Dienas ziņas

Vienā ģimenē augs divi Cēsu gada pirmie bērni

Dienas ziņas

Dīķa hokeja turnīrs Ventspilī

Ludzas muzejam dāvina svētbildes

Ludzas muzejam dāvina vērtīgas, uz robežas konfiscētas svētbildes

Ludzas novadpētniecības muzeja krājumi  papildināti ar vairākām vērtīgām 19. gadsimta svētbildēm, kuras aptuveni pirms diviem gadiem tika atsavinātas  Silenes robežkontroles punktā no kontrabandas pārvadātājiem.  

Pērn Ludzas novadpētniecības muzeja krājumi tika papildināti ar vairākiem vēsturiskiem eksponātiem. Viena no vērtīgākajām dāvanām ir svētbilžu kolekcija, kas konfiscēta uz Latvijas un Baltkrievijas robežas. Svētbildes tika nelikumīgi ievestas no Baltkrievijas Republikas teritorijas. Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvalde tās nolēma uzdāvināt Ludzas muzejam.

Ludzas novadpētniecības muzeja galvenā glabātāja Iveta Matvejenko stāsta, ka  muzejā jau ir neliela kolekcija, “bet katru gadu mēģinām to palielināt un priecājamies par katru priekšmetu, kas ienāk muzejā”.

Mākslas un antikvāro priekšmetu ekspertīzes atzinumā Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija apliecināja, ka uz robežas aizturētās svētbildes ir sakrālās glezniecības paraugi, kas gleznoti tradicionālā izpildījuma metodē laika periodā no 19.gadsimta vidus līdz 20.gadsimtam. Iespējams, svētbildes tika iegādātas melnajā tirgū Baltkrievijā un kontrabandas ceļā vestas uz Eiropu.

Latgales Muitas kontroles punkta vadītājs Guntars Kokins stāsta, ka šādas vērtības uz robežas aiztur vidēji reizi divos gados, un, salīdzinot ar akcīzes preču kontrabandistiem, svētbilžu transportētāji izmanto ierastas metodes, nevis mēģina izgudrot ko jaunu.

Muzeja glabātāja teic, ka, iespējams, šīs svētbildes ir nākušas no mājas altāriem. Tās varētu būt pat simt gadus vecas. Ikonu stāvoklis ir dažāds, tāpēc nākotnē sadarbībā ar Ludzas pareizticīgo baznīcu tiek plānota šo ikonu restaurācija.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt