Mazā Ludzas ezera labiekārtotā pludmalē pusdienlaikā ir patukšs. Vien bērnu laukumiņā ludzāniete Veronika uz šūpolēm šūpo savus divus mazbērnus. Jautāta, vai pludmalē bieži redz suņus, sieviete atklāja, ka visvairāk to te ir vakaros, kad saimnieki dodoties garākās pastaigās līdz ezeram, ņem līdzi arī savus četrkājainos draugus.
Veronika arī uzskata, ka pilsētā netiek pienācīgi domāts par mājdzīvnieku turēšanas noteikumu kontroli. To apliecinot arī suņu atstātie ekskrementi gan pilsētas parkā, gan citviet.
Kamēr notiek saruna ar Veroniku, pludmales teritorijā parādījās liels suns. Saimnieks gāja blakus, taču suns nebija pavadā un droši devās apostīt bērnus. Suņa īpašnieks Fjodors uz jautājumu, kāpēc suns tiek vests pastaigā aizliegtā vietā un vēl bez pavadas, atrunājās ar daudziem dzirdēto teicienu “suns vecs un mierīgs, nevienam nekodīs”.
“Suns visu laiku pastaigājas bez pavadas. Visu laiku blakus, nekur prom neskrien, nevienu neapdraud,” teica suņa saimnieks Fjodors.
Fjodors atrādīja vairākus maisiņus, ko viņš, ejot pastaigā, vienmēr ņem līdzi, lai pēc viņa mājdzīvnieka nepaliktu piesārņojums. Vīrietis atzina, ka daudzi suņi saimnieki joprojām nav iemācījušies sakopt pēc sava suņa.
Ludzas novads ir viena no tām pašvaldībām, kur nav pašvaldības policijas. Tāpēc ar mājdzīvnieku labturības noteikumu ievērošanas kontroli vairāk nodarbojas Valsts policija. Ludzas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieka pienākumu izpildītājs Aleksandrs Lotko uzsvēra, ka visvairāk iedzīvotāju sūdzības par brīvsolī izbēgušiem suņiem pilsētas ielās un bezatbildīgu dzīvnieku saimnieku rīcību saņem pavasarī.
“Policija, saņemot sūdzības no personām par dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpumu, pieņem iesniegumu un to izskata. Tiek uzsākta administratīvā lietvedība, noskaidroti lietas apstākļi, sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols, protams, ja tas nepieciešams, un tālāk tas tiek nosūtīts izskatīšanai Ludzas pašvaldības administratīvajā komisijā. Ja mēs, patrulējot ielās, redzam, ka kāds suns klaiņo bez saimnieka klātbūtnes, mēs cenšamies noskaidrot, kam tas suns pieder,” stāstīja Lotko,
‘Ja noskaidrot neizdodas, tad informējam Ludzas novada pašvaldību un lemjam par šī dzīvnieka nogādāšanu uz suņu patversmi Rēzeknē. Ja redzam, ka pastaigājoties saimnieks pārkāpj suņu turēšanas noteikumus, ja dzīvnieks atrodas attālināti no saimnieka, bez pavadas skraida apkārt, mēs pieņemam paskaidrojumu un sastādām administratīvo protokolu,” norādīja policijas pārstāvis.
Lai arī Ludzā neviens no suņiem, par kuru tikušas saņemtas iedzīvotāju sūdzības, nav ticis atzīts par bīstamu, ir bijuši arī gadījumi, kad dažādu iemeslu dēļ dzīvnieks ir uzbrucis cilvēkam.
“Ir bijuši tādi iesniegumi, kur bija jāizskata jautājums par suņa bīstamību. Par to policija ziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam, kas izvērtē esošo situāciju un atsūta mums atzinumu, vai suns ir bīstams. Ludzā pagaidām neviens suns nav atzīts par bīstamu,” stāstīja Lotko.
Ludzas novada Administratīvās komisijas vadītājs Valdis Maslovkis atzina, ka dzīvnieku turēšana pilsētā ir vienmēr bijis sāpīgs jautājums, jo suņu īpašnieki mēdz neievērot noteiktās prasības.
“Pārsvarā ludzānieši sūdzas par to, ka suņi brīvi staigā bez uzpurņa, apdraud dzīvību un veselību. Ir bijuši gadījumi, kad suns arī kādu sakož. Arī šogad jau ir bijis tāds gadījums. Suņus, kas iet ārpus teritorijas, vajadzētu turēt saitē, un tiem, kuri ir atzīti par agresīviem, ir jābūt uzpurnim,” uzsvēra Maslovskis.
Novada Administratīvā komisija izskata no policijas saņemtos materiālus un lemj, ko darīt ar tiem saimniekiem, kuru dzīvnieki netiek pienācīgi pieskatīti: “2017. gadā bija 16 protokoli, 2018. gadā – 11 protokoli, 2019. gadā – 7, bet šogad jau ir trīs lietas. Divas trešdaļas pārkāpumu veikuši pirmo reizi, un trešdaļa ir atkārtoti pārkāpumi gada laikā.”
Lai nerastos konflikti starp dzīvnieku turētājiem un citiem pilsētniekiem, lai radītu droši vidi un suņu saimniekiem būtu oficiāla vieta, kur varētu izvest savus dzīvniekus pastaigā, pašlaik Ludzas novada būvvalde aicina iedzīvotājus izteikt viedokli par vairāku zemesgabalu labiekārtošanas iespējām, tostarp arī suņu pastaigu laukuma ierīkošanai.
“Pašvaldība tagad ir nākusi ar iniciatīvu par nodomu Peldu ielā 21 ierīkot suņu pastaigas vietu. Tā būtu droša vieta, kur cilvēki varētu vest savus suņus. To varētu arī aprīkot un arī iežogot. Tāpat būtu jāpadomā par atkritumu urnām, lai pie tām būtu pieejami vienreizējās lietošanas maisiņi. Es nezinu, vai būtu jāiet tiktāl, lai izvietotu kaut kur vēl pilsētā tādas iespējas,” pauda Maslovskis.
Pēdējā laikā par bezsaimnieka kaķu barošanu un turēšanas noteikumu pārkāpumu kādai ludzānietei nācies šķirties no 150 eiro, savukārt par suņa nepieskatīšanu lielāks sods ir bijis 50 eiro robežās.