdarbu iesniegšana. Katram bērnam konkrētā laikā visi uzdevumi ir jānofotografē, tad ir jāaugšupielādē e-pastā, jāievieto katrs savā mapītē. Tur, man liekas, vecāks traks var palikt,” sacīja Sproģe. 

Atgriešanos skolā, par ko diskutēja gada sākumā, ģimene arī nevēlējās Covid-19 stingro ierobežojumu dēļ.  Masku valkāšanai skolās Sproģu ģimene saka kategorisku ''nē''.

“Tam otrklasniekam, trešklasniekam sanāk sešas, septiņas stundas. Tad tās klases izvēdina tik aukstas, ka bērni nāk mājās un sūdzas, ka viņiem ir auksti,” teica Sproģe.

Tā kā mājās ir zīdainis un mammai pedagoga talants, izvēlējušies vismaz līdz mācību gada beigām mācīties paši.

“Ir savs plāniņš, cik dienā jāpamācās matemātika, latviešu valoda. Reizi nedēļā laikam sanāk dabas zinības vai divreiz nedēļā. Attiecīgi dažas reizes nedēļā pamācāmies arī citus priekšmetus. Angļu valodu, informātiku. Tādā veidā,” stāstīja daudzbērnu mamma.

Rīgas Katoļu ģimnāzijas direktore Anna Jermakoviča stāstīja, ka šogad uz mājmācību pārgājuši seši bērni: “Un arī no citām skolām ir atnākuši seši bērni tieši uz mājmācības programmu Rīgas Katoļu ģimnāzijā. Tā mums ir vesela klase. Jūs jau redzat, mums klases ir nelielas, ap 15 bērnu.” 

Visā Rīgā pirms otrā mācību semestra sākuma saņemti 36 vecāku iesniegumi, kuros pausta vēlme bērna izglītošanu turpināt mājās. Rīgas domes skolu nodaļā neatminas nevienu citu gadu, kad vienlaikus interese būtu tik liela. Līdz ar to kopumā galvaspilsētā mājmācība saskaņota jau 205 skolēniem.

Un ne tikai Rīgā daudzas ģimenes par šādu soli izšķīrušās tieši gadu mijā, kad mazāko klašu skolēniem sākotnēji tika pagarināts ziemas brīvlaiks, taču arī pēc tā viņi skolās tomēr neatgriezās, atsākās attālinātās mācības.

Pagājušajā mācību gadā izglītību ģimenē apguva 105 skolēni, liecina Izglītības kvalitātes valsts dienesta dati. Jau oktobrī šādu skolēnu ir par dažiem desmitiem vairāk. Bet pēc Ziemassvētku brīvdienām vērojams iepriekš neredzēts pieaugums – trīs reizes: līdz 437 skolēniem.

Audzis arī bērnudārza vecuma bērnu skaits, kuri pirmsskolas izglītību iegūst ģimenē. Amatpersonas pieļauj, ka patiesais bērnu skaits ir vēl lielāks, jo skolām nav pienākums šādu informāciju valsts vienotajā sistēmā obligāti ievadīt. Covid-19 laikā noformēt mājmācību ir vieglāk, pandēmija ir pietiekams iemesls. Nevajag ārsta vai psihologa atzinumu.

“Kopumā izglītības ieguve klātienē nav salīdzināma ar esamību prom, ārpus skolas vides, skolas mikroklimata. Protams, mēs saprotam, ka ikdienā pedagogi ir pedagogi, kuri ir kvalificēti speciālisti. Es negribu aizskart vecākus, kuri to nodrošina, bet droši vien, ka ir tiešām kādi objektīvi apstākļi, kuru dēļ tas ir tik ļoti nepieciešams,” norādīja Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārstāvis Maksims Platonovs.

Rīgas Katoļu ģimnāzijas direktore pauda, ka septembrī bērnus, kas līdz maijam mācīsies mājmācībā, cer sagaidīt atpakaļ klasē.

Pašlaik mazo skolēnu mācības klātienē atļautas vien tajās pašvaldībās, kurās Covid-19 izplatība ir salīdzinoši zema. Un arī tajās daļa vecāku izvēlas labāk savus bērnus mācīt paši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti