LU prasa tiesai likt valdībai rektora amatā apstiprināt Muižnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Universitāte (LU) pirmdien, 26. augustā vērsusies Administratīvajā rajona tiesā ar pieteikumu pret Latvijas Republiku ar atbildētāja pusē pieaicinātātajām iestādēm Ministru kabinetu un Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) par labvēlīga administratīvā akta izdošanu - apstiprināt LU rektora amatā Indriķi Muižnieku, paziņojumā presei norāda LU.

LU norāda, ka saskaņā ar valsts varas dalīšanas principu, izpildvarai jārespektē tiesu varas kompetence. Tiesisku strīdu risināšana piekrīt tiesu varai. Satversme paredz, ka tiesneši ir neatkarīgi un vienīgi likumam padoti. LU lūdz tiesu uzlikt par pienākumu izdot labvēlīgu administratīvo aktu - apstiprināt Indriķi Muižnieku par LU rektoru.

Tāpat pieteicēja lūdz tiesu pieņemt lēmumu par pagaidu noregulējumu, nosakot, ka līdz LU rektora apstiprināšanai rektora pienākumu izpildītājs ir iepriekšējais rektors un līdz sprieduma stāšanās spēkā brīdim LU nav pienākuma rīkot atkārtotas rektora vēlēšanas.

KONTEKSTS:

Maijā LU Satversmes sapulcē abi rektora amata pretendenti – Indriķis Muižnieks un Gundars Bērziņš – saņēma mazāk nekā pusi balsu no 286 sapulces dalībniekiem. Muižniekam gan bija vairāk balsu nekā viņa konkurentam. Vēlēšanu komisijas protokolā bija atzīts, ka nav ievēlēts neviens no kandidātiem, taču Satversmes sapulces priekšsēdētājs paziņoja – viņa ieskatā uzvarējis līdzšinējais rektors Muižnieks.

Taču vairāki LU personāla darbinieki apstrīdēja Muižnieka pārvēlēšanas tiesiskumu un aicināja sasaukt Satversmes sapulces ārkārtas sēdi. Jūnija sākumā Satversmes sapulce sanāca atkārtoti, lai balsotu par to, vai piekrīt Muižnieka ievēlēšanai rektora amatā. Muižnieks ar balsu vairākumu tika apstiprināts par augstskolas rektoru.

Pārkāpumus LU rektora vēlēšanās konstatēja Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD). Savukārt Valsts kanceleja norādījusi, nav iespējams pārliecināties, ka pārkāpumi LU rektora vēlēšanās ietekmēja to rezultātu.

Izglītības ministre Ilga Šuplinska piedāvāja valdībai neapstiprināt Muižnieku amatā. Latvijas Universitāte paziņojusi, ka ir gatava vērsties tiesā, ja Muižnieks netiks apstiprināts amatā.

Ministru viedokļiem daloties, valdība 20.augustā tomēr vēl nepieņēma lēmumu LU rektora jautājumā.

Aizvadītajā nedēļā LU vērsās Eiropas Universitāšu asociācijā pēc starptautiska atbalsta, norādot uz valdības lēmuma pieņemšanas novilcināšanu un juridiski vērtējama procesa politizēšanu LU rektora vēlēšanās. Augstskola uzskata, ka notiek tās autonomijas pārkāpumus, un vēlas to apturēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti