Ludzā bijušo mazdārziņu vietā – saules paneļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ludzas pilsētas nomalē blakus daudzdzīvokļu mājām vēl padomju laikos tika ierīkoti mazdārziņi. Pašlaik te iekopti vien pāris mazdārziņi, bet pārējā platība vairs netiek apstrādāta. Zeme pieder pašvaldībai, kas savukārt nolēmusi to iznomāt uzņēmējam, kurš plāno šeit uzstādīt saules paneļus elektroenerģijas ražošanai. 

Iestājoties siltākam laikam, sākas rosība mazdārziņos, cilvēki jau gatavo zemi stādīšanai, apseko ogulājus un ābeles. Šopavasar Ludzā, Lauktehnikas rajonā, kur vēl pirms 20 gadiem bija vairāki desmiti iekoptu mazdārziņu, apstrādāti tikai divi.

Ludzā bijušo mazdārziņu vietā – saules paneļi
00:00 / 04:59
Lejuplādēt

“1973. gadā mēs saņēmām dzīvokli, un te bija pašvaldības zeme. Pēc gada mēs visi, kam iedoti dzīvokļi, izarām zemīti un pat domē maksājām nodokli. Tā mēs lietojam tos dārziņus 47 gadus,” izrādot arī šogad sakoptās dobes, ogulājus un augļu kokus, stāsta vietējā iedzīvotāja Anita Adamāne. Sieviete atzīst, ka viņai ir grūti pieņemt to, ka pārdesmit metrus no mājām vairs nebūs dārziņa un siltumnīcu.

“Mums zemītes nav daudz. Mums tur ir burkāni, bietītes, savi kartupelīši, sīpoli. Mēs paši pirkām un stādījām augļu kokus – mums ir ķirši, upenes, ērkšķogas. Iestādījām arī rudens avenes, pērn trīs spaiņus ogu novācām. Tagad viss likvidēsies,” viņa saka.

Sarunai pievienojas vēl pāris vietējo cilvēku, kuriem arī ir divējādas jūtas par radušos situāciju – gan dārziņu žēl, gan arī aizaugusī teritorija jāsakopj. Pašlaik jaunais zemes nomnieks jau ir novācis krūmus un turpat uz vietas tos sasmalcinājis šķeldā.

Savukārt Svetlana, kuras māja un īpašums robežojas ar bijušo mazdārziņu zemi ir sašutusi par to, ka viņai par pašvaldības nodomu atļaut šeit izvietot saules paneļus un ražot elektrību pārdesmit metru tuvumā no mājas, nav bijis nekādas informācijas.

“Man ļoti nepatīk, ka tagad mums nāksies dzīvot starp diviem, manuprāt, bīstamiem objektiem – ''Sadales tīklu'' infrastruktūru un saules baterijām. Pie manis personīgi neviens nav atnācis un informējis, kādi ir pašvaldības un jaunā zemes nomnieka plāni. Vienkārši atnāca, nomērīja, kokus krūmus nozāģēja, aizvāca un viss,” viņa klāsta.

Kā atklāj Ludzas novada domes Attīstības un nekustamā īpašuma nodaļas vadītāja Ilona Igovena, zeme, kur agrāk bija aparts vai katrs stūrītis, bija aizaugusi ar zāli un krūmiem, bet pašvaldības pienākums tai piederošo īpašumus, tai skaitā arī zemi, uzturēt kārtībā. Savukārt sabiedriskā apspriešana , iznomājot mazdārziņu zemi, nebija nepieciešama.

“Līdz šim uz Ludzas novada pašvaldības īpašumā esošo zemes vienību Latgales ielā 248a, kas ir 7,4 hektāru platībā, nebija saņemti iesniegumi no iedzīvotājiem par kādu zemes daļu nodošanu nomā. Šajā teritorijā gan ir ierīkoti daži mazdārziņi, kas nav īsti likumīgi, bet lielākā daļa teritorijas ir nekopta, aizaugusi ar kokiem, krūmiem un tiek piegružota, un to veic lielākoties vietējie iedzīvotāji,” atklāj Igovena.

Pašvaldība mazdārziņu teritorijā izlika brīdinājuma zīmes, ka mazdārziņu teritorija ir nodota nomā un aicināja turpmāk dārziņus šajā vietā neierīkot.

“Pašvaldības pienākums ir veicināt pašvaldībai piekritīgo zemju apsaimniekošanu un brīdī, kad tika saņemts uzņēmēja iesniegums, tika pārbaudīts, vai uzņēmēja norādītais plānotais darbības mērķis atbilst Ludzas novada pašvaldības teritorijas plānā paredzētajai izmantošanai. Tā kā tas atbilda, tad pašvaldībai nebija pamata noraidīt uzņēmēja iesniegumu. Rezultātā tika gatavoti dokumenti apbūves nomas tiesību izsolei,” norāda Igovena.

Ludzas novada pašvaldības zemes, kur agrāk atradās mazdārziņi, nomas izsolē piedalījās tikai viens pretendents – SIA “Tolka”, kas arī vinnēja apbūves nomas tiesības uz šo zemes vienību. 

Uzņēmuma valdes loceklis Andris Didrihsons skaidro: “Mēs būvēsim datu centru un saules paneļus kopā ar datu centru. Viss ir saskaņots ar pašvaldību. Pašvaldība ir piekritusi, mēs šo zemi esam iznomājuši. Mēs skaņojam dokumentus, taisījām urbumus, esam saskaņojuši topogrāfiju. Mēs strādājam, lai nojauktu visu to bardaku, kas tur šobrīd ir, visiem cilvēkiem esam pateikuši, ka neviens traktors iestrādātajām dobēm pāri nebrauks. Mēs sakām – jā, ka šogad viņi vēl drīkst to darīt.”

Ludzas novada pašvaldība uzņēmumam “Tolka” zemes platību iznomāja uz 30 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti