Krustpunktā

Valdis Zatlers analizē valdības veidošanas procesu

Krustpunktā

Iespējas Gobzema veidotai valdībai gūt Saeimas atbalstu. Vērtē partiju pārstāvji

SAB vadītājs Jānis Maizītis par pielaidēm politiķiem valsts noslēpumam

Maizītis: Gobzema pielaides lietā ir liels pārbaudāmās informācijas apjoms; lēmumu var ietekmēt izslēgšana no advokatūras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Valsts pielaides saņemšanai pārbaudāmās informācijas apjoms par "KPV LV" premjera amatam nominēto Aldi Gobzemu ir daudz lielāks nekā par Arti Pabriku ("Attīstībai/Par!") vai Jāni Bordānu (Jaunā konservatīvā partija (JKP)), tādēļ nav iespējams pateikt, kad būs kādi rezultāti, intervijā "Latvijas Radio" raidījumam "Krustpunktā" teica Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Maizītis. Lēmumu var ietekmēt arī Gobzema izslēgšana no advokatūras.

"Pārbaude šajā brīdī ilgst tikai nedaudz ilgāk par vienu mēnesi. Tas ir ļoti īss termiņš. Jautājums, cik liels informācijas apjoms ir jāpārbauda. Ja cilvēks ir nodarbojies ar biznesu, pārbaudāmo faktu ir vairāk, nekā ja amatpersona strādājusi valsts darbā un saņēmusi tikai valsts algu. Mēs pieprasām informāciju visām tiesībsargājošām iestādēm. Atbildes, ļoti iespējams, ir ar tādu saturu, ka jāveic arī papildu pārbaudes," teica Maizītis.

Gobzema lietā pārbaudāmās informācijas apjoms ir liels. "Piemēram, personas personīgās īpašības. Lēmumu var ietekmēt izslēgšana no advokatūras, piemēram, konfidencialitātes neievērošana," teica Maizītis. SAB direktors vērsa arī uzmanību uz to, ka, lai pārbaudi nepiešķirtu, "jāsummējas šaubu kritiskajai masai". "Nereti amatpersonas pārkāpj administratīvo kodeksu. Tas pats par sevi nenozīmē, ka var tikt liegts darbs ar valsts noslēpumu. Ja tādu pārkāpumu gadā 300, tad tas liecina par to, ka amatpersona vispār nerēķinās ar likumdošanu," norādīja SAB direktors.

Vaicāts, vai piekritīs Gobzema aicinājumam apmeklēt "KPV LV" Saeimas frakciju, Maizītis norādīja, ka šāda iespēja ir problemātiska. Parlamentāro uzraudzību pār specdienestiem īsteno Nacionālā drošības komiteja (NDK), kur notiek šādas diskusijas. Savukārt, komentējot atsevišķu apvienības "Attīstībai/Par!" politiķu paziņojumus par to, ka Gobzemam it kā netika piešķirta pielaide, Maizītis norādīja, ka tā ir politiskā retorika un aicināja politiķus no tās atteikties.

KONTEKSTS:

Mēnesi pēc 13. Saeimas vēlēšanām, kad partijas nebija spējušas vienoties par valdības aprisēm, Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja Jaunās konservatīvās partijas pārstāvi Jāni Bordānu veidot valdību, taču viņam tas neizdevās. Tad Vējonis aicināja partijas aktīvāk strādāt, taču arī tas nevainagojās ar panākumiem, un 26.novembrī Vējonis deva "KPV LV' pārstāvim Aldim Gobzemam divas nedēļas valdības izveidei.

Dienu pēc nominēšanas "KPV LV" tikās ar pārējām Saeimā ievēlētajām partijām, izņemot "Saskaņu", piedāvājot valdības tapšanas sarunu grafiku, kas paredz 10 sanāksmēs vienoties par darāmajiem darbiem, izvērtēt reformu plānu un to fiskālo ietekmi un sadalīt atbildības jomas. Turklāt Gobzems vēlas šo procesu veidot konfidenciālu, par ko partijas esot vienojušās.

Sarunu raitāku virzību aizēno tas, ka Gobzemam nav pielaides darbam ar valsts noslēpumu. Tikmēr pārējo partiju pārstāvji neslēpj skepsi par iespēju strādāt ar premjeru bez pielaides. Otrdienas rītā Gobzems no turpmākajām valdības veidošanas sarunām izslēdza partiju apvienību "Attīstībai/Par!". Apvienībā uzskata, ka tas nozīmē - Gobzems nav izturējis demokrātijas testu. "KPV LV" arī gribot ievilkt valdībā "Saskaņu", uzskata apvienībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti