Panorāma

Cigarešu kontrabandas ceļi tagad – dzelzceļš un Daugava

Panorāma

Skolām dāvina "gaisa sargus"

LTV Ziņu dienesta egle – Inesei Vaivarei

LTV Ziņu dienesta egle – biedrības «LAPAS» vadītājai Inesei Vaivarei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā šobrīd dzīvo vairāki simti baltkrievu, kas pametuši autoritāro režīmu savā dzimtenē un šobrīd par pagaidu mājvietu izvēlējušies Latviju. Brīvprātīgos, kas palīdz Lukašenko vajātajiem baltkrieviem apvienojusi Inese Vaivare. Viņas vadītajā biedrībā “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” (LAPAS) patlaban strādā četri cilvēki. Un gadu mijā, viena LTV Ziņu dienesta egle dodas arī uz Limbažu pusi.   

Latvijā šobrīd dzīvo vairāki simti baltkrievu, kas pametuši autoritāro režīmu savā dzimtenē un šobrīd par pagaidu mājvietu izvēlējušies Latviju. 

"Mani personiski priecē, ka tie baltkrievi, kas iebrauca pirmajā plūsmā – 20.gada beigās – sāk nostāties uz savām kājām. Viņi jau redz, ka viņi ir gatavi ņemt kredītu dzīvoklim. Tas, ka viņi mani jau aicina uz savu pikniku, ir tāds labs rādītājs, ka viņi jau ir adaptējušies, priecīgi, jau ir sapratuši, kā viņi šeit var izdzīvot," saka biedrības direktore Inese Vaivare.

Sākumā Ineses Vaivares vadītajā biedrībā "LAPAS" atbalsts galvenokārt bija saistīts ar dažādiem formalitāšu kārtošanas jautājumiem. Piemēram, valodas barjeras dēļ, iebraucējiem bija grūti atrast nepieciešamo informāciju vai saprast, kā lietas notiek pie mums.

"Nu, piemēram, kā iebraucis baltkrievs, var zināt, ka Latvijas Iesnieguma likums prasa rakstīt latviešu valodā iesniegumu? Vai vispār Iesnieguma likums ir angliski tulkots? Viņš to nezina, viņam tiek tā kaut kas noraidīts. Šādas miljons nianses, kuras nav veidotas ar izpratni, kā ir nonākt pilnīgi citā valstī un citā situācijā," iepriekš skaidroja Inese Vaivare.

Biedrības mērķis nav visu izdarīt atbraucēju vietā, bet gan palīdzēt ar padomu, atbalstīt, ja vajag.

"Tā mentalitāte ir cita, jo, atbraucot no diktatoriskas valsts, liekas, ka valstij viss tavā vietā ir jāizdara un, ja to neizdara, rodas dusmas, bet mēs negribam šeit dusmīgus baltkrievus, mēs gribam priecīgus baltkrievus," uzsver Vaivare.

Inese stāsta, ka reizēm tas, kas ir nepieciešams, ir psiholoģisks atbalsts. Atbraukuši no tik patriarhālas valsts kā Baltkrievija, vīrieši nav pieraduši, ka nevar atrast darbu savā profesijā un nevar uzturēt ģimeni.

"Ir ļoti grūti, ja tev ir bērni, jo mums arī ir ģimenes, kas ir atbraukušas. Mums tieši vīriešiem ir nācies sniegt šo psiholoģisko atbalstu par to, lai viņi varētu saprast, ka šeit ir savādāk," turpina biedrības vadītāja.

Ineses vadītajā biedrībā darbojas četri cilvēki, kuri ne tikai palīdz šeit atbraukušajiem, bet arī aicina mājās palikušos baltkrievus uz aktivitātēm un nenolaist rokas. 

"Lielākais izaicinājums ir palīdzēt viņiem uzturēt sparu un cerību, bet redzot, ka viss notiek arvien sliktāk un visi tie drošības izaicinājumi uz Ukrainas robežas un tamlīdzīgi… viņi cilvēkiem sāk dot jau tādu depresīvu sajūtu. Un tas ir biedējoši. Jo tas, ko mēs gribam, mēs negribam baltkrievus, kas dzīvo labi šeit ilgstoši, mēs gribam baltkrievus, kas šeit pārcieš krīzi un atgriežas veidot savu valsti. Un arī viņi paši grib atgriezties veidot savu valsti," skaidro Vaivare.

Latvijā darbojas vairāki desmiti brīvprātīgo, kas arī uztur sociālā tīkla "Twitter" kontu ar nosaukumu "FreeBelarusLat". 

"Sūta, piemēram, bļodiņu ar tomātiem un krējumu Baltkrievijas karoga krāsās – ko tikai viņi tur nedara, lai motivētu, jo, protams, nav jau tā arī, ka mēs varam grandiozi atbalstīt, tā situācija ir, kur ir," atzīst Vaivare.

Inese Vaivare šajā svētku laikā atgādina, ka mēs ikviens ar savu dalīšanos sociālajos tīklos, savas nostājas paušanu varam palīdzēt baltkrieviem nejusties vieniem. Viņiem tas ir un būs svarīgi arī nākamajā gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti