«Mācītspēks»: Obligāta Covid-19 vakcinācija varētu paretināt arī jauno skolotāju rindas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Obligātas Covid-19 vakcinācijas gadījumā neliels atbirums varētu būt arī jauno pedagogu rindās, atzīst projektā “Mācītspēks”. Lai arī Latvijas Radio uzrunātās skolotājas jau ir potējušās un pieņem, ka tas ir vienīgais ceļš uz kvalitatīvu izglītību nākamajā mācību gadā, tajā pašā laikā ir topošie pedagogi, kuru nostāja šajā jautājumā ir strikta.

Obligātas vakcinācijas gadījumā neliels atbirums varētu būt arī jauno pedagogu rindās
00:00 / 05:44
Lejuplādēt

Tik tikko vasaras mācības uzsākuši 75 projekta “Mācītspēks” dalībnieki – topošie skolotāji, kuriem jau rudenī būs jāuzsāk darbs kādā no Latvijas skolām. Projekts gādās jaunus pedagogus 60 skolās visos valsts reģionos. Lielākais skaits būs Rīgā, bet mazākais – Kurzemē. Populārākie priekšmeti, kurus jaunie skolotāji mācīs, ir sociālās zinības, matemātika un angļu valoda. Šajā projektā pedagoga darbam pievēršas speciālisti ar jau iepriekš iegūtu augstāko izglītību citā jomā.

Tā kā sagatavošanās mācību gadam notiek ļoti strauji, jaunie skolotāji atzīst, ka šis laiks ir ļoti satraucošs. Tas liek izvērtēt gan savas profesionālās prasmes, gan to, kā strādāt pandēmijas laikā.

“Man ir pieredze strādāt ar cilvēkiem, bet tieši ar bērniem vismazāk. Kaut gan rados ir bērni un ir laba komunikācija, bet strādāt ar bērniem un mācīt nav bijusi iespēja. Tāpēc ir neliels satraukums par to. Protams, mēs saprotam, ka šajā laikā satraukums ir vēl lielāks, jo nekas nav zināms: kā būs septembrī, vai mēs būsim skolās vai ne. Bet es ļoti ceru, ka būsim klātienē, jo tas tiešais kontakts, īpaši ar maziem bērniem, ir ļoti svarīgs,” saka Evelīna Boriseviča, kura mācīs angļu valodu Rīgas 86. vidusskolā.

Lai mācības iespējami droši varētu notikt klātienē, valdība ir lēmusi, ka izglītības iestāžu darbiniekiem jāvakcinējas līdz 1. oktobrim, ja vēlas palikt darbā. Grozījumi gan vēl jāapstiprina Saeimā, tomēr par obligāto pedagogu vakcināciju diskutē jau ilgi, un viedokļi atšķiras.

Izglītības darbinieku arodbiedrība uzstāj uz brīvprātīgu potēšanos. Tikmēr daudzi nozares profesionāļi uzskata, ka citas izejas kā vien vakcinēšanās nav. Tam piekrīt arī daļa jauno pedagogu.

“Es pati esmu vakcinējusies un esmu ieguvusi imunitāti, tā kā es ieteiktu visiem būt atvērtiem un uz sadarbību vērstiem. Tas viss kopīgais mērķis – mēs visi vēlamies, lai bērniem un jauniešiem ir labāk un izglītība tiek iegūta vislabākajā veidā, kā to var. Tā ka, ja tas ceļš ir vakcinācija, tad droši vien tas ir arī jāiet, lai mēs visi virzītos uz priekšu,” saka Krista Kozulāne, kura pēc bērna kopšanas atvaļinājuma kļūs par datorikas skolotāju Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā.

Vislielākie iebildumi no nozares pārstāvjiem par obligātu vakcināciju līdz šim bijuši akūtā pedagogu trūkuma dēļ. Turklāt, kā vēsta skolotāju arodbiedrība, pandēmijas laikā šī problēma saasinājusies, jo darbu pametusi daļa vecāka gada gājuma skolotāju, kuriem attālināts darbs bijis par grūtu.

Arī jaunās skolotājas Krista un Evelīna ar bažām raugās uz to, kā gaidāmā prasība par vakcinēšanos ietekmēs skolotāju skaitu.

“Ir cilvēki, kuri ir stingri nostājušies pret vakcināciju, viņi to negrib un varētu aiziet no darba. Tas, manuprāt, ir ļoti bēdīgi. Un no savas puses es nezinu, ko tur darīt. Jo tā jau, cik esmu dzirdējusi, ir skolotāju trūkums Latvijā. Un, ja vakcinācijas dēļ tas palielināsies, tā būs neforša situācija,” saka Evelīna Boriseviča.

Skolotāju trūkumu izjūt arī projektā “Mācītspēks”. Jau aprīlī projektam pieteica 383 aktuālās pedagogu vakances. Tās ir tikai tās, par kurām bija zināms jau laikus. Protams, vasarā vakanču skaits palielinās. Tāpēc arī projekts mēdz saņemt pēdējā brīža palīgā saucienus no izglītības iestādēm. Reaģēt gan uz tiem vienmēr nav iespējams.

“Mācītspēks” skolu piesaistes vadītāja Ruta Zaharova diemžēl apliecina, ka obligātā vakcinācija varot paretināt arī jauno skolotāju rindas: “Es domāju, ka tas ietekmēs arī jauno pedagogu skaitu, jo šobrīd ir dažādi viedokļi par vakcinācijas nepieciešamību. Cilvēki ir gan par, gan pret.

Domāju, ka arī jauno skolotāju vidū varētu būt kāds, kurš pieņems lēmumu atteikties no darba skolā, ja vakcinācija paliks kā obligāts nosacījums.”

Pēc pēdējo nedēļu diskusijām nozarē var spriest, ka pagājušā mācību gada situāciju piedzīvot vairs negrib neviens. Daudzi pat apgalvo, ka klātienes mācības ir vienīgais variants, kādā nākamgad gatavi strādāt. Tikmēr par vakcinācijas nepieciešamību gan liela daļa nav tik pārliecināti.

Nozarei gan jābūt gatavai dažādiem scenārijiem, un tam gatavo arī jaunos skolotājus. “Mūs gatavo klātienes mācībām, mums būs nometne, kur tiksimies ar bērniem. Tur mēs varēsim izmēģināt šīs prasmes, kuras būsim apguvuši vasaras mācībās.

Protams, mūs arī paralēli gatavo darbam ar platformām un tam, kādi rīki jāpielieto attālinātās mācībās. Tā ka mēs ejam abus scenārijus,” atklāj Krista Kozulāne.

“Mācītspēka” jaunie skolotāji vasaras mācības uzsāka šonedēļ. Bet septembrī viņi sāks mācības kādā no trīs projektā iesaistītām universitātēm, paralēli strādājot skolā.

KONTEKSTS:

Latvijā pieaugot Covid-19 vīrusa lipīgākā delta varianta izplatībai un gatavojoties vīrusa uzliesmojumam rudenī, valdība atbalstīja obligātu vakcinācijas pret Covid-19 prasību ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs no 1. oktobra. Savukārt citās nozarēs, ja darbinieks strādā saskarsmē ar klientiem vai ir nozīmīgs uzņēmuma darbībai, darba devējiem būs tiesības pēc 1. oktobra atlaist nepotētos darbiniekus

Valdība likuma grozījumos paredzējusi, ka valsts institūcijās līdz gada beigām vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu varēs aizstāt ar paša apmaksātu negatīvu Covid-19 testu, kas gan būtu jāveic ik pa divām dienām. Saeima grozījumus par obligāto vakcināciju varētu skatīt augusta sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti