Mācītājs aicina respektēt sabiedrības attīstības ātrumu jautājumā par homoseksualitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jautājumā par homoseksuālu pāru attiecību legalizāciju jārespektē kopējais sabiedrības attīstības ātrums – sabiedrību nevar piespiest attīstīties ātrāk, nekā tā ir spējīga, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā „Viens pret vienu” uzsvēra mācītājs Juris Rubenis.

„Ir svarīgi respektēt kopējo sabiedrības attīstības ātrumu. Sabiedrība nedrīkst sajust to, ka pret to tiek pielietota varmācība un tā tiek piespiesta augt vai attīstīties kādā virzienā ātrāk, nekā mēs gribam,” sacīja Rubenis.

Ne tikai šajā, bet kopumā asu jautājumu kontekstā mācītājs pieminēja Kena Vilbera AQAL karti par deviņām attīstības stadijām. „Mēs katrs redzam pasauli ar tās stadijas brillēm, kurā mēs atrodamies un katram mums šķiet šis skatījums pareizākais, un mums ir sarežģīti saprast skatījumu no citām, augstākām stadijām, pret ko izturamies ar aizdomām un lielu atstumšanos,” sacīja Rubenis.

„Izejas punkts kristietībā vienmēr ir cilvēks un viņa vērtība. Ja es kā kristietis pieņemu, ka šo pasauli un šos dažādos cilvēkus ir radījis viens Dievs, tad tajā ir kāda liela gudrība un man ir jāmācās, kā šādā dažādā pasaulē dzīvot,” turpināja mācītājs.

Viņaprāt, baznīcai jāspēj sevi izvērtēt un kritiku neuztvert kā kritiku pret Dievu.

„Mums ir jāieklausās konstruktīvā kritikā. Cilvēki vēlas saredzēt to, ka viņi tiek pieņemti kā 21.gadsimta cilvēki visā savā daudzveidībā. Mums ir daudzās lietās šodien jāieklausās,” pauda Rubenis.

Romas pāvests – drosmīgs cilvēks

Savukārt, komentējot Romas pāvesta Franciska izteikumus par homoseksualitāti, Rubenis norādīja, ka pāvests nevēlas pārmainīt kristīgos pamatprincipus, bet viņš kā pastorāls cilvēks ir sapratis to, ka, sastopot grūtdieņus, „tu viņam nelasīsi priekšā dogmatiskas grāmatas, tajā brīdī svarīga ir līdzjūtība un izpratne. Ja paliec pie doktrīnām, tu paliec tālu no cilvēka.”

„Viņš velk šo ļoti svarīgo kristīgo līniju, Jēzus līniju - mēs ar mīlestību nākam pie cilvēka,” uzsvēra mācītājs.

Vienlaikus viņš atzina, ka Latvijas sabiedrībā par šo jautājumu paredzamas lielas un ilgas diskusijas, bet ir ļoti nozīmīgi, ka Vatikānā ir pacelts jautājums par viendzimuma pāru attiecībām un baznīcas attieksmi pret tām.

Mācītājs norādīja, ka garīgā izaugsme liek arvien vairāk mācīties redzēt saturu, nevis saredzēt tikai kādas lietas „ārišķīgo burtu”, nesaprotot, kādēļ „vārds vispār ir teikts”.

„Tas, ka Francisks to ir iekustinājis Romas katoļu baznīcā, kas ir smagnējs un sarežģīts organisms, tā ir milzīga drosme. Tas ir fantastiski, ka šis process ir iekustināts un tiek diskutēts par šīm sensitīvajām tēmām,” sacīja mācītājs.

Jau vēstīts, ka pāvests Francisks ir personiski aktīvi pievērsies ģimenes tematam un jau iepriekš publiski izteicies, ka - ja vien cilvēks meklē Dievu un viņam ir laba griba, tad kamdēļ viņu sodīt, tādējādi norādot, ka ir atvērts sarunai un baznīcā ilgi valdījušajai nostājai par homoseksualitāti kā ļaunumu. Francisks ir arī pirmais Romas Katoļu baznīcas galva, kurš jebkad publiski lietojis vārdu gejs homoseksuāļa vietā.

Pilnu interviju ar Juri Rubeni skatieties te.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti