Ārpus Rīgas

Cīņā ar graustiem Daugavpils pašvaldība izpērk ēkas jaunu objektu būvei

Ārpus Rīgas

Daugavpils novadā stipendijas maksās jaunajiem speciālistiem zemkopībā un ražošanā

Nedēļas nogalē tirgū varētu parādīties pirmās Latvijā uz lauka audzētās zemenes

Lubezerē zemeņu vākšanā palīdz jaunievedums – ogu lasīšanas platforma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šīs nedēļas nogalē tirgū varētu nonākt pirmās zemenes, kas audzētas zem klajas debess – tā prognozē zemeņu audzētāji no Talsu novada Lubezeres. SIA „Lubeco” šogad pirmo reizi ražas novākšanai izmanto jauno ogu lasīšanas platformu. Ideju par platformu, kurā ogu lasītāji var gulēt un tā lasīt zemenes, ģimenes uzņēmums aizguvis no kaimiņiem igauņiem.

Vita saimniecībā strādā jau vairākus gadus, tāpēc viņa var citiem norādīt un zina pastāstīt, kādas ogas lasāmas. Lasītāju rokas zib, un viena pēc otras sarkanās ogas nonāk kastēs.

„Vidējas, mazās un lielās, viss tiek šķirots, arī zaļās un bojātās. Uzreiz viss tiek arī nosvērts un sašķirots – uzlīmējam virsū 1. vai 2.šķira,” skaidro Vita.

Platformā, kuru velk neliels traktors, viens pie otra, pāros pa divi kā pašas zemeņu dobes, var sagulēt 14 ogu lasītāji. Darbiniece Inta Lēmane stāsta, ka šādā veidā ogas lasīt ir vieglāk, nekā liekties pēc katras odziņas:

„Nekādu problēmu, es ļoti priecājos, ka tā var lasīt, jo pašai sāp mugura. Reizēm, ja arī nevar paspēt salasīt, traktors apstājas un viss kārtībā.”

Ideju par šādu platformu zemeņu audzētāji aizguvuši no saviem kolēģiem Igaunijā. Līdz šim Latvijā redzētas trīsvietīgas platformas, kas tiek izmantotas gurķu lasīšanai, stāsta ģimenes uzņēmuma saimniece Zane Silgale:

„Šāda doma radusies Ukrainā, lai tā nolasītu lielās gurķu plantācijas. Mums ir cita specifika, tāpēc platforma ir pielāgota zemeņu lasīšanai.”

Zemeņu lasīšanas platforma, kas vizuāli no attāluma atgādina lielu baltu siltumnīcu, ogu lasītājus var pasargāt no lietus un vēja, tikai negaisa laikā paliek tumšāks, stāsta ģimenes uzņēmuma „Lubeco” saimnieks Dzintars Silgals. Darba produktivitāte dubultojusies

- viss notiek ātrāk, un cilvēki šādā veidā ogas var lasīt ilgāk, stāsta saimnieks, rokās turot jaunāko dēlu. Saimnieki sākuši eksperimentēt, lai zemenes turpmāk varētu audzēt bioloģiski. Dzintars atklāj, kāda tam saistība ar pašu nosaukumu „Lubeco”:.

„Atšifrējums – lub, jo esam Lubezerē, eco – eko virziens. Cidonijām esam pārejas periodā uz bioloģisko saimniekošanu. Vispār neaizraujamies ar ķīmiju, arī jaunajos laukos, ko šogad iestādījām, testējam bioloģiskos līdzekļus. Ja tas attaisnosies, tad visi nākamie hektāri tiks stādīti tikai bioloģiski. ''

Vienlaikus ar platformu, kas ir šī gada jaunievedums, zemnieku saimniecība izmanto arī īpašu datorprogrammu, stāsta Zane Silgale:

„Ierakstām, cik ogas salasām. Uzreiz var redzēt - gan pa stundām, gan pa dienām -, cik ogas no lauka nāk ārā. Visu var redzēt, kas notiek ar šķirnēm, cik lasītāji čakli strādā (..).”

Kad dati iegūti, tos iespējams analizēt un izvērtēt, kādas šķirnes ir labākas, kuras nē, kā strādāt efektīvāk.

Lubezerē izaudzētās ogas tiek vestas uz galvaspilsētu. Šobrīd ģimenes uzņēmums SIA „Lubeco” ar mūsdienīgām metodēm audzē zemenes nu jau astoņu hektāru lielā platībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti