Ludzā top jauns dienas centrs personām ar invaliditāti

Nākamā gada nogalē Ludzā durvis vērs jauns daudzfunkcionāls sociālo pakalpojumu centrs cilvēkiem ar invaliditāti. Jaunajā dienas aprūpes centrā pieaugušie ar garīga rakstura traucējumiem un bērni ar funkcionālajiem traucējumiem gūs atbalstu gan jaunu prasmju apguvē, gan socializācijai sabiedrībā. Tajā būs iespējams saņemt arī dažādus rehabilitācijas pakalpojumus.

Ludzā top jauns dienas centrs personām ar invaliditātiRenāte Lazdiņa
  Par šādu dienas centru Ludzā domāts jau sen, un šobrīd tas top ar deinstitucionalizācijas projekta atbalstu. Kopumā projekts izmaksās gandrīz 720 000 eiro. Gan sociālā pārvalde, gan arī Ludzas Invalīdu biedrība atzīst – šāds pakalpojums pierobežas pilsētai ir ļoti nepieciešams. Tajā pašā laikā izaicinājums varētu būt centram piesaistīt attiecīgos speciālistus.

  Brīvā laika pavadīšanas iespēja

  Ludzas centrā starp daudzdzīvokļu mājām jau 20 gadus atrodas neizmantota divstāvu ēka. To šobrīd pašvaldība iecerējusi pārvērst par dienas centru bērniem ar funkcionāliem un pieaugušiem ar garīga rakstura traucējumiem, kur saturīgi pavadīt laiku, piedalīties radošajās darbnīcās un saņemt rehabilitācijas pakalpojumus.

  "Šobrīd tiek veikta ēkas pilnīga pārbūve, precīzāk viens ēkas spārns tiek pārbūvēts," deinstitucionalizācijas projekta ietvaros ēkā šobrīd notiekošos darbus komentē pašvaldības projektu vadītāja Ilona Mekša. "Jumtu pārbūve, arī fasāde tiks siltināta, ūdensvads, siltumapgāde, elektroapgāde – viss tiek pārbūvēts."

  Pašvaldība iecerējusi ēku sadalīt, katru stāvu pielāgojot citu pakalpojumu sniegšanai.

  "Pirmajā stāvā īpaša grupa, personas ar garīga rakstura traucējumiem, un tās ir personas ar pirmās, otrās grupas invaliditāti. Bet otrajā stāvā būs rehabilitācijas pakalpojumi – fizioterapijas, ergoterapeita pakalpojumi, psihologs, mākslas un mūzikas terapija, multisensorā istaba, sāls istaba, virtuvīte maltītes uzsildīšanai un atpūtas telpas. Un arī radošās darbnīcas notiks," stāsta Mekša.

  Ludzā jau šobrīd personām ar garīga rakstura traucējumiem pašvaldība nodrošina atbalsta grupas, bet bērniem ar funkcionāliem traucējumiem ir iespēja izmantot masāžas, fizioterapijas pakalpojumus, reitterapiju, kanisterapiju, ir pieejams arī mājas aprūpes pakalpojums un psihologa individuālās nodarbības. Tomēr, kā norāda pašvaldības sociālās pārvaldes vadītāja Lilita Gorbunova-Kozlova, dienas centrs risinātu arī brīvā laika pavadīšanas iespējas un veicinātu nodarbinātību.

  "Smagāku bērnu vecākiem aktuāli, lai dienas laikā būtu iespēja bērnu atstāt un viņi varētu strādāt. Vai arī veikt citas aktivitātes, kas viņiem jāveic.

  Bet cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, manuprāt, trūkst tādas kopā būšanas, satikšanās iespējas, arī būt noderīgiem sabiedrībai,

  jo arī plānotas specializētās darbnīcas, lai varētu veidot dažādas lietas vai mantas," stāsta Gorbunova-Kozlova.

  Bažījas par speciālistu piesaisti

  Uz to, ka šāds dienas centrs ir nepieciešams, norāda arī Ludzas Invalīdu biedrības vadītāja Ilona Seņkova. Viņa norāda – jau šobrīd saviem vairāk kā 160 biedriem viņi piedāvā rokdarbu pulciņus kā pērļošanu un adīšanu, tomēr to organizēšana biedrībai ir ierobežota, jo, kā vienmēr, trūkst finansējuma.

  "Ja runā par rokdarbu pulciņiem, tie paši materiāli ir vajadzīgi, ir vajadzīgi naudas līdzekļi. Tāpat, ja ir materiāli, ir nepieciešams pasniedzējs, kas to apmāca. Šobrīd mums te sabiedriskā kārtā palīdz viena no pasniedzējām," saka Seņkova.

  Strādāt ar rokām un darīt praktiskas lietas, uz to saskarsmes atbalsta grupās psiholoģei Viktorijai Maškancevai norādījuši paši cilvēki ar invaliditāti.

  "Viņi grib būt aktīvi, piedalīties, viņi gaida šo centru, jo mēs par to esam runājuši, un viņi grib darboties, tomēr citiem, lai darbotos, nepieciešama palīdzība," atzīmē Maškanceva.

  Tajā pašā laikā psiholoģe norāda, ka tas pašvaldībai būs izaicinājums, jo vienā centrā būs jāapvieno cilvēki ar dažādiem attīstības līmeņiem, invaliditātes pakāpi, iespējām un interesēm.

  Tomēr izaicinājums pašvaldībai būs arī piesaistīt centram nepieciešamos speciālistus. Līdzšinējā pieredzē dalās sociālās pārvaldes vadītāja Lilita Gorbunova-Kozlova. "Piemēram, mēs mēģinājām iepirkt gan pagājušajā gadā, gan šogad ergoterapeita pakalpojumus, jo ļoti daudz gribētāju bija, arī dažiem bērniem bija audiologopēda pakalpojumi. Sūtījām piedāvājumus, bet neviens neatsaucās. Arī medicīnas centrs meklē speciālistus, esmu redzējusi sludinājumus Nodarbinātības valsts aģentūrā, bet atsaucības nav."

  Jaunais daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs Ludzā savas durvis varētu vērt nākamā gada otrajā pusē un šobrīd apzināts, ka to izmantot varēs 47 novada personas ar garīga rakstura traucējumiem un 30 bērni ar funkcionāliem traucējumiem.

   

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti