Dienas ziņas

Grūtības ar smiltsērkšķu ražas realizāciju

Dienas ziņas

Atdzimst Kabiles muiža

Ludzā tapusi unikāla tautastērpu kolekcija

Ludzā tapusi unikāla tautastērpu kolekcija

Ludzas Amatnieku centra meistari realizējuši sen lolotu sapni – tapusi unikāla etnogrāfisko un arheoloģisko tērpu kolekcija, kas raksturīga Ludzas apkārtnei. Tērpu darinātāji cer, ka kolekcija būs ne vien kā eksponāts, bet arī rosinās sabiedrību pētīt un veidot sava dzimtā novada tautastērpus.    

Kolekcija tapusi pēc vairāk nekā desmit gadu darba ar apkārtnes tradīciju pētīšanu sadarbībā ar Latvijas vadošajiem tautastērpu pētniekiem. Līdz šim Ludzā nebija uzskatāma materiāla, kas vēstītu par šīs puses tautastērpiem.

Ludzas novada Tūrisma informācijas centra vadītāja Līga Kondrāte pastāstīja, ka ir tapuši deviņi tērpi.

“Tie ir gan arheoloģiskie, gan etnogrāfiskie tērpi, sākot ar arheoloģiskā laika sākumu, kas varētu būt 9. gadsimts, un beidzot ar 19. gadsimta beigām,” stāstīja Kondrāte.

Unikālajā tērpu kolekcijā īpaši izceļami divi tērpi. Viens no tiem tapis pēc brunču fragmenta, kas iegūts no audēju dzimtas.

Savukārt otram par paraugu ņemts vācu mākslinieka, etnogrāfa Johana Kristofa Broces sens zīmējums.

“Šis raksts bija specifisks. Tāpēc, ka grāmatās tā nav, mēs to taisījām no zīmējuma, skatījāmies. Parasti mēs ņemam no gatavām villainēm vai ņemam no fotogrāfijām,” atklāja rokdarbniece Rasma Vancāne.

Ludzas novada Tūrisma informācijas centra vadītāja ir novērojusi, ka sabiedrības interese par sava dzimtā novada tautastērpiem kļūst arvien lielāka. Darināt šādus tērpus izvēlas ne vien atsevišķi, bet visi ģimenes locekļi, lai ar tiem mugurā svinētu svētkus.

“Latgalē nav daudz pētīti tautastērpi. Lielākais izaicinājums ir to izveidot pareizu. Un ir ļoti labi, ka jaunie pētnieki padziļināti pēta un liek kopā – kas varēja būt, kā nevarēja būt,” stāstīja Līga Kondrāte.

Tērpu kolekcija glabāsies un būs apskatāma Ludzas Amatnieku centrā. Tāpat tiks izveidots jauns tūrisma piedāvājums, lai ikvienam interesentam būtu iespēja noklausīties stāstu par katru no deviņiem tērpiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt