LTV7: Banku uzrauga vadītājs Putniņš publiskajā CV nemin darbu Ventspilī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītāja Pētera Putniņa karjera pirms daudziem gadiem veidojās arī uzņēmumos, kas daļēji piederēja no Ventspils mēra amata pienākumiem atstādinātajam Aivaram Lembergam, bet viņa darba gaitas krustojās ar  “Winergy” lietā iesaistītā uzņēmuma īpašnieku Andri Linužu. Taču publiskajā CV Putniņš darbu šajās firmās nav norādījis, vēstīja LTV7 raidījums “Ļičnoje Delo”.

FKTK

Finanšu un kapitāla tirgus komisija - autonoma valsts iestāde, kas regulē un pārrauga Latvijas banku, krājaizdevu sabiedrību, apdrošināšanas sabiedrību un apdrošināšanas starpnieku, finanšu instrumentu tirgus dalībnieku, privāto pensiju fondu, maksājumu iestāžu un elektroniskās naudas iestāžu darbību.

Kopumā FKTK uzrauga vairāk nekā 300 finanšu sektora dalībnieku. 

Putniņš FKTK vadītāja amatā stājās 2016.gadā. FKTK mājaslapā norādītajā informācijā par Putniņu un viņa CV nav minēts, ka 2004.gadā  Putniņš bija “Ventbunkers” padomes priekšsēdētāja vietnieks, bet 2005.gadā kļuva par “Latvijas kuģniecības” padomes locekli. Viņa vārds šajā amatā minēts laika posmā no 2005. līdz 2008. gadam.  

 

Abi uzņēmumi saistīti ar no Ventspils domes priekšsēdētāja amata pienākumiem atstādināto Aivaru Lembergu, vienā viņš ir līdzīpašnieks, otrā – akcionārs.  

Lembergs LTV7 sacīja, ka Putniņu par “Ventbunkers”  padomes locekli ievēlēja akcionāri, “man nav tik daudz balsu, lai es kādu ievēlētu”. “Cik es atceros, viņš tur nebija ilgi. Viņš ir labs jurists, tāpat kā viņa sieva, cik es atceros. Pēdējo reizi ar Putniņu tikos, domājams, kādā 2005.gadā,” raidījumam “Ļičnoje Delo” klāstīja Lembergs.

Putniņš raidījumam uzsvēra, ka ar Lembergu viņam bija strikti lietišķas attiecības, un viņi nav tikušies “kādus pāris gadus”.

Darbu “Ventbunkers” viņš sauc par piestrādāšanu, tāpēc arī tā nav jānorāda CV. Savukārt par darbību “Latvijas kuģniecībā” viņš raidījumam neko nav atbildējis. 

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka “Latvijas kuģniecībā” un “Ventbunkers” tajā laikā strādāja arī uzņēmējs Andris Linužs, kuram pieder “Enercom plus”, kas iesaistīts kriminālprocesā par krāpšanu un dokumentu viltošanu, saņemot valsts naudu vēja enerģijas iekārtu iegādei. Pats Linužs nav starp apsūdzētajiem. Viņa vārds atrodams vēja enerģijas ražotāja “Enercom Plus” īpašnieku sarakstos pirms un pēc iespējamā nozieguma pastrādāšanas.

Šis kriminālprocess izdalīts no tā sauktās vēja parka attīstītāja “Winergy” lietas. Šīs lielās lietas pamatā ir aizdomas, ka “Winergy” un ar to saistītas kompānijas, starp kurām figurē arī “Enercom Plus”, no “Norvik" bankas saņēmušas apmēram 50 miljonus eiro kredītos faktiski bez nodrošinājuma.

“Norvik” bankas līdzīpašnieks Grigorijs Guseļņikovs pēdējā laikā medijiem klāstīja par kukuļu izspiešanām no viņa, bet aģentūrai LETA pauda,  ka  uzņēmuma “Enercom plus” pārstāvis ir “tuvs regulatora vadītāja draugs”.  Guseļnikovs uzskata, ka Putniņš un Linužs esot draugi, jo kopā strādājuši “Latvijas kuģniecībā” un “Ventbunkers”.

Abi nenoliedz, ka ir pazīstami, taču saka, ka draugi viņi nav, vēstīja LTV7 raidījums “Ļičnoje Delo”.

Linužs raidījumam “Ļičnoje Delo” Guseļņikova izteikumus nekomentēja, jo “slēdzot darījumu  par “Winergy” pārdošanu, puses parakstīja vienošanos, ka neizvirzīs viena otrai pretenzijas un ievēros konfidencialitātes principus”.

“Vienošanās ir spēkā, un tas, ka Guseļņikovs to neievēro, neļauj man rīkoties tāpat,” raidījumam sacīja Linužs.

Linužs vien norādīja, ka kopš darba “Ventbunkers” viņam nav nekādu attiecību ar Putniņu. “Es nepieņēmu FKTK lēmumus attiecībā uz “Norvik” banku vai citām bakām,” sacīja Linužs.

Arī Putniņš pazīšanos komentēja īsi: “Mūs vienoja profesionālās attiecības. Es neko nezinu par šī cilvēka turpmāko profesionālo darbību.”

Putniņš Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja vietnieka amatā iecelts 2012.gada nogalē, bet 2016.gadā pēc komisijas vadītāja Kristapa Zakuļa demisijas Saeima viņu iecēla par komisijas vadītāju. Viņa kandidatūru atbalstīja Latvijas Banka un Finanšu ministrija.  

Toreizējais  finanšu ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”) raidījumam “Ļičnoje Delo” pauda, ka pēc Zakuļa atlūguma bija krīzes situācija un bija ātri jāapstiprina jauns FKTK vadītājs – Putniņš. 

KONTEKSTS:

FKTK darbam uzmanību pievērsa februāra notikumui ap “ABLV Bank”, kad ASV 13.februārī paziņoja par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās, pēc kā bankai radās grūtības. Naktī uz 24.februāri Finanšu un kapitāla tirgus komisija pieņēma lēmumu, ka “ABLV Bank” ir iestājusies noguldījumu nepieejamība. "ABLV Bank" ārkārtas akcionāru pilnsapulce 26. februārī pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju. 

Finanšu ministrija pieļāva, ka varētu lūgt Saeimu auditā vērtēt FKTK darbības attiecībā uz “ABLV Bank”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti