Panorāma

Aptaujātie jaunieši pārsvarā atbalsta plānoto dienestu

Panorāma

Panorāma

Norisinās mācības "Amex 2022"

Mācībās pārbauda valsts institūciju, pašvaldību un uzņēmēju gatavību apdraudējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai pārbaudītu valsts institūciju, pašvaldību un arī uzņēmēju gatavību militāriem apdraudējumiem, hibrīdkrīzēm un citām ārkārtas situācijām, Dobeles novadā norisinās Aizsardzības ministrijas mācības "Amex 2022".

"Amex" nav klasiskas militārās mācības, kur karavīri skrien pa mežu, izmēģina ieročus vai smago tehniku. Šajās mācībās vairāk vadības līmenī tiek stiprinātas sadarbības un koordinācijas prasmes starp iestādēm nestandarta situācijās.

Piemēram, mācībās sabiedriskās kārtības grupa, kur iekšlietu dienesti, Valsts policija un privātās apsardzes kompānijas lemj, kā nodrošināt kārtību situācijā, kad jāizmitina liels skaits bēgļu. Tikmēr citās darba grupās tiek spriests, kā šādos apstākļos nodrošināt medicīnisko aprūpi, loģistiku, bez pajumtes palikušo iedzīvotāju izmitināšanu un ēdināšanu, kā arī daudzus citus jautājumus.

Mācību scenārijs: Latvijā noticis valstisks apdraudējums, izsludināts izņēmuma stāvoklis, no apdraudētajiem reģioniem liels skaits iedzīvotāju jāpārvieto uz drošākām vietām. Arī valdības iestādes un operatīvie dienesti evakuēti no Rīgas. Kā šādos lauka apstākļos nodrošināt lēmumu pieņemšanu un izpildi, darbu koordināciju un kā informēt sabiedrību – uz šādiem jautājumiem atbildes meklē mācību "Amex" dalībnieki.

"Patiesībā tas grūtākais ir neredzamā daļa. Vienlaikus jānodrošina komandvadības ar sakariem, visām sakaru sistēmām jāfunkcionē, jānodrošina bruņoto spēku resursu pieejamība, apgāde, loģistika, jākoordinē viss ar civilo sektoru," pastāstīja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

"Jebkuru un jo īpaši šo mācību mērķis ir trenēt un noņemt to sākotnējo apmulsumu vai sadarbības trūkumu, kontaktu trūkumu," norādīja Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs.

Mācībās piedalās vairāki simti dalībnieku, kas pārstāv ministrijas, bruņotos spēkus, Zemessardzi, operatīvos dienestus un pašvaldības. Tāpat uzņēmēji, kas gatavi ņemt dalību iespējamās krīzes pārvarēšanā, palīdzot ar sakariem, pārtiku vai medikamentiem.

"Tas ir katra Latvijas uzņēmēja un uzņēmuma pienākums, iemācīties, ko darīt stundā X, ja jānāk palīgā kopīgai lietai valstī," sacīja SIA "Karavela" valdes loceklis Andris Bite.

"Mēs arī identificējām vienu ļoti lielu svarīgi izaicinājumu – tās ir stratēģiskās medikamentu rezerves. Tajā brīdī, kad sākas apdraudējums, svarīgi, lai valstij būtu pietiekamajā daudzumā gan medikamenti, gan pārsēji," norādīja AS "Repharm" valdes loceklis Jānis Vanags.

Šoreiz arī LTV filmēšanas grupa bija mācību "Amex" dalībnieki, izspēlējot scenāriju, ka Latvijā internets nedarbojas un Dobeles novadā sagatavotais sižets jānogādā uz Rīgu pa citiem ceļiem. Tādēļ visu dienā safilmēto samontē uz vietas, ievieto mikročipā un ar bruņoto spēku palīdzību nogādā Zaķusalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti