Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

LU bijušajiem darbiniekiem trīskāršo īres cenas

LU bijušajiem darbiniekiem īres cenas ceļ trīs reizes

Covid-19 pandēmijas laikā Latvijas Universitāte (LU) lēmusi celt tās īpašumā esošo komunālo dzīvokļu īres istabu cenas. Šādu lēmumu saņēmuši arī nama Baznīcas ielā iemītnieki, no kuriem daļa savu mūžu nostrādājuši Latvijas Universitātē. Un viņiem par istabas īri tagad būs jāmaksā trīs reizes vairāk nekā līdz šim. Tas gan neesot darīts Covid-19 iespaidā, bet tādēļ, ka tā mudinājusi Valsts kontrole.

Nams Baznīcas ielā ir viens no Latvijas Universitātes īpašumiem, ko izīrē bijušajiem universitātes darbiniekiem. Nepatīkams bijis pārsteigums viņu pastkastītēs, ka īre par istabiņu komunālajā dzīvoklī pieaugs veselas trīs reizes.

Tātad vienā mēnesī universitātei būs jāsamaksā vienā piegājienā tik liela summa, cik iepriekš bijusi jāmaksā par veseliem trim mēnešiem. Daudzi dzīvokļu iemītnieki ir pensionāri un šajā namā mitinās gadu desmitiem, ne aiz brīvas izvēles, bet gan tāpēc, ka samaksāt īres maksu citur viņi nevar atļauties.

"Protams, ka tas ir dārgi. Tāda cena par komunālo dzīvokli! Vai tad ne tā?" saka nama iemītniece Valentīna. Viņa īrē istabu vienā dzīvoklī ar vēl trim bijušajiem universitātes darbiniekiem, kas ir neizpratnē par cenu kāpumu koronavīrusa pandēmijas laikā.

"Kad šeit ievācāmies, mans vīrs strādāja universitātē par atslēdznieku, bet es biju sētniece, uzkopu teritoriju. Es pensiju saņemu 15. datumā, tad vienkārši 100 eiro atlikšu. Kas cits man atliek? Vai tad kāds man to naudu vairāk dos?" tā Valentīna.

Vēl citi īrnieki jaunos līgumus parakstīt atsakās. "Procentuālā izteiksmē tas tiešām izklausās daudz – 300%. Tas liekas graujoši, bet, ja mēs skatāmies ciparos, ja īre par istabu bija no 40 līdz 60 eiro, tad šobrīd tie būs 120 līdz 180 eiro par istabas īri, kas ir tuvu šī brīža tirgus situācijai par šādām telpām. Tā situācija nelaimīgi ir izveidojusies tā, ka šo paziņojumu cilvēki saņēma tieši dienā, kad tika izsludināts ārkārtas stāvoklis," saka LU Infrastruktūras departamenta direktors Marģeris Počs.

LU Infrastruktūras departamenta direktors skaidro, ka celt cenas mudinājusi Valsts kontrole. Šajā namā cenu kāpums skars ap desmit īrnieku, bet, tā kā īres maksa augs arī citos universitātes komunālajos dzīvokļos, ar lielākiem tēriņiem jārēķinās daudziem jo daudziem bijušajiem darbiniekiem. Un pārmetumus par nesaimnieciskumu un pārāk zemām īres cenām Valsts kontrole universitātei izteica jau pirms diviem gadiem.

"Pirmkārt, mēs ieteicām padarīt šo procesu caurredzamu, lai visa sabiedrība var redzēt un pretendēt. Otrkārt, novērst gadījumus, kad universitātei nākas īrnieku vietā samaksāt izdevumus par dzīvokļu īri un, protams, risināt jautājumus par nekustamā īpašuma izīrēšanu atbilstoši tirgus cenām," norāda Valsts kontroles padomes locekle Inese Kalvāne.

Vai īres cenai patiesi bijis jāpieaug veselas trīs reizes? To  rēķinot pati universitāte.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti