Dienas ziņas

Par mājas apsaimniekošanu jāmaksā dubultā

Dienas ziņas

Kuldīgā piespiež atļaut azartspēles

Mājlopi cieš no kukaiņu kodumiem

Mājlopi cieš no kukaiņu kodumiem

Karstajā un sutīgajā laikā savairojušies knišļi un dunduri, kas apdraud ganāmpulkus. Lai arī šobrīd Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nav saņēmis nevienu iesniegumu par bojā gājušiem mājlopiem, problēma ir pamatīga, un zemnieki meklē risinājumus, kā nu kurš prot.

“Es lielākas segas lieku un vienkārši apsedzu,” stāsta piemājas saimniecības "Atvari" saimniece Iveta Kurjakina.

Govs Bille netiek ģērbta modes skatei. Audums glābs lopiņu no dunduriem un citiem asinssūcējiem, kuri šogad savairojušies sevišķi lielos apmēros.

“Situācija ir ļoti, varētu teikt, pat traģiska. Govs pilnīgi melna, viņa nevar nostāvēt, viņu nevar izslaukt un viņa ir tā novārgusi, līdz ar to arī piena izslaukums ir vairāk nekā uz pusi krities,” pastāstīja Kurjakina.

Kā stāsta saimnieki, visbīstamākie ir knišļi. To kodumi izraisa dzīvniekam sāpes un iekaisumu, bet, ja brūču ir daudz, var iestāties anafilaktiskais šoks. Rezultātā dzīvnieks iet bojā no sirdsdarbības un elpošanas traucējumiem. Dunduri, dzēlējodi un miģeles nav tik bīstami, taču traucē lopiņiem baroties. Ja to ir daudz, dzīvnieki nespēj mierīgi ēst, krītas svarā, govis dod mazāk piena.

“Šogad pārsvarā lopi stāv kūtīs. Tas atkal mums, protams, sadārdzina piena pašizmaksu. Nu, zemniekam šogad ļoti grūti – visādi knišļi un arī kartupeļos ir Kolorado vaboles. Tur nav iespējams cīnīties. Arī pašam cilvēkam, nedod Dievs, ja tehnika kaut kur uz tīruma ir saplīsusi. Tu nevari izkāpt un saremontēt, piecas minūtes, un lec atpakaļ traktorā,” stāsta Ošupes pagasta zemnieku saimniecības “Gaigalieši” saimniece Anita Zondare.

Problēmu apliecina arī Bērzaunes pagasta zemnieku saimniecības “Brencēni” īpašnieks Modris Zomerovskis: “Mums ir paveicies ar to, ka mums ir vecie grāvji, mums ir strauts, kas cauri visai saimniecībai tek vairāku kilometru garumā, kur arī ir visa tā piekraste aizaugusi. Pa dienu govis vispār pazūd šajos krūmu puduros. Un ir mitrākas vietas, kur ir veci dīķi, kur viņas tomēr tiek vēsā vietā, līdz ar to viņas ir daļēji pasargātas no tiem dunduru uzlidojumiem. Jo pašlaik tas ir ļoti nopietni.”

Lai arī šogad Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nav saņēmis nevienu iesniegumu par bojā gājušiem mājlopiem, tas aicina pastiprināti uzraudzīt ganāmpulkus. Iesaka, pasargājot lopus no asinssūcēju kodumiem, pirms izlaišanas ganībās tos apstrādāt ar repelentiem.

“Pirms repelentu iegādāšanās noteikti vajadzētu pakonsultēties ar savu veterinārārstu. Viena daļa no šiem repelentiem ir tāda, kurus produktīvajiem dzīvniekiem lietot ir aizliegts. Tos, kurus lieto suņiem un kaķiem, – produktīviem dzīvniekiem daudzus no tiem ir aizliegts lietot. Tur ļoti uzmanīgiem jābūt,” norāda PVD Veterinārās uzraudzības departamenta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ja ir aizdomas, ka mājlopu ir sakoduši kukaiņi, ir tūska, smaga elpošana, pampums, dzīvnieks nekavējoties jāved uz novietni zem nojumes un jāizsauc veterinārārsts.

Tāpat tiek rekomendēts ganībām piemeklēt ēnainas vietas, neizraudzīties ganīšanai saules aktīvākās stundas un pastiprināti nodrošināt dzeramo ūdeni, kas regulāri tiek nomainīts pret vēsu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt