Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Bezdarbniekus ārstēs no alkoholisma

Dienas ziņas

Talsos notikusi gāzes noplūde

Novados trūkst bērnu zobārstniecības speciālistu

Madonā neviens zobārsts nevēlas uzņemties valsts apmaksātus pakalpojumjus bērniem

Lai gan zobārstniecības pieejamība bērniem ir iekļauta veselības aprūpes normās, realitāte mēdz būt citāda, īpaši laukos. Pirms pusotra gada slēdza vienīgo bērnu zobārstniecības kabinetu Madonas novada lielākajā mācību iestādē, un pašlaik neviens no 14 pilsētā praktizējošiem zobārstiem nav noslēdzis līgumu par valsts apmaksātajiem zobārstniecības pakalpojumiem bērniem un jauniešiem līdz 18 gadu vecumam.

Vienlaikus speciālisti atgādina, ka mutes veselībai uzmanība jāpievērš no agras bērnības.

Bijušajā Madonas 1. vidusskolas zobārsta kabinetā jau izvietots skolas sociālā darbinieka un psihologa kabinets, taču visiem tik pazīstamā zobārsta smarža jūtama vēl joprojām. Skolas medmāsa   strādā uz pilnu slodzi, jo viņas pārziņā ir daudz - teju tūkstotis skolēnu.

Darba pieticis arī skolā strādājošajai zobārstei un zobu higiēnistei, taču nu kabinets ir slēgts, un audzēkņi ar sāpošiem zobiem nāk pie viņas.

 Skolas medmāsa Inese Skaidrā stāsta, ka, „neskatoties uz to, ka mūsu Madonas pilsētā ir 14 reģistrēti ārstniecības kabineti, nevienā no tiem kaut vai pirmās stundas laikā nesniedz bērniem šo palīdzību”.

„Vecāki par to sūdzas, mēs esam zvanījuši, interesējušies, mums liek pēc desmit dienām pierakstīties, un bērni šo palīdzību nesaņem reāli,” stāstīja medmāsa.            

Privātpraksēs bērnu apkalpo nelabprāt, jo atmaksai jānotiek pēc valsts apstiprinātā cenrāža, kurā cenas ir līdz pat piecām reizēm zemākas nekā privātpraksēs. Šo situāciju bērnu vecāki izprot, taču uzskata, ka valstij ir jāatrod veids, kā nodrošināt visu bērnu mutes veselības aprūpi.

Skolas vecāku padomes priekšsēdētājs Marģeris Smudzis uzskata, ka ideālais variants būtu, ja skolā būtu zobārsta kabinets un bērna mutes un zobu veselībai sekotu līdzi jau no mazām dienām.

Madonas novadā no teju 27 tūkstošiem iedzīvotāju vairāk nekā četri tūkstoši ir bērni līdz 18 gadu vecumam. Lai neatstātu novārtā bērnu zobu veselību, pašvaldība gada nogalē par 50 tūkstošiem eiro ir pilnībā aprīkojusi jaunu zobārstniecības kabinetu sociālā dienesta telpās.

Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Agris Lungevičs stāstīja: „Mēs redzējām, ka tirgus niša, kas ir uz pieaugušajiem, ir aizpildīta un nodrošināta, bet tieši uz bērniem ir jārīkojas, jo tirgus pats to nenoregulēs.”

Kabinetā ir mūsdienīga aparatūra, sertificēta rentgena iekārta. Bez aprīkotā kabineta pašvaldība uzņemtos arī finansēt zobārsta atalgojumu, materiālu iegādi, taču speciālista, kas šeit vēlētos strādāt, joprojām nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt