Panorāma

Kauguru glābēji «zem lupas»

Panorāma

VID neatbalsta deklarēšanos visiem iedzīvotājiem

Maizītis: riski pietiekami nopietni!

Maizītis: Valsts noslēpuma pielaide Brokai nav piešķirta nopietnu risku dēļ

Ja tieslietu ministrei Baibai Brokai (NA) tomēr piešķirtu pieeju valsts noslēpumam, riski būtu gan nopietni. Tā Latvijas Televīzijas raidījumam „Panorāma” atzina Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Maizītis.

Pirms lēmuma pieņemšanas par pielaides nepiešķiršanu Brokai izsvērti visi SAB pieejamie fakti, argumenti, apliecina Maizītis.

„Vismaz es beigās nonācu pie secinājuma, ka - jā, ir pamats atteikt pielaidi valsts noslēpumam,” norāda SAB vadītājs.

Taujāts, vai SAB vērtētie riski ir pietiekami nopietni, Maizītis atzina, ka tā tas ir: „Es uzskatīju, ka jā!”

Taču publiski viņš neatklāja izvērtētos riskus: „To ir neiespējami pateikt, jo tā visa ir klasificēta informācija. Galu galā  tā informācija ir jāsargā arī gan personas, pret kuru tiek pieņemts lēmums, dēļ, gan trešo personu datu dēļ. Tas ir vesels informācijas komplekss, kas ir jāaizsargā un kura aizsargāšana ir pāri pār sabiedrības tiesībām zināt, iepazīties ar šo lēmumu. Tāda tā kārtība ir.”

Maizītis arī noraidīja pārmetumus SAB par politisko angažētību, skaidrojot - Broka nav un netiks iepazīstināta, arī citiem politiķiem tas nav atklāts. „Par kādu politisko angažētību? Nu, ziniet, brīžiem jau šī viedokļa izteikšana un es pat teiktu asāk – tāda aizstāvēšanās – tikko runa iet par jebko, kas ir saistīts ar politiķiem, jebkādiem lēmumiem – pozitīviem vai negatīviem – visu laiku tiek piesaukta politiskā angažētība. Tā drošības iestādes nerīkojas,” sacīja SAB vadītājs.

Tāpat viņš uzskata, ka sabiedrībai nebūtu jāatklāj atteikuma iemesli, pat ja tas attiecas uz tik augstas amatpersonas reputāciju. „Sabiedrībai svarīgāk ir tas, ka ir šie drošības kritēriji. Drošības kritēriju standarts ir pietiekami augsts, jo no tā ir atkarīga sabiedrības pirmkārt jau drošība, tai skaitā tiesības zināt visus citus lēmumus. Un neiespējami ir arī paskaidrot kaut ko vairāk,” skaidroja Maizītis.

Tai pašā laikā viņš atzina, ka var diskutēt par kādām likumdošanas izmaiņām par to, kā personai, attiecībā uz kuru ir pieņemts lēmums, to paskaidrot. „Es par to esmu gatavs diskutēt arī turpmāk. Bet vienmēr būs šī samērojamība starp to, ko ir tiesības zināt un ko ir iespējams pateikt.”

Jau vēstīts, ka SAB teju pēc pusgadu ilgas pārbaudes nav piešķīris tieslietu ministrei Brokai augstākās kategorijas pielaidi valsts noslēpumu saturošiem dokumentiem.

Tieslietu ministre SAB lēmumu uzskata par politiski angažētu un to pārsūdzēs ģenerālprokuroram. Ministres amatu viņa atstāt negrasās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti