Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Sācies Ziemassvētku tirdziņu laiks

Dienas ziņas

Jūrmalā atklāts ziemas Gaismas parks

Ludzas medicīnas centram – 180

Ludzas medicīnas centrs svin 180 gadu jubileju

Latvijas senākajā pilsētā Ludzā ievērojama jubileja svinēta tās medicīnas centram. Pasākums rīkots caurvijoties bijušo ilggadējo darbinieku atmiņu stāstiem un video par nozīmīgākajiem Ludzas medicīnas centra vēsturiskajiem notikumiem. Īpašas emocijas izraisīja slimnīcas darbinieku veidotā medicīnas piederumu izstāde. 

1838. gadā Ludzā, toreiz sauktajā Ļucinā, uz kara hospitāļa bāzes izveidoja slimnīcu ar 30 gultas vietām. Tajā strādāja ārsts, feldšeris un akušiere. Nupat „Ludzas medicīnas centram” svinēta 180 gadu jubileja, un šobrīd tajā strādā jau 273 darbinieki. Vēl mirkli pirms svinīgā pasākuma bija apskatāma vēsturiskā medicīnas instrumentu un piederumu ekspozīcija, kas klātesošos atgrieza senākā pagātnē un uzjundīja atmiņas.

"Mašīna nostāvēja pāri par 20 gadiem, pieleca ar pusapgriezienu, tikai vajadzēja ieliet benzīnu, pieleca un principā gatava braukt izsaukumā," senāku dienu spēkratu raksturo SIA „Ludzas medicīnas centrs” valdes loceklis Juris Atstupens.

Viens no Ludzas medicīnas iestādes ilgā mūža noslēpumiem ir tās darbinieki – mediķi. Svinīgajā pasākumā pulcināti un par ilggadēju darbu godināti bijušie ārsti, kā arī esošie darbinieki, kuru darba stāžs jau ir 30, 40 un pat vairāk gadi.

Bijusī medmāsa Veronika strādājusi no 1966.gada 40 gadus. "Nostrādāju ar 20 ķirurģiem. Ļoti labi visi kolēģi bija man tik labi, tik jauki, ka es aizgāju pensijā un divus gadus biju depresijā," viņa saka. 

Arī bijusī zobārste Valentīna Igovena ir noilgojusies. "Atnākot uz šejieni, man gribējās varbūt pieskarties visam tam, ko es redzu, kā tas bija. Un arī redzēt tās sejas, kuras tagad tā, maigi sakot, ir izmainījušās pēc gadu skaita," teic bijusī zobārste. 

Ludzas medicīnas centra daudzo pastāvēšanas gadu laikā medicīna ir ļoti attīstījusies. Bijusī zobārste Vija Semuče atzīst, ka bērni agrāk baidījās no zobārstiem un raudāja. "Viņus bija jāpierunā un jāglauda, un jāapmīļo, lai atvērtu mutītes. Tagad nekas nav sāpīgi, visu var atsāpināt," priecājas bijusī zobārste.

SIA „Ludzas medicīnas centrs” valdes loceklis Juris Atstupens atceras, ka bērniem bija jāliek vēnā katetri, bija jāgriež āda, jāatrod vēna, tā jāiegriež, jāievada plastmasa caurulīte. "Tās bija šausmīgi cietas, plēsa vēnas. Mūsdienās neko neuzgriežot varam aiziet līdz sirds asinsvadiem, izglābt cilvēku no infarkta, dāvināt viņam 20, 30 gadus dzīves. Tā ir fantastika," saka Atstupens. 

Turpinoties medicīnas attīstībai, vairs nav tālu laiks, kad cilvēku vidējais vecums sasniegs simt gadu, bet slimnīcas aizvietos modernās tehnoloģijas, saka Atstupens. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt