Rīta Panorāma

Latvijā radīta unikāla mūzikas mācību lietotne

Rīta Panorāma

Kas mainīsies Rīgas iedzīvotājiem atkritumu apsaimniekošanas jomā? Intervija ar Guntaru Levicu

Intervija ar Zandu Rubeni par dažādu paaudžu sastrādāšanos vienā darba vidē

LU profesore: Paaudžu tendences darba tirgū – jaunieši nebaidās pazaudēt darbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Mūsdienu jaunieši ir vairāk vērsti uz sevi un mazāk uz sociālo hierarhiju, un darba tirgū šī tendence parādās tajā, ka jaunieši mazāk baidās pazaudēt darbu un var nedarīt lietas, kas nesaskan ar viņu uzskatiem, LTV “Rīta panorāmai” stāstīja Latvijas Universitātes profesore, izglītības zinātņu eksperte Zanda Rubene.

Viņa gan uzsvēra, ka paaudžu pētījumus nevar absolutizēt un bieži vien vienas paaudzes ietvaros atšķirības var būt lielākas nekā starp paaudzēm, tomēr šādi pētījumi parāda tendences. Par šādu paaudžu atšķirībām darba tirgū veikts pētījums, par kuru trešdien, 7.augustā, notiks diskusija “Vai paaudžu atšķirības ir īstas?”.

Rubene stāstīja, ka pašlaik lietišķajos pētījumos atšķir četras paaudzes, kuras ienāk dara tirgū - “baby boomers”, kuri dzimuši pēc Otrā pasaules kara un ir pirmspensijas vai pensijas vecumā; X paaudze, kas dzimuši sešdesmitajos – astoņdesmitajos gados;  “mileniāļi”, kas dzimuši līdz 2000. gadam un  Z paaudze –  21. gadsimtā dzimušie.   

Rubene stāstīja, ka cilvēki veido paradumus, noteiktā laikā augušie un pieredzi ieguvušie cilvēki apgūst līdzīgus uzvedības modeļus, uzskata kādu uzvedību par pieņemamu un normālu, un citai paaudzei šie uzskati var atšķirties.

Profesore atklāja, ka paaudžu pētījumā, kurā piedalījās 600 darba devēji un darba ņēmēji, atklājas, ka 76% darba devēju uzskata, ka bez brīdinājuma darbā var neierasties cilvēki līdz 40 gadu vecumam, jo jauniešiem tas šķiet mazāk svarīgi.

Pretrunas ir arī pašvērtējumā, jo jaunieši tagad ir pašpārliecinātāki, tendēti uz sevi, arī sociālo tīklu kultūra vērsta uz to, ka mēs pozicionējam digitālajā vidē sevi.  Pedagoģiskajā telpā šī pretruna izpaužas tā, ka pieaugušie ir audzināti uz paklausību un ārējo disciplīnu un sagaida, ka jaunieši rīkosies līdzīgi, bet pasaule mainījusies, tas vairs tā nedarbojas, stāstīja Rubene.

Šī tendence pāriet arī darba tirgū, jaunākie darbinieki nebaidās pazaudēt darbu, neizpildīt termiņus, atteikties darīt kaut ko, kas nesaskan ar viņu uzskatiem, stāstīja Rubene.

Tāpat jaunieši mazāk vērsti uz sociālajām hierarhijām un necienīs kādu tikai tāpēc, ka viņš ir priekšnieks, bet cienīs par to, ko cilvēks prot vai var izdarīt.

Rubene norādīja, ka paaudžu plaisas bijušas visos laikos, un arī diskusijā plānots apspriest, kā lauzt stereotipus par paaudzēm, ja tādi ir, un kā iespējams dažādās darba vietās iesaistīt visu paaudžu cilvēkus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti