Dienas ziņas

Preiļu novadā pavairo zivju resursus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Madonieši protestē pret kapu paplašināšanu

Madonieši protestē pret kapsētas paplašināšanu pilsētā

Apzinoties brīvo kapa vietu straujo samazinājumu, Madonas novada pašvaldība izstrādā lokālplānojumu, kā paplašināt esošo pilsētas kapsētu, taču virkne argumentu šajā sakarā likuši sarosīties iedzīvotājiem. Lai arī dome sola gan atbilstīga smilts seguma uzbēršanu, gan aizsargvaļņu izbūvi, madonieši nav mierā ar ieceri un gatavi kareivīgām diskusijām ar pašvaldību arī turpmāk.

Plānotā Madonas pilsētas kapu paplašināšana gar apvedceļu un iespējamā krematorijas izbūve radījusi izteiktu neapmierinātību daļai madoniešu, sevišķi blakus esošo māju īpašniekiem.

“Ja mēs šeit ierīkojam jaunos kapus, tātad šim rajonam vairs nekādas attīstības pilsētā nebūs,” uzskata madoniete Aira Bērziņa.

Kā stāsta iedzīvotāji, jau šobrīd, laikam ejot, kapi pietuvojušies mājām, radot zināmas neērtības sadzīves jomā.

“Nevaram svinēt nekādas dzimšanas dienas, neko, jo zvana kapličas zvani un lapas kā nokrīt, tā uzreiz redzam krustus, tāds kā diskomforts veidojas. Tāpēc gribētu, lai sakārto to pašu, ko nosaka noteikumi nr. 502., ka ir jābūt 300 metru aizsargbarjerai no kapsētas, kas mums ir piecdesmit metri,“ atzīst madonietis Normunds Arama.

Savukārt Cālīšu māju no kapsētas šobrīd šķir vien iebraucamais ceļš. Paplašinot teritoriju, īpašums vēl vairāk tikšot ieskauts ar kapu kopiņām.

“Tik tuvu ir pienācis viss klāt, ka mājas vērtība krītas, un te nekas vairs nenotiks,” atzīst Rūta Cālīte.

Kapu pietuvošanās dēļ saimnieki atteikušies arī no savulaik iecienītās  akas, taču lielākās bažas  tiek paustas par plānotās teritorijas grunts sastāvu.  Jēkabs Treicis stāsta, ka vietā, kur pašvaldība vēlas paplašinās kapsētu, esot purvs: „Es nezinu, kādas tradīcijās tas ir, ka met ūdenī zārku? Un šeit atkal ir māls.”

Pretargumentu vidū tiek minēta arī naktsvijoļu un griežu populācija, kā arī satraukums par kapu pietuvošanos blakus esošajai Smeceres sila sporta bāzei.

“Estrāde, Smeceres sila sporta bāze, kapi - visi atrodas faktiski vienā rajonā un šīs skaņas pārnesas no vienas vietas uz otru. Situācija varbūt no ētikas puses nav ļoti pareiza vai laba. Bet tai pašā laikā tas viss ir risināms ar aizsargsienām, barjerām, kokiem, ar stādījumiem,” atzīst Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris.

Allternatīva vieta ārpus pilsētas meklēta jau sen, taču, uzklausot madoniešu vēlmi tuviniekus guldīt pilsētas teritorijā, cits risinājums šobrīd nav rasts.

“Pirms top tehniskais projekts kapiem, visi nākam kopā 100 reizes, runājam, kā mēs to uzbūvēsim, kā mēs to uztaisīsim. Katrs ieklausāmies katrā - kā to izdarīt pareizi,” turpina pilsētas pārvaldnieks.

Solot uzklausīt ikvienu viedokli, kā arī kapu izbūves gaitā ievērot visas likumdošanas prasības, jau pirmdien madonieši tiek aicināti uz kārtējo sapulci domes ēkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti