Dienas ziņas

Karantīnā daudzdzīvokļu mājas pirmais stāvs

Dienas ziņas

Izdotas A. Lerha-Puškaiša «Pasakas par putniem»

Lubānas pansionātā izsludināta ārkārtējā situācija

Lubānas pansionātā izsludināta ārkārtējā situācija; pašvaldība darbiniekiem dubulto atalgojumu

Covid-19 izplatības dēļ Lubānas Veselības un sociālajā centrā izsludināta ārkārtējā situācija. Tiek meklēti aprūpētāji darbam uz laiku, līdz situācija normalizēsies. Šobrīd lubānieši spējuši mobilizēt esošo darbaspēku, savukārt pašvaldība radusi iespēju darbinieku papildu finansiālam atbalstam.

Gada nogalē veiktie Covid-19 testi uzrādīja, ka no 39 Lubānas veselības un sociālā centra klientiem 26 ir inficējušies. Slimība skārusi arī personālu, daļai darbinieku ir darbnespējas lapas, daļa atrodas karantīnā kā kontaktpersonas, tādēļ meklēta iespēja piesaistīt darbiniekus uz laiku, taču centra direktore Inese Lībere skaidroja, ka realitātē tas nebūt nav tik vienkārši.   

“Lai ienāktu strādāt nodaļā, pirmkārt, šis cilvēks ir jāapmāca. Ja viņš arī vēl nav strādājis tieši šāda veida pansionātā, ne katrs spēs veikt šos darbus, kas ir ļoti smagi un arī jābūt spēcīgai dūšai cilvēkam. Un tieši par apmācīšanu – lai ievadītu, to nevar vienā dienā veikt un tas ir papildu slogs vēl meitenēm,” sacīja Lībere.

Līdz ar to pēc pirmā satraukuma pieņemts lēmums mobilizēt esošos darbiniekus, kā arī rast iespēju finansiālam novērtējumam. 

Lubānas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Tālis Salenieks norādīja: “Esam lēmuši, ka šo periodu mēs viņiem, darbiniekiem, kas tiešām riskē ar savu veselību, dzīvību visu klientu un pašvaldības labā, mēs dubultojam algu. Mēs piedāvājam, ja ir nepieciešams, bez maksas izmitināt savā viesnīcā, tāpat arī sociālās aprūpes centrā ir istabas, kuras varētu izmantot šādai noslodzei. Izskatās, ka pašlaik sāks atgriezties pirmie, kas bija karantīnā, un tad jau varbūt šis grūtākais posms arī būs pārvarēts.”

Kā uzsvēra centra vadītāja, lai arī brīžiem strādājot krietni pār saviem spēkiem, darbinieki ar pienākumiem tiek galā. Klientiem ir nodrošinātas visas to pamatvajadzības – maltīte četras reizes dienā, higiēnas un pirmās nepieciešamības lietas, kā arī medikamenti.

Taču nenoliedzami – vīruss esot pamatīgs pārbaudījums ikvienam.

“Viņš ir ļoti, ļoti lipīgs. Ļoti lipīgs. Tas tā kā lavīna uzreiz parādījās. Nav tā, ka vienam cilvēkam; te jau citus gadus arī tāpat bija, kad nodaļā saslima ar temperatūrām. Bet šis nu pavisam... tā kā gandrīz visi cilvēki. Arī cilvēkam, ja uzliec sistēmu,  – ir varbūt pāris cilvēki, kas saprot, ka viņš nedrīkst kustināt roku, bet ir arī tādi, kam visu laiku jāsēž klāt. Ja man darbs ir līdz puspieciem, tad tagad es aizeju mājās astoņos, deviņos tagad. Un būtu darāms visu diennakti,” atzina medmāsa Irēna Studere.

Salenieks uzsvēra, ka attiecībā uz aprūpes centriem svarīga ir regulāra darbinieku testēšana, teju ik dienas, ja vien valstiskā līmenī tas būtu sakārtojams. Un pamatīga piesardzība, jo decembra sākumā Lubānas novadā nebija reģistrēts vēl neviens saslimušais, tagad tas iezīmējas kā viens no vīrusa visvairāk skartajiem novadiem. 
Lai precizētu pašreizējo situāciju, plānota atkārtota visu centra klientu un darbinieku testēšana.  

KONTEKSTS:

Kopš rudens sākuma Latvijā turpinās strauja Covid-19 izplatība, un slimnīcās pieaug stacionēto pacientu skaits. 10. decembrī valdība nolēma veselības aprūpes sistēmā Covid-19 radītās pārslodzes dēļ izsludināt ārkārtas situāciju. Tāpat Covid-19 ierobežošanai valdība nolēma pagarināt novembrī valstī izsludināto ārkārtējo situāciju vispirms līdz 11. janvārim, apstiprinot papildu ierobežojumus un pagarinot skolēnu Ziemassvētku brīvlaiku, bet vēlāk atkārtoti lēma pagarināt ārkārtas situāciju līdz 7. februārim.

Savukārt, lai mazinātu Covid-19 izplatību Jaungadu svinību laikā, valdība vienojās, ka no 30. decembra brīvdienās Latvijā tiks ieviesta “brīvdienu mājsēde”. No 30. decembra līdz 4. janvāra rītam un no 8. janvāra vakara līdz 10. janvāra rītam no plkst. 22.00 līdz 5.00 jāuzturas tikai savā dzīvesvietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti