Dienas ziņas

Čehijas zoodārzā piedzimis retas sugas degunradža mazulis

Dienas ziņas

Pierīgā meklē risinājumus vīzu noformēšanai bēgļiem

Medijs ar skaļu virsrakstu ceļ trauksmi pierobežā

Ludzā avīze pēc veikalā noklausītās sarunas saceļ trauksmi par Krievijas armijas gaidīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

“Ludzā gaida Krievijas karaspēku” – ar šādu virsrakstu avīzes titullapā iznācis vietējā laikraksta “Ludzas Zeme” kārtējais numurs. Laikraksts tādējādi vēlējies atspoguļot viedokļus, kas esot vietējā sabiedrībā. Tikmēr mediju eksperte aicina mediju neizplatīt nepārbaudītas baumas.

Avīze “Ludzas Zeme” piektdien, 18. martā, iznāca ar virsrakstu “Ludzā gaida Krievijas karaspēku”, un tas radīja zināmu ažiotāžu sabiedrībā. Šo rakstu tā autore balstījusi uz laikraksta lasītājas veikalā noklausītu sarunu un Valsts policijas izklāstu par to, kā viņi rūpējas par drošību.

“Mēs pildām sabiedrībai vajadzīgu darbu, mēs esam godīgi trauksmes cēlāji. Mēs neko nepārkāpām. Mēs riskējam ar savu drošību, kā avīze saņemam draudus,” pauda laikraksta “Ludzas Zeme” redaktore Laima Linuža.

Mediju pētniece un sabiedrisko mediju ombude Anda Rožukalne vērtēja, ka diskusija par noskaņojumu Ludzā ir jāattīsta, bet virsraksta izvēle nav uzteicama.

“Žurnālistam ir nevis jāatkārto tāda veida, faktiski baumām līdzīgi apgalvojumi, bet jāmēģina tos pārbaudīt.

Var, protams, publicēt: mūsu lasītājs teica to un to, mēs centāmies pārbaudīt, mums izdevās pārbaudīt to un to, neizdevās pārbaudīt to un to. Atstāt šos vispārīgos apgalvojumus nozīmē tomēr neadekvāti satraukt lasītājus,” skaidroja Rožukalne.

“Pamatojumam, lai kaut ko tādu apgalvotu, ir jābūt kaut kam spēcīgākam, piemēram, socioloģiskajām aptaujām, kur lielākā daļa cilvēku tiešām saka, ka, jā, vēlētos, lai Krievijas karaspēks ienāktu. Taču šeit nav pazīmju, ka kaut kas tāds ir veikts. Līdz ar to šis virsraksts ir vairāk tādā “clickbait” (virsraksti, kuru mērķis ir aicināt lasītājus uzklikšķināt uz tiem, – red.)  virzienā,” vērtēja Latvijas Žurnālistu asociācijas vadītājs Iļja Kozins.

Ne mazāku rezonansi radīja kas cits – “Ludzas Zemes” redaktores viedokļraksts “Latgali neatdosim! Neceriet”. Tajā žurnāliste brīdina par sabiedrības prokrievisko un karu nebūt ne nosodošu noskaņojumu pierobežā. Kā piemērs minēts zvans redakcijai ar lūgumu avīzē ievietot sludinājumu, kurā pausts atbalsts un pateicība Vladimiram Putinam.

Laikraksta redaktore apgalvoja, ka gan viņai, gan redakcijai draudēts. Linuža arī skaidroja, kāpēc izvēlēts tik trauksmains virsraksts: “Mēs šobrīd esam trauksmes cēlāji. Mēs gribam, lai ne tikai Ludzā sabiedrība ierauga sūro realitāti, bet arī Rīgā un attiecīgajās drošības struktūrās.”

Žurnālistus pārstāvošo biedrību vadītāju vērtējums šādai pieejai gan atšķiras. “”Ludzas Zeme” dara pareizi, ka citē šos cilvēkus un parāda, ka ir šādi cilvēki un gaida, ka te ienāks Kremļa tanki,” komentēja Latvijas Žurnālistu savienības valdes loceklis Imants Liepiņš.

Reģionālo mediju veicināšanai valsts ik gadu izsludina dažādus projektu konkursus. Vienlaikus nozares pārstāvji nemitīgi atgādinājuši – profesionālās spējas jāpaaugstina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti