Panorāma

Slēdz kāpnes un pārplāno darbu

Panorāma

Zemnieki kongresā spriež par OIK

Panorāmai 60 gados tikai divas sievietes – priekšnieces

LTV «Panorāmai» 60 gados tikai divas sievietes priekšnieces

Sešdesmit gados, kopš pastāv ziņu raidījums “Panorāma”, tā redzamākā daļa - diktori parasti ir pieņemti darbā tā, lai abi dzimumi - gan vīrieši, gan sievietes būtu pārstāvēti līdzīgi, bet ziņu redakcijas vadītāji vienmēr bija vīrieši.  

Piemēram, “Panorāmas” operatori kā tolaik, tā arī tagad ir vīrieši. Toties producentes vismaz šobrīd – tikai sievietes. Vairāk sieviešu ir arī starp žurnālistiem. Savukārt priekšnieki – tie, kuri vadījuši ziņu redakciju – gandrīz vienmēr tikai vīrieši.

“Panorāmas” 60 gados kopumā ir bijuši 13 Ziņu dienesta vadītāji. Tomēr gan padomju laikos, gan kopš neatkarības atjaunošanas starp vīriešu kārtas priekšniekiem ir tikai divas sievietes - Ingvilda Strautmane un Iveta Elksne.

Ingvildas Strautmanes “Panorāmas” laiks bija trauksmaino deviņdesmito gadu otrā puse. Kā viņa pati atceras – tas bijis īsts pārmaiņu un juku periods.

“Viens absurds bija tas, ka politiķi varēja atļauties zvanīt  pa tiešo uz “Panorāmu” un kaut ko prasīt. Piemēram, bija gadījums, kad viens ekspolitiķis atvēra savu pulksteņu veikalu lidostā un viņš uzskatīja, ka tas ir “Panorāmas” cienīgs sižets. Un tas bija viens no pirmajiem lielajiem konfliktiem tāpēc, ka es biju tas buferis, kurš arī pateica –  tas nav “Panorāmas” sižets! Es domāju, ka tagad jau nekas tāds vairs nenotiek. Ja notiek, tad sarežģītāk un smalkāk,” atceras Strautmane.  

To atzīst arī tagadējā Ziņu dienesta vadītāja.

“Mans  pienākums ir noturēt šo buferi. Bet, protams, ka neviens politiķis vairs nezvana pa tiešo. Tie laiki sen ir pagājuši,” saka Elksne.

“Šobrīd strādā smalkāk. Vai nu caur cilvēkiem padod mājienus, ka jūs esat tādi vai šitādi, par to, ka vispār jūs esat kādam politiķim draudzīgāki vai kaut kā tamlīdzīgi. Bet tas, ko mēs šobrīd secinām – ka neviena politiskā partija ar mums nav apmierināta. Un tad ir jautājums – kāpēc? Atbildes noteikti varētu būt dažādas. Bet noteikti, ka tā galvenā ir tā - ja jau nevienam mēs nepatīkam, tad mēs labi strādājam!” saka Elksne.

Nebūt ne vienkāršas bijušas arī “Panorāmas” attiecības ar televīzijas ģenerāldirektoriem. Daži to atzinuši arī publiski.

“Visoperatīvāko kritiku es saņemu par “Panorāmu”!” atzīst Imants Rākins.

“”Panorāma” bija viens no tiem raidījumiem, kas man sagādāja galvassāpes,” atzīst Rišards Labanovskis.

“Jāsaka godīgi – jūs esat sagādājuši ļoti daudz dažādu pārsteigumu šo piecu gadu laikā. Reāli. Un īpaši sapulcēs, kad  Iveta Elksne šad tad pastāsta, kas ir plānots nākamajai nedēļai, jāsaka tā – bieži vien mēs esam noelsušies atkal par to, kas notiek un kas mūs sagaida! “ atzīst tagadējais televīzijas vadītājs Ivars Belte.

 “”Panorāma” vienmēr ir bijusi televīzijas visjūtīgākais punkts, protams! Jo – ja cilvēks nebija redzējis kādus citus raidījumus, viņš noteikti bija redzējis “Panorāmu”. Un viņam noteikti bija kaut kas, ko teikt par “Panorāmu”. Ka tur ir kaut kas vai nu par daudz, vai nu par maz, vai nu ne tā. Es biju ļoti priecīga, ka “Panorāmā” bija stipri žurnālisti, ka bija cilvēki, kuri gribēja strādāt un gribēja nodarboties ar nopietnu žurnālistiku un kuriem bija svarīgi, lai viņi varētu justies droši, ka viņus neviens politiķis, neviens priekšnieks nevar raustīt,” saka Strautmane.

“Galvenais ir tas, ka “Panorāmai” uzticas. Tas ir vissvarīgākais, kas vispār žurnālistam var būt, ka skatītāji “Panorāmai” uzticas. Otrs ir, ka mēs esam brīvi no politiskās ietekmes. Ka mēs esam to noturējuši. Ka mūs nevar politiķi ietekmēt. Un vēl noteikti ir gandarījums par to pētniecību. Jo mēs tiešām ticam un ceram, ka šī valsts būs labāka.  Pateicoties arī mūsu darbam, tā kaut kādā mērā kļūs labāka. Protams, ka ir daudzas lietas, kas vēl ir jāpaveic un jāizdara, bet tas, ko es arī saviem kolēģiem saku – ka mēs darām visu iespējamo, lai mūsu bērniem būtu labāk, lai mums pašiem, lai mūsu vecākiem būtu labāk. Un Latvijai kopumā,” saka Elksne.

Par ko ziņot, pētīt un analizēt ir kļuvis arvien vairāk, un laika gaitā “Panorāma”  ir apaugusi ar daudziem jauniem raidījumiem latviešu un krievu valodā. Kopumā Ziņu dienests gatavo 14 raidījumus.    

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti