De Facto

Latvijā ienākusi starptautiska finanšu piramīda «Qnet»

De Facto

KNAB grib bargākus sodus amatpersonām par meliem deklarācijā

Verneru Lūsi Polija lūgusi izdot pirms vairākiem mēnešiem

Lūgumu izdot Latvijas Dzelzceļa darbinieku Lūsi Latvija saņēmusi jau oktobrī

Polijas lūgumu izdot “Latvijas Dzelzceļa” meitasuzņēmuma darbinieku Verneru Lūsi Latvija saņēmusi oktobra beigās. Kad tiesībsargājošās iestādes bija nolēmušas viņu aizturēt, Lūša vairs nebija Latvijā, šovakar ziņo LTV raidījums “De facto”.

Polijā Lūsi tur aizdomās par iesaistīšanos noziedzīgos nodarījumos nodokļu jomā, dokumentu viltošanu un naudas atmazgāšanu. Grupējums, kurā pēc izmeklētāju ieskatiem Lūsis līdzdarbojies, nodarījis Polijas budžetam 50 miljonu eiro lielus zaudējumus.

Lūsi un vēl četras personas Polija oktobra beigās lūdza Latvijai izdod, taču tiesībsargājošās iestādes nesteidzās.

Latvijas Ģenerālprokuratūras starptautiskās sadarbības nodaļas prokurors Mārcis Viļums skaidroja, ka  izvēlējies nepiemērot Lūsim apcietinājumu nekavējoties, jo iespējamais noziegums pastrādāts pirms vairākiem gadiem.

Tādēļ Lūsis uzaicināts uz prokuratūru, lai piemērotu viņam citu drošības līdzekli, kamēr tiesa neizlems jautājumu par viņa izdošanu.

“Prakse rāda, ka daudzi cilvēki atsaucas uz šo pavēsti, ierodas prokuratūrā un viņiem piemēro drošības līdzekli par dzīvesvietas nemainīšanu vai biežāk neizbraukšanu no valsts,” stāstīja Viļums.

Taču Lūsis prokuratūrā noteiktajā laikā decembra sākumā neieradās.

Tādēļ prokurors nosūtīja dokumentus Valsts policijai, lai tā veiktu viņa aizturēšanu. Tas noticis decembra beigās. Taču Latvijas policija Lūsi neaizturēja.

To izdarīja lietuvieši pāris nedēļas vēlāk – 10.janvārī.

No Iekšlietu ministrijas atbildes izriet, ka policijai bija vajadzīgs laiks, lai sagatavotos lēmuma izpildei. 

“Pamata pārmest Valsts policijai nav nekāda. Jo policija rīkojās atbilstoši pieņemtajiem lēmumiem. (..) Kad bija gatavība īstenot šo procedūru nacionāli, notika tas, kas notika. Personai atrodoties citas valsts teritorijā, viņa tika aizturēta,” stāstīja ministrijas valsts sekretārs Dmitrijs Trofimovs.

Vairāk nekā divus mēnešus pēc Eiropas aresta ordera saņemšanas Lūša izdošanai viņš turpināja pildīt amata ienākumus, vadot valstij piederošā “Latvijas dzelzceļa” meitas uzņēmumu. Gan Lūša darbavietā, gan Satiksmes ministrijā apgalvo, ka neko neesot zinājuši par viņa izdošanas lūgumu. 

Pašlaik Lūsim noteikts aizliegums izbraukt no Lietuvas, kamēr tiesa izlems, vai viņš izdodams Polijai.

Lai gan Lūsis atkāpies no “LDz Loģistika” valdes locekļa amata, viņš aizvien ir uzņēmuma rīkotājdirektors. Dzelzceļa uzņēmumā skaidro, ka nevar Lūsi atbrīvot no darba viņa prombūtnes laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt