Mainīsies spēku samērs un vadība vairākās Saeimas komisijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valdības izveidošana un 14 jaunu Saeimas deputātu pilnvaru apstiprināšana labos spēku samēru būtiskākajās parlamenta komisijās. Vienlaikus mainīsies arī vairāku Saeimas komisiju vadība. Pēc šīs nedēļas Saeimas deputāti gan dosies ziemas pārtraukumā un sēdes atsāksies 10. janvārī.

Topošās valdības veidotāju centieni izveidot Klimata un  enerģētikas ministriju un atsevišķu jomu pārvaldībā pieaicināt trīs ministru biedrus divas reizes saskārās ar Saeimas Juridiskās komisijas noraidījumu. Tas tāpēc, ka šajā komisijā līdz šim vairākums bija Saeimas opozīcijai. Tas gan netraucēja divos lasījumos šos likumprojektus izskatīt un pieņemt Saeimas sēdē. Tas izpelnījās daudz opozīcijas nopēlumu par sliktu likumdošanas praksi. Decembra sākumā intervijā raidījumā "Krustpunktā" šo situāciju ar neizpratni vērtēja arī bijušais politiķis ar ilgu pieredzi parlamentā Andrejs Panteļējevs.

Mainīsies spēku samērs un vadība vairākās Saeimas komisijās
00:00 / 04:06
Lejuplādēt

"Kā var pieļaut, ka galvenajā likumdošanas komisijā Saeimā koalīcijai nav vairākuma? Tagad ir tā ačgārnā situācija, ka komisija noraidīja [priekšlikumus par jaunas ministrijas izveidi un ministru biedru amatu paredzēšanu likumā], taču likumprojekti iet uz Saeimu, sākas interpretācijas, ka tas ir pretī Saeimas kārtības rullim, jo Saeimas sēdē jāskata tikai komisijas sēdēs atbalstīti priekšlikumi. Man gan liekas, ka tas nav pareizi, jo tad neviens opozīcijas priekšlikums nevarētu gūt atbalstu.

Taču šo es nesaprotu, jo ļoti daudzas labas idejas var nogremdēt, vienkārši kaut kādā procesuālā kārtībā nepārtraukti bremzējot," vērtēja bijušais politiķis.

Uzreiz pēc jaunās valdības apstiprināšanas notika izmaiņas arī parlamentā, kurā uz ministru pilnvaru laiku mandātus uz laiku ieguva 14 jauni deputāti. Līdz ar to sāktas izmaiņas vairāku Saeimas komisiju sastāvā. Pagājušajā nedēļā no Juridiskās komisijas atsauca opozīcijā esošo "Progresīvo" frakcijas deputātu Ati Švinku, kurš turpmāk darbosies Aizsardzības komisijā. Taču vienlaikus Juridiskajā komisijā nostiprināt koalīcijas pozīcijas plāno arī koalīcijā ietilpstošā "Apvienotā saraksta" frakcija, stāstīja tās vadītāja vietnieks Juris Viļums.

"Par Juridisko komisiju es teikšu uzreiz, ka arī runāju ar saviem kolēģiem kā frakcijas vadītāja vietnieks par to, kā varētu tur deleģēt arī otru pārstāvi. Juridiskā komisija ir svarīga. Taču jāskatās, kā opozīcijas sastāvs mainās kādās komisijās un kā mainās spēku samērs," teica Viļums.

Arī šonedēļ plānotas vēl vairākas izmaiņas komisiju sastāvā. Nesasteigt deputātu pārcelšanu no komisijas uz komisiju izvēlas Nacionālā apvienība, stāstīja tās pārstāvis Jānis Dombrava.

"Mēs skatīsimies, kā norit darbs komisijās. Opozīcija ir izteikusies, ka būs ļoti produktīva, lietišķa un tamlīdzīgi, tāpēc problēmām nevajadzētu būt.

Bet gadījumā, ja veidosies problēmas, vienmēr pastāv iespēja pārdalīt deputātus no vienas komisijas uz citu. Šādas izmaiņas arī notiek, bet tādas ļoti straujas mētāšanās no vienas komisijas uz otru būtu neproduktīva pieeja," sprieda Dombrava.

Līdz ar 14 deputātu pāriešanu darbā jaunajā valdībā izmaiņas būs arī vairāku Saeimas komisiju vadībā. Dombrava Saeimas Nacionālās drošības komisijā nomainīs par aizsardzības ministri kļuvušo Ināru Mūrnieci. Trīs politisko koalīcijai tajā nav vairākuma, jo šajā komisijā katra no septiņām Saeimas frakcijām pārstāvēta ar vienu deputātu. Taču Dombrava to neuzskata par būtiskāko problēmu.

"Nav skaidrs, vai šobrīd visi darbam šajā komisijā izvirzītie deputāti saņems pielaides darbam ar valsts noslēpumu. Nav skaidrs, cik drīz tas notiks – vai pēc dažām nedēļām vai mēnešiem. Tas tiešā veidā atstās iespaidu uz komisijas darbu," teica Nacionālās apvienības deputāts.

Dombrava neslēpa, ka kandidēs vadīt Nacionālās drošības komisiju. Viņš bijis vienīgais savas frakcijas kandidāts darbam šajā komisijā. Vienlaikus līdz ar izmaiņām Saeimas sastāvā par Budžeta komisijas vadītāju kļuvis bijušais finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība"). Viņš kādreiz jau vadījis šo komisiju. Tāpat izmaiņas būs Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, kuras vadība uzticēta "Apvienotajam sarakstam". Šajā komisijā zemkopības ministra Didža Šmita vietā ievēlēta juriste un bijusī Rīgas domes deputāte Ieva Brante.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti