4. studija

Stāsts par to, kā nenolaist rokas. Mūziķu - Ivanu ģimenes - pieredze

4. studija

"Bīstamās" drēbes - ļoti glītas un pārāk lētas...

Vai Lucavsalas mazdārziņos uzdarbojas sērijveida dedzinātājs?

Lucavsalas mazdārziņus vajā ugunsgrēki; policija pastiprina patruļas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kopš pagājušā gada decembra policija reģistrējusi 16 ugunsgrēkus Lucavsalā, kas krāsmatās pārvērtuši iedzīvotāju celtās dārza būdiņas. Mazdārziņu nomniekiem radušās aizdomas, ka dedzināšana varētu būt saistīta ar nākotnē plānoto Lucavsalas reorganizāciju, vēstīja LTV raidījum “4. studija”.

Lucavsalas mazdārziņos saimnieko gan vecāka gadagājuma cilvēki, kuri savus dārziņus kopj vēl kopš padomju laikiem, gan arī jaunas ģimenes ar bērniem un biedrības, kas nodarbojas ar dažādām sabiedrību izglītojošām aktivitātēm. Mazdārziņu nomnieki ir pat izveidojuši karti, kas norāda, kur un kad degušas dārza mājiņas.

Daudzi ziemas periodā savas vasaras atpūtas vietas regulāri pieskata. Kaut arī iedzīvotāji ir nomnieki, ar kuriem Pārdaugavas izpilddirekcija slēdz līgumu tikai uz gadu, lai sakoptu aizaugušās teritorijas un varētu uzsākt tur nodarboties ar dārzkopību, viņi tērē savus līdzekļus, kas nebūt nav mazi.

Jānis mazdārziņu nomā jau septīto gadu. Iepriekš šajā vietā bijuši džungļi.

“Paņēmām vēl pagājušo gadu kādu gabaliņu klāt, iztīrījām, lai uz riņķi būtu iztīrīts. Ejam un darām, tajā pašā laikā kāds ir gatavs to iznīcināt,” stāstīja vīrietis.

Artūrs, kurš arī jau ilgāku laiku nomā mazdārziņu Lucavsalā, norādīja, ka pirmajos gados izvākts iespaidīgs atkritumu apjoms.

Tādēļ saprotams, ka no Rīgas domes, izpildvaras un kārtības sargiem nomnieki sagaida vismaz elementāras rūpes par viņu sakopto vietu un uzcelto mājiņu drošību. Dārza būdiņās noderīgus sadzīves priekšmetus ziemā saimnieki nekad neatstāj, jo tiem regulāri “pieaug kājas”, taču sērijveida ugunsgrēki ir kaut kas vēl nebijis.

Dienā šajā teritorijā policija esot regulāri. Iedzīvotāji uzskata, ka policijai būtu vairāk jāpatrulē diennakts tumšajā laikā. 

Mazdārziņu nomnieki rakstījuši vēstuli Pārdaugavas izpilddirekcijai, bet atbilde liecinājusi, ka nekādi uzlabojumi nav direkcijas spēkos. Turklāt iedzīvotāji ir pārliecināti, ka šos sērijveida  ugunsgrēkus nav izraisījuši bezpajumtnieki, kuri neapdomīgi rīkojušies ar sērkociņiem vai smēķējot aizmiguši, kā arī ne huligānu bandas, kas vienkārši izklaidējas, dedzinot būdiņas.

Zinot, ka Lucavsalā nākotnē tiek plānota vērienīga reorganizācija, nomniekus nepamet sajūta, ka viņus no šejienes vārda tiešā nozīmē kāds cenšas izkvēpināt.

Lielākā daļa nomnieku atsauktos jebkādai Valsts vai pašvaldības policijas iniciatīvai, lai kopīgiem spēkiem ļaundarus notvertu. Savulaik, lai netiktu uz šejieni no pilsētas vesti atkritumi, uz konteineriem, kas paredzēti mazdārziņu saimnieku vajadzībām, uzstādīja novērošanas kameru, un vairāki noteikumu pārkāpēji tika notverti. Iedzīvotāji ir pārliecināti, ka arī šajā situācijā kameras palīdzētu noķert vainīgos.

Valsts policija pastāstīja, ka kopš pērnā gada decembra apcietinājumā atrodas viena persona, ko tur aizdomās par divām dedzināšanas epizodēm Lucavsalā.

“Saistībā ar citām dedzināšanas epizodēm policija turpina strādāt, lai skaidrotu notikušā apstākļus un iespējamās vainīgās personas. Ņemot vērā pēdējā laikā notikušo, policijas patruļas regulāri veic teritorijas apsekošanu gan dienas gaišajā laikā, gan nakts stundās,” informēja Valsts policijas (VP) Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Krista Andersone. 

Arī pašvaldības policijas ekipāžas Lucavsalā esot vismaz piecas reizes diennaktī gan dienā, gan arī naktī.

Rīgas pašvaldības policijas (RPP) sabiedrisko attiecību speciāliste Lāsma Greidāne apliecināja, ka policija ar konkrētās teritorijas biedrību ir sazinājusies, sarunas turpinās, un ar izpilddirekciju palīdzību risinājums tiks meklēts. Iespējams, tiks izvietotas pārvietojamās stropa videokameras. 

Oficiālo iestāžu pārstāvji noliedz jebkādas sazvērestības teorijas par iespējamu apzinātu nomnieku “izsvilināšanu” no Lucavsalas. Turklāt kādreiz plānotā, līdz pat 17 stāvu augstā, vērienīgā salas apbūve vairs neesot aktuāla.

Tagad izstrādes stadijā ir jauns teritoriālais plānojums, kas paredz daudz mazāku salas austrumu daļas apbūvi, un liela daļa tiks atvēlēta zaļajai zonai, tostarp arī mazdārziņiem.

“Jāņem vērā, ka tās ir plašas teritorijas, kas pieejamas tomēr diezgan ierobežotam sabiedrības lokam, un līdz ar to šo teritoriju attīstība ir jāsabalansē ar sabiedrības kopējām interesēm. Un manā ieskatā Lucavsalas attīstības iecere paredz gan teritorijas, kur tiek saglabāti  ģimenes dārzi, gan paredzot šīs publiskās rekreācijas teritorijas,” pauda Rīgas domes (RD) Pilsētas attīstības departamenta pārstāve Māra Liepa-Zemeša.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti