Panorāma

Izmaiņas kadastrālajā vērtēšanā nesamazinās NĪN

Panorāma

Sāk uzņemt filmu „Homo Novus”

Pielaides jautājumu I.Pētersonei-Godmanei saista ar J.Savicki

LTV: Pētersones-Godmanes pielaidi valsts noslēpumam saista ar Savicki

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) joprojām izvērtē, vai pagarināt pielaidi darbam ar valsts noslēpumu Iekšlietu ministrijas valsts sekretārei Ilzei Pētersonei-Godmanei, bet LTV “Panorāma” ziņoja, ka saskaņā ar tās rīcībā esošo informāciju lēmums ir negatīvs, taču gala lēmumu SAB nevar pieņemt viņas prombūtnes dēļ.  “Panorāmas” rīcībā nonākuši arī jauni fakti – iespējams, pielaidi var liegt ciešās draudzības dēļ ar energokompānijas “Itera Latvija” vadītāju Juri Savicki.  

Pēc svētdien, 9.aprīlī,  “Panorāmā”  izskanējušajām ziņām, ka Pētersone-Godmane varētu zaudēt pirmās jeb augstākās kategorijas pielaidi darbam ar valsts noslēpumu, otrdien savus  komentārus sniedza galvenie pielaižu izvērtētāji – Satversmes aizsardzības birojs (SAB).

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa atzinusi par neatbilstošu Satversmei kārtību, kādā pieeju valsts noslēpumam zaudējis cilvēks var pārsūdzēt speciālās atļaujas zaudēšanu. Tāpat Satversmes tiesa atzinusi, ka Satversmei neatbilst likuma norma, kas liedz speciālo atļauju zaudējušam cilvēkam vēlāk to atgūt.  Saeimai uzdots līdz 2018.gada 1.jūlijam Satversmei neatbilstošos likumus grozīt.

Spriedumā tiesa vairākkārt arī norādījusi uz tiesībām tikt uzklausītam pielaides anulēšanas pārsūdzēšanas procesā. Tas pēc dažu juristu domām nozīmē, ka Saeimai būs jāparedz iespēja cilvēkam noskaidrot iemeslus, kādēļ pielaide anulēta.

Kāds varētu būt lēmums, birojā nekomentē, taču norāda - lai formāli pārbaudi pabeigtu, tam jāpilda Satversmes tiesas februāra sprieduma prasības un Godmane-Pētersone personīgi jāaicina uz biroju, lai paziņotu lēmumu. Taču viņa aizvien atrodas atvaļinājumā. Pēc “Panorāmas” rīcībā esošās neoficiālās informācijas, tieši šis solis kavē galīgo lēmumu par pielaides liegšanu.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (“Vienotība’) sacīja, ka līdz pirmdienai nav saņēmis “atzinumu, ka tiek anulēta pielaide, līdz ar to grūti sniegt kaut kādus komentārus, jāsaka, ka arī jautājums ir drošības iestāžu kompetencē”.

Latvijas Televīzijas rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka iemesls jautājumiem par pielaidi valsts noslēpumam varētu būt meklējams Godmanes-Pētersones un viņas vīra, ekspremjera Ivara Godmaņa ciešajā draudzībā ar Juri Savicki - ar Krieviju saistītās energokompānijas “Itera Latvija” prezidentu. Pērnā gada septembrī pāris viesojies viņa dzimšanas dienas svinībās Horvātijā.

“Tur jau bija tā, ka ne jau svinībās mēs satikāmies. Viņi bija Horvātijā, un mēs bijām Horvātijā. Ne jau speciāli viņi brauca uz svinībām. Viņi tur pūtās, un mēs tur pūtāmies. Un vienu vakaru mēs svinējām, visi kas tur bija, manu dzimšanas dienu,”  skaidroja Savickis.

“Kā tas vispār ir iespējams, ka saistībā ar mani nevar dot pielaid? Tāpēc, ka es strādāju ar “Gazprom”, ar Krieviju un strādāju “Latvijas gāzē”? Tas vispār skan kaut kā jocīgi. Tieši otrādi, es būtu pateicis, ka tie, kas ar mani sarunājas un svin, tiem būtu jādod pielaide...” sacīja Savickis.

Valsts sekretāres viesošanās Savicka svinībās bija jaunums arī Kozlovskim. Taču viņš to vērtēt atsacījās. Lai arī viņš uzsver, ka Pētersone-Godmane turpina pildīt pienākumus, viņa to var darīt ierobežoti, jo pēc SAB informācijas līdzšinējais pielaides termiņš viņai ir beidzies. Tas nozīmē, ka nav tiesību arī strādāt ar slepeniem dokumentiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti