Dienas ziņas

Iedzīvotāji Viļķenē paliek bez ģimenes ārsta

Dienas ziņas

Zinātnieki liek pamatus nākotnes pārtikai

Latvijā un Lietuvā atjaunos degradētās teritorijas

Ludzā un Ignalinā ar augu palīdzību atjaunos degradētās teritorijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ludzas novadā sadarbībā ar diviem Lietuvas rajoniem, Latvijas Lauksaimniecības universitāti (LLU) un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju sākts pārrobežu projekts, lai  atjaunotu degradētās un piesārņotās teritorijas, izmantojot videi draudzīgus paņēmienus, piemēram, augsni attīrot ar speciāliem augiem.      

Ludzā jau tikās projekta “Inovatīva degradēto teritoriju revitalizācija ilgtspējīgai pārrobežu reģionu attīstībai” partneri no Latvijas un Lietuvas, lai spriestu par turpmākajiem projekta attīstības soļiem un tālāko sadarbību. Projekta galvenais mērķis ir rast risinājumus, kā ar videi draudzīgiem paņēmieniem attīrīt piesārņotas un degradētas teritorijas.

LLU Vides un būvzinātņu fakultātes dekāne Daiga Zigmunde stāsta, ka “izmantojot tādu fitoremidiācijas metodi, kas ir augsnes attīrīšanu ar augiem, projekta ietvaros universitāte arī piedāvās attīstības scenārijus jau attīrītajām teritorijām, ko tur varētu attīstīt, un izveidos trīsdimensiālas virtuālas tūres, un faktiski gan iedzīvotāji, gan interesenti varēs izdzīvot jauno iespējamo vietas attīstības vīziju”.

Projektā paredzēta arī labās prakses vadlīniju izstrāde, ko nākotnē darbā varēs izmantot pašvaldību plānošanas nodaļu darbinieki.

Ludzas pilsētā tiks sakopta un atjaunota aptuveni 10 hektārus liela bijušās linu fabrikas teritorija, bet Ignalinas un Kupišķu rajonos tiks novērsts naftas piesārņojums.

Tas radīs ne vien tīrāku un vizuāli pievilcīgu vidi, bet arī palīdzēs novērst bīstamas situācijas.

“Tās aizaugušās teritorijas, tie grausti - tie ir bīstami iedzīvotājiem, jo te nav kaut kāda iežogotā zona, kur iedzīvotāji nevar ienākt; te arī bīstami, sāk drupt viss, krist,” norāda Ludzas novada Inženierkomunikāciju speciālists Artūrs Isakovičs.

Projekta partneri atzinīgi vērtē gan iespēju sadarboties ar Latvijas kolēģiem, gan arī to, ka beidzot būs sistematizēta projektā lietotā terminoloģija.

“Mēs ilgi nevarējām vienoties, kas tad ir degradētā teritorija, kādi kritēriji norāda, ka teritorija ir tieši tāda, arī kopā ar Ignalinas partneriem Lietuvā un ar Latvijas partneriem mēs cenšamies noskaidrot, kas ir piesārņota teritorija. Tagad mēs iegūsim kopīgus kritērijus un varēsim arī tālāk konsultēties tieši zinātniskajā līmenī,” sacīja  Kupišķu rajona vicemērs Aurims Martinka.

Kopējais projekta finansējums ir 750 000 eiro, un projekta rezultātā pussagruvušo ēku vietā būs atjaunota zemes kārta un stādīti speciāli augi, kas palīdzēs novērst piesārņojumu.

Projektam tiks pieaicināti arī vietējie iedzīvotāji un studenti, kuru uzdevums būs stādīt piesārņojumu mazinošos augus, tādējādi izglītojoties par ekoloģijas jautājumiem un to risinājumiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti