Pēcpusdiena

Referendums Lielbritānijā: vēl nebijis precedents Eiropas vēsturē

Pēcpusdiena

Sākas vienotā pieteikšanās studijām 11 augstskolās Latvijā

Liepājas Krusta baznīcas draudze domstarpību dēļ nolēmusi pamest LEBL

Luteriskā baznīca liek šķēršļus Liepājas draudzes lēmumam atšķelties

Lai gan pēc Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LEBL) lieguma sievietēm kļūt par mācītājām Liepājas Krusta baznīcas draudze nolēma izstāties no LELB, nu organizācija liek šķēršļus šādai draudzes rīcībai, atlaižot tās vadību.

Intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” Liepājas Krusta baznīcas draudzes mācītājs Mārtiņš Urdze stāsta, ka jūnija sākumā kopsapulcē draudzes vairākums nolēma, ka izstāsies no LELB. “Tas savā ziņā bija protests, ka sievietēm LELB nav tiesību tik ordinētām par mācītājām,” apliecina Urdze.

Taču pirms nedēļas LELB vadības institūcija Kapituls pieņēma lēmumu atlaist Liepājas Krusta baznīcas draudzes padomi, valdi un priekšsēdētāju. Tā vietā iecelta pagaidu komisija ar juristu priekšgalā, norāda draudzes mācītājs.

Turklāt draudze jau bija iesniegusi Uzņēmuma reģistram dokumentus par izmaiņām. “Kā var atlaist draudzi, kas jau ir aizgājusi?” pauž Urdze.

Draudzē, kurā ir aptuveni 120 locekļi, šāda situācija radījusi pamatīgu satraukumu. Šonedēļ draudze tikās ar tās pagaidu pārvaldi, kura paziņoja, ka nākamsvētdien būs jau cits mācītājs.

Turklāt šajā gadījumā strīds ir arī par nekustamajiem īpašumiem.

Lai gan draudze īpašumus – draudzes māju un baznīcu – reģistrējusi Zemesgrāmatā kā savus, taču draudze ir pakļauta LELB vadībai un bez iespējām realizēt savas tiesības.

Šāda kārtība noteikta draudzes nolikumā. Viņš šo situāciju skaidro ar LELB varas izrādīšanu, raidot signālu arī citām draudzēm par izstāšanās riskiem.

Par šādas situācijas rašanos nožēlu pauž  LELB Liepājas bīskaps Pāvils Brūvers un skaidro – baznīca nevar pieņemt, ka mācītājs, kurš grib aiziet no LELB, paņem visu draudzi.

“Viņam līdzi var aiziet kaut vai 90%, bet draudzi mēs tā neatlaižam, tā paliek.

Mums jau nav nekāda naida. Mēs varam saprast viņa soli. Bet ir katram savs viedoklis un intereses. Tāpēc izveidojām pagaidu pārvaldi. Mūsu interesēs ir, lai paliek baznīcas vienotība,” saka Brūvers.

Viņš  atklāj, ka Liepājas Krusta baznīcas draudzē aptuveni 80% izteikuši vēlēšanos aiziet no LELB. Viņš gan domā, ka daļa draudzes locekļu varētu pārdomāt. 

Brūvers pieļauj iespēju vienoties ar to draudzes daļu, kas aizies no LELB, par iespējām lietot telpas.

Vēstīts, ka Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca jūnija sākumā nolēma aizliegt sievietēm kļūt par mācītājām. Lielākā daļa jeb 77% LELB Sinodes jeb augstākās lēmējinstitūcijas dalībnieku atbalstīja baznīcas satversmes grozīšanu. Tajā līdz šim bija rakstīts, ka ordināciju var lūgt ikviens, kurš ir atbilstoši LELB kārtībai Dieva aicināts un sagatavots mācītāja amatam. Taču šobrīd satversmē nostiprināja principu, ka LELB ordinēs tikai vīriešus.

Savukārt Liepājas Krusta baznīcas draudze šī aizlieguma dēļ nolēma izstāties no Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) un iestāties Latvijas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā ārpus Latvijas (LELBĀL).

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt