Mācībās Rīgas brīvostā izmēģina jaunas tehnoloģijas

Rīgas brīvostā piektdien, 10. novembrī, tika izsludināta avārijas situācija, lai mācībās ,,Eko 2017” pārbaudītu, cik ātri operatīvie dienesti ir spējīgi reaģēt ārkārtas gadījumos. Šoreiz tika simulēta augstas bīstamības pakāpes ķīmiskas vielas noplūde un tās savākšana ar jaunām tehnoloģijām, kuras jau plaši lieto citās Eiropas ostās.

Mācību scenārijs veidots, paredzot iespējamās sekas avārijai, kad terminālā apgāzies naftas ķīmijas konteiners. Cietis konteinervedēja šoferis. Izlijusi ķīmiska viela, tā  jāatpazīst un jāsavāc.

Avārija nav tikai teorētiska, ostā naftas un eļļas produktu noplūde  notiek vismaz 50 reižu gadā. Tā jāsavāc ātri, tāpēc piektdien ekoostā tika izmēģināta jauna vācu tehnoloģija.Klasiskā veidā kā līdz šim ierobežojām ar bonām un pēc tam ar trimeri vai lielu kuģi piebraucām. Slotiņas maisa ūdeni un vāc naftas produktus. Šeit cita tehnoloģija, izmantos paklājus, mēs arī neesam redzējuši, kāds efekts būs,” pauda Ostas policijas priekšnieks Valdis Voins.

Jaunā tehnoloģija ostā šodien tika izmēģināta ar domu tādu iepirkt, ja tā izrādīsies pietiekami efektīva. Šeit praksē varēja redzēt, ka absorbējošās granulas izlijušos naftas produktus uzsūc par 90%, līdzīgi ūdenī darbojas arī paklāji.Uz ūdens virsmas piesārņojumu viņi savāc par 80% -90%. Neviens nesavāks 100%. Viņiem ir arī lakmusa indikators, kas parāda, cik procenti paliek pie ūdens. (..) Šie materiāli ir dārgāki, bet efektīvāki. Uzber vēlreiz un vēlreiz, ja negribam, ka asfaltā iesūcas eļļa,” pauž SIA ,,EKO OSTA” Avārijas seku likvidācijas nodaļas vadītājs Armands Lazdenieks.

Pēc šīm mācībām Rīgas brīvostas pārvalde izvērtēs, vai ir vērts iepirkt jauno avārijas seku likvidēšanas tehnoloģiju no Vācijas, vai meklēt citus variantus. Vecie paņēmieni ir dārgi un lēni, un citur Eiropas ostās tādus vairs neizmanto.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti