Rīta Panorāma

Skype intervija ar Inesi Vaivari

Rīta Panorāma

Intervija ar Tomu Pastoru

Skype intervija ar Svenu Henkuzenu

Mainās kārtība kompensējamo zāļu izsniegšanai; ģimenes ārsti uzskata, ka ir tam nepiemērots laiks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No trešdienas, 1. aprīļa, ārsti izrakstīs lētāko kompensējamo medikamentu ar tādu pašu aktīvo vielu, tāpēc aptiekā izsniegto zāļu iepakojums var atšķirties. Taču pacientam nav jāšaubās, ka izsniegts pareizais medikaments, intervijā Latvijas Radio un arī Latvijas Televīzijā mierināja Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens. Vienlaikus ģimenes ārstu asociācija uzskata, ka pašlaik šādām izmaiņām nav piemērots laiks.

ĪSUMĀ:

  • Turpmāk ārsti izrakstīs lētāko medikamentu ar tādu pašu aktīvo vielu.
  • Zāļu valsts aģentūrā norāda: Cilvēku ārstē aktīvā viela, nevis zāļu nosaukums.
  • Aģentūra strādā, lai nepietrūktu medikamentu.
  • Farmaceiti jauno kārtību atbalsta, bet aicina ģimenes ārstiem izskaidrot pacientiem jauno kārtību.
  • Ģimenes ārstu asociācijā uzskata, ka pašlaik izmaiņām nav piemērots laiks.

Mainās kārtība kompensējamo zāļu izsniegšanai; ģimenes ārsti uzskata, ka ir tam nepiemērots laiks
00:00 / 03:24
Lejuplādēt

"Aktīvā viela ir tā, kas pacientu ārstē, nevis zāļu nosaukums," sacīja Henkuzens. Viņš arī skaidroja, ka blaknes var būt no jebkura medikamenta neatkarīgi no cenas. Nav tendences, ka lētākajiem medikamentiem būtu vairāk blakņu.

Viņš uzsvēra, ka pirms zāļu iegādes pacientam nepieciešams izrunāties ar savu ārstu. Ja ārsts piekrīt, ka nepieciešamas tikai konkrēta komercnosaukuma zāles, tad nekādu izmaiņu to kompensēšanā nebūs. Zāļu valsts aģentūras vadītājs atgādināja, ka galvenais mērķis ir panākt to, lai cilvēki nepārmaksātu par zālēm un valsts budžeta tēriņi būtu veikti gudri.

Ja pacients izvēlas nekompensējamās zāles, viņam būtu vēlreiz jādodas pie ārsta, jāsaņem nekompensējamā recepte. Tomēr, ņemot vērā ārkārtas apstākļus, Veselības ministrija radusi iespēju ārpuskārtas situācijā izsniegt nereferences medikamentu ar to pašu recepti.

Runājot par medikamentu pieejamību, Henkuzens sacīja, ka neviens medikaments nav brīvs no tā, ka var būt piegādes pārtraukumi.

"Nav izslēgts, ka kādā brīdī arī kādu medikamentu var pietrūkt, bet mēs tiešām pievēršam uzmanību, lai tas nenotiktu," viņš sacīja.

Jauno kārtību atbalsta arī farmaceiti. Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča gan atgādina – farmaceits aptiekā nav tas, uz kuru izgāzt savas dusmas, ja nav saprasta jaunā kārtība.

"Sarunai par to, kādi medikamenti tiks izsniegti aptiekā, būtu jāsākas un arī jābeidzas ārsta kabinetā. Tāpēc mēs ļoti ceram, ka ārsti vēl vairāk runās ar pacientiem. Tikai ārsts maina recepti. Tā kā farmaceits dara to, kas ir receptē norādīts. Un tiešām lūdzam saudzēt farmaceitus – viņi, protams, centīsies cilvēkiem palīdzēt un skaidrot situāciju, bet viņi nevarēs ietekmēt to, kas ir receptē uzrakstīts," stāstīja Jučkoviča.

Farmaceite, aptiekas Tukumā vadītāja un Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene arī norādīja, ka konceptuāli jauno kārtību atbalsta, tomēr, ja sabiedrībai jautājums netiks pietiekoši skaidrots, ir paredzami riski.

"Ir pacientu grupas, kuras varētu apjukt.

Un risks pastāv, ka šī līdzestība varētu samazināties. Un varētu arī dažkārt pat iedzert ne tās zāles, kuras bija domātas. Kopumā aptiekās liekas, ka daudzi cilvēki zina, ka būs jaunā kārtība, bet viena daļa, es domāju – noteikti būs izbrīnīti," stāstīja Ritene.

Kā risku viņa norādīja arī to, ka ģimenes ārsti šī brīža situācijā daudz komunicē ar pacientiem telefoniski, tādēļ var izpalikt skaidrojošais darbs par jauno kārtību. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide savā ziņā tam piekrīt. Ārkārtas situācijas laiks nav īstais, lai jauno kārtību ieviestu. Viņa gan ir arī pret sistēmu kopumā, jo norāda – zālēm, bez aktīvās vielas, liela loma ir arī palīgvielām, kas medikamentos atšķiras.

"Mums vispār ir bažas par to, ka ir jāsāk ar 1. aprīli. Mēs par tām bažām teicām Veselības ministrijai, lai varbūt atliktu šobrīd šo šajā situācijā. Diemžēl netiks atlikts nekas. Kā tas ies dzīvē – es nezinu. Mēs esam aicinājuši kolēģus, lai viņi tomēr pēc savas sirdsapziņas strādā.

Es domāju, ka šobrīd šo nevar izdarīt, šādā ārkārtas situācijā valstī," sacīja Veide.

KONTEKSTS:

No 2020. gada 1. aprīļa kompensējamo medikamentu izrakstīšanā receptē norādīs aktīvo vielu, ne konkrētu medikamentu. Līdz ar to aptiekām būs pienākums izsniegt lētākos kompensējamos medikamentus. Tādējādi pacienti līdzmaksājumos ietaupīs aptuveni 20 miljonus eiro. Tāpat būs jauni noteikumi, kas liks uzrādīt zāļu krājumus. Ja lētākās zāles nebūs pieejamas, aptiekā izsniegs pēc cenu kategorijas nākamās. Zemākās cenas zāļu lietošanu veicina daudzās Eiropas valstīs, neatkarīgi no ienākumu līmeņa - Dānijā, Vācijā, Lielbritānijā, arī kaimiņos -  Lietuvā un Igaunijā. 

Par jauno kārtību svarīgi atcerēties - vairs nebūs iespējams piemaksāt starpību starp lētākajām zālēm ar konkrēto aktīvo vielu un tieši tām, kuras ierasts lietot. Ja ir vēlme iegādāties zāles ar konkrētu nosaukumu, tad ārstam jālūdz nevis recepte valsts kompensējamajiem medikamentiem, bet gan vienkāršā recepte un zāļu pilnā cena jāsedz pašam.

Aptieku biedrībā iepriekš bažījās par lētāko zāļu pieejamību. Ārste Sarmīte Veide uztraucās, ka dārgāku zāļu ražotāji no Latvijas tirgus aizies, bet atbildīgā ministrija tā nedomā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti